vreau sa fiu educatoare in spania

vreau sa fiu educatoare in spania

Mesajde evutza2006 » 19 Mar 2011, 11:53

Buna ziua!Am o mare rugamine la cei care ma pot ajuta.Sunt educatoare si imi doresc enorm de mult sa pot preda in spania ,dorinta mea se datoreaza faptului ca imi doresc enorm de mult sa fiu aproape de familia mea care locuieste in aceasta tara!Va rog mult de tot daca cineva imi poate oferi informatii daca pot preda acolo,chiar si la o scoala romaneasca dar si spaniola.Eu caut sa stiu cum imi pot da un atestat in lb.spaniola care sa fie recunoscut si acolo.Va rog insistent sa ma ajutati.Poate cineva stie din surse sigure cum pot preda acolo,cum pot ajunge prin ce modalitati.Va multumesc !
evutza2006
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Mar 2011, 11:36

Re: vreau sa fiu educatoare in spania

Mesajde sportiv » 19 Mar 2011, 20:16

Cred ca ce mai bine ar fi sa luati legatura cu rudele de acolo! Nu cred ca prin minister exista vreo posibilitate,deocamdata! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: vreau sa fiu educatoare in spania

Mesajde shak_spawn » 04 Oct 2014, 23:05

Teoretic era acel atestat de limba, Cervantes sau ceva de genul, dar nu stiu daca se preteaza pentru invatamantul spaniol. eu m-am interesat acum un an de cum as putea preda limba engleza acolo si inafara de un examen de cunostiinte(ce mai mult ca singur contine si psihopedagogie,probabil mi s-ar da o bibliografie) care este in limba spaniola, se da si un examen de limba. Daca ai "norocul" de a pune intrebarea in Tara Bascilor, sau Valendia, Cataluna, atunci, pe langa limba castiliana mai ai de dat examen si la limba regiunii autonome respective. Eu ar fi trebui sa dau examen la valenciana, castiliana si engleza. Posturile se afiseaza prin aprilie-mai in monitorul oficial al comunitatii autonome si posibil ca intr-un an sa nu fie nici macar un post. Eu am intrebat in 2013 si din 2010 nu mai fusese nici un post pe engleza scos. In 2010 fusesera 30 de posturi, din care 20 normale si 10 pentru persoane cu dizabilitati. Cei care nu intrau in acei primi 20, ramaneau pe tusa, ca suplinitori. Cand titularul are nevoie de concediu, se imbolnaveste sau lipseste din anumite motive, il inlocuieste un suplinitor. Deci cei care nu prin post pot sta acasa si 2 ani si sa predea o saptamana sau cateva zile in acei 2 ani(ca exemplu). Repet, asta pentru limba engleza. Am cautat pe internet unde ar fi "ISJ" ul lor, nici nu mai stiu cum se numea, si apoi am mers la ei si am intrebat personal.
shak_spawn
 
Mesaje: 3
Membru din: 07 Sep 2009, 22:29


Înapoi la Limbi moderne

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator