Vreau sa devin profesor!

Discutii off-topic, despre orice

Vreau sa devin profesor!

Mesajde Dana_Nicolae7 » 02 Sep 2013, 18:27

Buna ziua,
Incep prin a spune ''vreau sa devin profesor'' insa nu stiu de unde sa incep.
Incep din nou prin a va spune ca am terminat facultatea de limba si literatura romana-engleza cat si modulul pedagogic. Acum, dupa un an de la terminarea ei am ajuns la concluzia ca mi-as dori foarte mult sa pot sa devin profesoara de engleza, avand in vedere ca stiu limba si gramatica foarte bine, insa nu stapanesc deloc modulul pedagogic. Nu l-am inteles de la inceput, avand si un serviciu in perioada incipienta a acestuia, iar notiuni ca ''obiective'' si ''continuturi'' nu le inteleg si nu le gasesc logica cel putin in practica.
As dori sa incep sa dau meditatii pe gratis la inceput pana ma invat, iar la anul as vrea sa dau examenul de titularizare, insa daca nu intelg pe deplin modulul pedagogic cred ca nu am nicio sansa asa ca vin in fata celor ce ma pot ajuta sa imi dea o mana de ajutor, o idee cum as putea relua modulul pedagogic si cum as putea sa il invat cat mai logic in asa fel incat si eu la randul meu sa pot impartasi cunostintele mele in acest domeniu atat de frumos, engleza!
Va multumesc si astept cu mare interes raspunsurile voastre!
Dana_Nicolae7
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Sep 2013, 18:15

Re: Vreau sa devin profesor!

Mesajde katalina_31 » 11 Ian 2014, 15:44

Si eu am aceeasi nelamurire, doar ca eu vreau sa devin profesor de limba si literatura romana. Se pare, insa, ca expertii nu se prea inghesuie sa ajute. :D
katalina_31
 
Mesaje: 1
Membru din: 18 Sep 2012, 17:02

Re: Vreau sa devin profesor!

Mesajde florica9 » 12 Ian 2014, 10:53

Buna, nu cred ca cineva poate sa dea o rețetă si sa spună " fa asa sau nu asa".Sigur la fiecare materie exista o metodica din care te inspiri, dar cel mai mult vei învăța acolo cu elevii tai. Dupa ce ii vei cunoaște iti vei da seama care sunt nevoile lor si vei învăța cum sa le transmiți ceea ce știi ca ei sa poată asimila. Iti vei stabili obiective in asa fel încât sa acoperi toate nevoile.(si a celor foarte buni si a celor slabi)
Cred ca foarte important este sa-i faci sa prindă drag de tine si apoi vor iubi si materia pe care o predai.Pentru aceasta va trebui sa înveți sa tratezi elevii in mod diferentiat si sa incurajezi fiecare mic progres facut.
florica9
 
Mesaje: 1
Membru din: 27 Mai 2012, 13:06

Re: Vreau sa devin profesor!

Mesajde grutipup » 12 Ian 2014, 13:26

sunt profesor de 30 de ani si inca nu cred ca am gasit o "reteta" metodica pe ca s-o aplic la orice clasa sau la orice lectie. Daca te pot ajuta cu un sfat contacteaza-ma :olaru_cornelia2000@yahoo.com
grutipup
 
Mesaje: 29
Membru din: 11 Apr 2013, 17:49

Re: Vreau sa devin profesor!

Mesajde vasiliu68dana30 » 12 Ian 2014, 21:18

Buna seara!
Te felicit pt dorinta ta, si sper sa ti-o implinesti!
Continuturile nu sunt altceva decat ceea ce tu, ca profesor, trebuie sa parcurgi la o clasa, iar pentru a putea sa predai aceste continuturi trebuie sa folosesti anumiti pasi de genul "sa citeasca .....;sa traduca..........; sa completeze......; etc"=acestea sunt obiectivele operationale.
vasiliu68dana30
 
Mesaje: 27
Membru din: 06 Feb 2011, 22:38

Re: Vreau sa devin profesor!

Mesajde SimonaAnamaria » 23 Apr 2014, 18:49

Pentru stapanirea acestor lucruri,esentiale unui profesor,e nevoie de un curs de formare.
Sunt la liceul pedagogic si lucruri ca astea am invatat inca din clasa a IX-a si nu sunt greu de retinut si pus in practica.
Obiectivele operationale deriva din cele de referinta si ele trebuie intotdeauna sa inceapa astfel"sa citeasca..."si sa aiba o conditie(In ce conditie sa citeasca? Oral?)
Cat despre continut...e diferit in functie de clasa,de cerinte,in functie de obiective. Continutul didactic este in functie de obiective...asa se realizeaza.
SimonaAnamaria
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Oct 2013, 15:13

Re: Vreau sa devin profesor!

Mesajde sportiv » 23 Apr 2014, 23:18

Da! :D Exact pe ,,tiparul~ învățământului actual! (Fie vorba între noi, cel mai performant din S E Europei) Doar că mai trebuie îmbunătățit pe ici, pe colo, prin părțile esențiale! El există ,dar, se pare ,,lipsește cu desăvârșire”! :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Vreau sa devin profesor!

Mesajde adriana_matei03 » 24 Apr 2014, 14:37

Buna ziua, am terminat facultatea de istorie in 2005 si am facut si modulul psihopedagogoc. De la terminarea facultatii nu am profesat deloc si as dori sa ma inscriu la concursul de titularizare din vara. Intrebarea este: modulul psihopedagogic pe care l-am facut si absolvit in facultate mai este valabil? Multumesc, o zi buna!
adriana_matei03
 
Mesaje: 1
Membru din: 24 Apr 2014, 14:34


Înapoi la Zona libera

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori