VIRUSI

Probleme pe care le intampina profesorii in utilizarea calculatorului. Sfaturi, solutii, pareri.

VIRUSI

Mesajde iace » 13 Mar 2005, 15:41

Nu prea aveam chef sa deschid acest topic, dar poate ca cineva stie ce ar trebui sa fac. Am cautat pe google de m-am plictisit... si pentru ca oricum am doua browsere am renuntat la IE pentru Netscape.
Pe scurt, Internet Explorer-ul meu se deschide cu o pagina search, nu prea ortodoxa... hotoffers.info. Am citit ca asta este un virus spyware, hijack parca, care iti seteaza ca pagina de start respectiva adresa, si nu poate fi indepartat din Tools... (butoanele sunt totusi active, dar operatia este fara rezultat). Am downloadat vreo doua programe antispy dar ambele mi-au scanat comp.ul si apoi m-au trimis sa cumpar programul...
Aveti stire de vreun programel free? :roll:
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde vivi » 13 Mar 2005, 15:52

Octavian Costache
Avatar utilizator
vivi
 
Mesaje: 188
Membru din: 22 Oct 2003, 10:34

Mesajde iace » 13 Mar 2005, 18:19

Am 78 de obiecte in carantina... si IE-ul are aceeasi buba. Format C si gata.
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde iace » 13 Mar 2005, 18:24

Mai mult ca virusul meu ma intriga acum virusul mirceaorasanu... m-am abtinut eroic de la toate rautatile si ironiile care mi-au trecut prin cap. De aceea e bun un control psiho pentru toate cadrele didactice, desi tare mi se pare ca nu are nici in clin nici in maneca cu meseria asta. Shift Delete.
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde stanuta_grigorica » 13 Mar 2005, 18:48

Si eu! Si eu am aceleasi nelamuriri cu virusul asta!!!!De azi dimineata ma chinui sa inteleg....Acum m-ai lamurit tu,iace....Cumplit!!!
stanuta_grigorica
 
Mesaje: 1095
Membru din: 06 Noi 2004, 21:55

Mesajde christa » 13 Mar 2005, 18:52

cu riscul ca se va baga vivi ca nu are nimic cu subiectul initial al lui iace, dar incep si eu sa am cosmaruri din cauza "virusului" cel nou. :twisted:
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania

Mesajde iace » 13 Mar 2005, 18:52

Hancu ala cu cutremurele e mic copil...
Vivi, daca tot stergi mesajele off topic ale noastre, sterge-i-le si pe cele elucubrante, bombastice si cu o limba de lemn perfecta ale lui... Nu de alta, dar mai citesc unii altii acest forum si maine vezi la TV citate din gandirea unui "profesor".
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde stanuta_grigorica » 13 Mar 2005, 18:55

:lol: :oops: :roll:
stanuta_grigorica
 
Mesaje: 1095
Membru din: 06 Noi 2004, 21:55

Mesajde christa » 13 Mar 2005, 19:17

iace, ca sa revin la tema, ai scapat de pureci sau a trebuit sa faci format c:?
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania

Mesajde iace » 13 Mar 2005, 19:18

Nu am scapat si in curand voi face formatarea... dar nu chiar acum. Ai alta varianta?
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde christa » 13 Mar 2005, 19:26

programul recomandat de vivi l-ai incercat?
Daca nu, incearca si cu asta: http://www.safer-networking.org/de/index.html
vezi ca pagina aia e in germana, dar in stanga sus sunt niste stegulete, nu stiam daca preferi engleza, franceza sau eventual o alta limba, asa ca te las pe tine sa alegi. :wink: Programul e gratuit, doar daca vrei poti sa donezi ceva bani.
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania

Mesajde iace » 13 Mar 2005, 19:29

Multumesc si tie, si lui vivi, ca am uitat sa ii multumesc pentru promptitudine, am sa vad oleaca mai tarziu ce e si cu adresa ta. Acum facem o conferinta pe messenger. Hai si tu.
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Re: VIRUSI

Mesajde oana1964 » 13 Mar 2005, 23:50

iace scrie: Am citit ca asta este un virus spyware, hijack parca, care iti seteaza ca pagina de start respectiva adresa, si nu poate fi indepartat din Tools... (butoanele sunt totusi active, dar operatia este fara rezultat). Am downloadat vreo doua programe antispy dar ambele mi-au scanat comp.ul si apoi m-au trimis sa cumpar programul...
Aveti stire de vreun programel free? :roll:


am patit si eu ceva asemanator, doar ca nu am download-at antispy-ul pentru ca am observat ca de fapt, nu scana nici un calculator, ci se prefacea ca il scaneaza. se tot repetau aceleasi nume de fisiere scanate, chipurile de pe PC-ul meu, si la sfarsit imi spunea ca am nu stiu ce virusi si trebuie sa cumpar programul lor. de la colegul meu de info stiu ca exista foarte putine programe free care sa nu contina virusi pe net. asa ca el mi-a dat BitDefenderul. daca il vrei ti-l pot da. dar iti trebuie o adresa pe gmail, ca acolo ai 1000 Mb de spatiu. insa cred ca dupa ce dai format, il poti gasi pe la vreo cunostinta. :) bafta la omorat virusii de net! :lol:
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde vivi » 14 Mar 2005, 10:44

iace scrie:Hancu ala cu cutremurele e mic copil...
Vivi, daca tot stergi mesajele off topic ale noastre, sterge-i-le si pe cele elucubrante, bombastice si cu o limba de lemn perfecta ale lui... Nu de alta, dar mai citesc unii altii acest forum si maine vezi la TV citate din gandirea unui "profesor".

Utilizatorul mirceaorarasu este editat la fel ca ceilalti utilizatori.
Cat timp respecta regulile forumului, ramane datoria comunitatii sa se adapteze, sa il accepte sau sa il respinga si nu datoria administratorului (care trebuie sa fie obiectiv).
Octavian Costache
Avatar utilizator
vivi
 
Mesaje: 188
Membru din: 22 Oct 2003, 10:34

Mesajde iace » 14 Mar 2005, 13:15

vivi scrie:Utilizatorul mirceaorasanu este editat la fel ca ceilalti utilizatori.
Cat timp respecta regulile forumului, ramane datoria comunitatii sa se adapteze, sa il accepte sau sa il respinga si nu datoria administratorului (care trebuie sa fie obiectiv).

Ai dreptate! Nu e prea frumos ce am scris... puteam sa ma abtin... iar m-a luat gura pe dinainte. Forumul e deschis tuturor, la urma urmei.
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Următorul

Înapoi la Probleme IT&C

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori