Waldorf

Mesajde oanacon » 25 Aug 2006, 18:42

Multumesc,
oanacon
 
Mesaje: 3
Membru din: 22 Aug 2006, 14:00

Mesajde huff » 16 Ian 2007, 14:51

:lol: Salut. sunt logoped si lucrez cu copiii cu tulburari de limbaj la un centru logopedic interscolar. As vrea sa stiu unde se pot face cursuri despre sistemul Waldorf / step by step in Bucuresti. :mrgreen: :twisted: :P :? :? :shock: :shock:
huff
 
Mesaje: 4
Membru din: 16 Ian 2007, 14:34

Mesajde dana_t » 18 Ian 2007, 22:03

Gasesti totul pe www.waldorf.ro

Dana
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Mesajde huff » 22 Ian 2007, 18:08

:wink: multumesc pentru raspunsul in legatura cu sistemul waldorf. :D [/i]
huff
 
Mesaje: 4
Membru din: 16 Ian 2007, 14:34

Mesajde adinatulbure » 25 Ian 2007, 21:48

Si eu am lucrat in sistemul Waldorf timp de doi ani. A fost cea mai minunata si rodnica perioada din cariera mea didactica. Am ramas cu multe din cele invatate acolo si le folosesc in clasa , cu micii mei artisti- din Liceul de Arta Constanta :) . E o experienta de neuitat, si intr-adevar, cu cateva exceptii absolventii urmeaza facultati si au rezultate bune la testele nationale. De ce ar trebui ca pe ansamblu procentajul reusitei sa fie mai bun decat in invatamantul traditional? aceasta "norma " de validare a alternativei nu o inteleg.

In invatamantul Waldorf ( cel putin la clasele primare) depinde totul de cat de bine pregatit e cadrul didactic. Dana_t a subliniat foarte precis despre ce e vorba, sunt total de acord.

Felicitari dana pentru rezultate :)
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41

Mesajde magdaa » 06 Mar 2007, 16:24

toate sistemele de invatamant sunt foarte bine atata timp cat parintii se ocupa indeaproape de copil,adica o casa se construieste punand piatra peste piatra.Munca trebuie continuata intens si acasa nu numai la scoala.
Avatar utilizator
magdaa
 
Mesaje: 150
Membru din: 22 Sep 2006, 17:31

Mesajde daanna » 11 Mai 2007, 19:03

Buna ziua,
As dori sa urmez si eu un curs waldorf,(predau in sistem traditional la o gradinita) imi trebuie neaparat, dar nu stiu cu cine sa iau legatura si cum as putea sa ma inscriu la centrul de la cluj...
Va multumesc foarte mult
daanna
 
Mesaje: 15
Membru din: 11 Ian 2007, 22:38

Mesajde alinacoroian » 24 Ian 2008, 13:54

daana, am incercat sa iti scriu mesaj privat anul trecut in legatura cu ultima ta postare de aici, nu stiu daca a ajuns la tine.
daca te mai intereseaza, scrie-mi te rog pe adresa alina_coroian@yahoo.com
alinacoroian
 
Mesaje: 14
Membru din: 29 Noi 2007, 13:15

Mesajde danielas_1971 » 02 Feb 2008, 02:20

buna ziua!
am citit topicul acesta cautand informatii despre waldorf.am inscris-o si eu pe fata mea pentru anul acesta si incerc sa ma mai documentez ,aici fiind mai multe persoane implicate direct.
am vazut ca e mai vechi topicul,dar poate mai veniti cu detalii.
toate cele bune va doresc tuturor!
dana
danielas_1971
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Feb 2008, 02:13

Mesajde alinacoroian » 17 Feb 2008, 10:48

danielas_1971 scrie:buna ziua!
am citit topicul acesta cautand informatii despre waldorf.am inscris-o si eu pe fata mea pentru anul acesta si incerc sa ma mai documentez ,aici fiind mai multe persoane implicate direct.
am vazut ca e mai vechi topicul,dar poate mai veniti cu detalii.
toate cele bune va doresc tuturor!
dana


Cat de mare este fetita ta? Ai inscris-o la gradinita sau la scoala?
alinacoroian
 
Mesaje: 14
Membru din: 29 Noi 2007, 13:15

scoala waldorf

Mesajde danielas_1971 » 16 Mar 2008, 12:25

fata mea a implinit 6 ani pe 31 dec
scuze ca nu am raspuns mai repede! am inscris-o la scoala waldorf nr 2 care e foarte aproape de mine.
dana
danielas_1971
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Feb 2008, 02:13

Mesajde alexam » 08 Apr 2008, 16:53

Buna ziua,

Sunt noua pe forumul acesta. Eram in cautare de informatii despre Waldorf si Google-ul m-a adus aici.

As dori sa stau de vorba cu o educatoare Waldorf si sa aflu mai multe despre acest sistem. Daca este cineva dintre Dvs. educatoare si doreste sa-mi raspunda la cateva intrebari, va rog lasati-mi un mesaj pe private.

Multumesc,
Alexandra
alexam
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Apr 2008, 16:12

pro Waldorf

Mesajde aniela_vs » 13 Sep 2008, 14:35

Am cunoscut absolventi ai sistemului Waldorf care au urmat aceesi facultate cu mine (Fac de Psihologie) si credeti-ma ca nu erau mai prejos decat noi cei care urmasem invatamanul traditional,erau chiar mult mai deschisi decat noi si cu o mai vasta cultura generala. Si jos palaria pentru modul in care profesorul isi organiza orele in acest sistem! Am urmat sistemul traditional si nu am vazut nicaieri atata organizare si implicare din partea unui profesor. Eu mi-as da copilul la o astfel de scoala! Ce conteaza daca nu au manuale? Dragi parinti a-ti vazut manualele din ziua de azi?Sunt niste tampenii si nu au trecut prea multi ani de cand am invatat e pe ele! Sunt efectiv niste TAMPENII! Cu sau fara ele e acelasi lucru si cu atat mai mult profesorul trebuie sa se implice in cautarea textelor pentru elevii sai....deci pro Waldorf
aniela_vs
 
Mesaje: 5
Membru din: 25 Aug 2008, 14:27

Mesajde andru » 22 Sep 2008, 13:52

Din punctul meu de vedere, pedagogia Waldorf e raul cel mai mic care i se poate intampla unui copil daca in scoala in care ajunge se face intr-adevar Waldorf si nu doar scoala obisnuita sub o eticheta mai fistichie, si daca pentru parinti asocierea educatiei cu religia nu e ingrijoratoare.

aniova30 scrie:Aceste sisteme considerate ca alternative educationale pun accentul pe individualitate,pe dezvoltarea libera a copilului dupa propriile sale posibilitati ,neingradit , neconstrans - aspecte care suna frumos , dar care nu-l pregatesc pentru societatea in care va intra si unde concurenta , competitia, valoarea sunt nemiloase.

Aspectele pe care le-ati enumerat mai sus suna intr-adevar frumos si sunt exact ceea ce-mi doresc pentru fiecare dintre copiii care ajung intr-un sistem de invatamant sau altul. Ba mai mult, cred ca unui copil caruia i s-au dezvoltat individualitatea, capacitatea de a se dezvolta liber prin propriile posibilitati, neingradit, neconstrans, unui astfel de copil deci ii va fi mult mai usor sa faca fata provocarilor oricarei situatii noi in care se va afla. Iar prin situatie noua inteleg si confruntarea cu scoala traditionala. Tocmai pentru ca stie sa gestioneze independent noul, tocmai pentru ca are incredere in sine. Nu sunteti de acord?

mitzone scrie:Am fost curioasa si am avut posibilitatea sa vad activitati desfasurate in sistemul alternativ Waldorf.
Sincer mi-a fost greu sa inteleg ce se petrece acolo. Am senzatia ca izoleaza copiii de lumea reala.

Puteti detalia afirmatia de mai sus?

mitzone scrie:Manuale nu au.

Ooo, pai va asigur ca nici multi dintre elevii din invatamantul traditional nu le au. Fie nu le cumpara, fie nu se mai obosesc sa le care le scoala zi de zi. Si la urma urmei, atata timp cat informatia se gaseste pretutindeni in jurul nostru, chiar mai e necesar sa ne raportam la batranul manula la la unica autoritate in domeniu?

mitzone scrie:Invatatoarele creeaza texte si le scriu cu litere de tipar dar cu mana nu cu calculatorul. Apoi impartirea timpului pe epoci, scrierea in clasa I numai a literelor mari de tipar .... Copiii aceea desenau foarte frumos, realizasera obiecte deosebite la abilitati practice, cantau minunat si se jucau foarte frumos. Poate nu am priceput eu ce se intampla si sincer m-am straduit dar...

Care va sa zica rezultatele copiilor erau impresionante, ei pareau sa se simta bine si sa invete natural, cu placere, cadrele didactice in mod evident lucrau cu copiii mult mai mult decat in mod obisnuit. Care ede fapt problema? Poate faptul ca ceea ce e diferit e asimilat in graba cu necunoscutul infricosator si automat respins? Ma intereseaza mult daca ati avut ocazia sa va verificat , ulterior, primele impresii legate de Waldorf.
andru
 
Mesaje: 51
Membru din: 20 Aug 2005, 14:58

Mesajde andru » 22 Sep 2008, 13:53

didita scrie:Dragi parinti si stimati colegi , am ingrata postura de a fi parinte si profesor ( cum de altfel , multi o au ) si fara a parea conseervatoare ( cu siguranta , nu sunt !) , cred ca pentru a aplica in Romania alternativele educationale este necesar de inca mult timp si multa experianta ( atat pentru formatori , cat si pentru cei care se pregatesc sa lucreze in acest mod ).

Din punctul meu de vedere, nevoia ca aceste alternative sa existe e reala si e inutil sa se mai amane realizarea lor si la noi. Dreptul de a alege ce e mai bine pentru propriul copil - fie ca e scoala traditionala, Waldorf sau altceva - e fundamental. Nu statul, printr-un sistem de invatamant unic, are acest drept, ci parintele. Un parinte informat si atent la nevoile copilului.

didita scrie:Am avut trista experienta cu gradinita unde am inscris-o pe fiica mea la varsta de 5 ani , o gradinita se spunea foarte buna - parerea unora , dar care ulterior am constatat ca nu avea ca baza de lucru curriculum-ul national .

Cred ca marele rau este tocmai existenta acestui curriculum national unic. Nicio pedagogie alternativa, oricat de frumoasa, nu se poate devzolta autentic daca, in cele din urma, e silita sa se plieze pe exigentele scolii tradionale. Deci, unde mai e alternativa?! Avem de ales intre mere si pere sau intre mere si... mere?

didita scrie:Si acum ma gandesc ce am fi facut daca solicitarea era prea mare si nu ar fi facut fata ; greseala mea ca nu m-am informat inca de la inceput despre modul de abordare in acea gradinita .

Iertati-mi ignoranta, dar despre ce solicitare sau presiune poate fi vorba in cazul unui copil de gradinita?! La varsta asta, nu jocul e fundamental?! Cat despre alegerea gresita pe care dumenavoastra ati facut-o, asta e cu totul altceva...

didita scrie:In alta ordine de idei , performanta , asa cum o stim noi , de demult , cu concursuri , olimpiade , trepte , etc. nu poate sa aiba nici o legatura cu alternative educationale gen Waldorf sau Montesori ;

In sfarsit, sunt perfect de acord cu dumneavoastra. :D Cred ca in Waldorf e mai important ca un copil sa fie fericit, in armonie cu sine, invatand natural, si nu impins de la spate in numele unor standarde care ar putea (sau nu) sa-l depaseasca. Sau care ar putea sa nu-l intereseze deloc! :D Chiar credeti ca respectul de sine si bucuria lucrului bine facut se cuantifica numai prin numarul de diplome adunate in portofoliu?

didita scrie:sunt ideale insa pentru copiii cu deficiente , chiar si foarte usoare .

Afirmatia dumneavoastra e atat de superficiala si de jignitoare incat ma intreb daca mai merita citata.
andru
 
Mesaje: 51
Membru din: 20 Aug 2005, 14:58

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Alternative educationale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori