violenta in scoli

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

violenta in scoli

Mesajde lyly_mate » 16 Noi 2010, 17:38

Am deschis aceasta discutie pentru ca fenomenul exista in scoli si ia amploare.Personal ma confrunt cu un caz de violenta intre doi elevi din gimnaziu,iar situatia nu poate fi remediata.intrebarea este : cum putem salva copiii implicati atunci cand parintii nu recunosc ca acestia au probleme ?
lyly_mate
 
Mesaje: 28
Membru din: 29 Dec 2008, 21:28

Re: violenta in scoli

Mesajde sportiv » 16 Noi 2010, 20:04

Exista ,deja un topic! (Ma rog,exista ,dar cred ca nu prea s-a mai scris pe el !) Relativa aceasta violenta! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: violenta in scoli

Mesajde rofi3 » 17 Noi 2010, 09:58

Intr-adevar exista deja un topic , insa putem sa-l lasam si pe acesta si le unim la final.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: violenta in scoli

Mesajde sportiv » 17 Noi 2010, 18:29

Dificila intrebare(situatie) ! Sigur,parintii nu prea recunosc anumite probleme ale copiilor (In comunitatile mici,deja se discuta ca o problema dificila-toata lumea cunoaste pe toata lumea!)
- Ai auzit ..soro”,Marian al lui Veta are......, de aceea se bate tu cu copiii,ori mai stiu eu ce alte discutii! :oops:
Cred ca incadrarea scolilor cu psihologi,ar fi o solutie de diminuare a fenomenului!
P.S. Adevarata legatura cu parintii (nu aceasta ,,obligativitate” actuala) ,inca una!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: violenta in scoli

Mesajde ianchis » 19 Noi 2010, 22:48

Pe mine intrebarea asta ma framanta de cand am intrat in invatamant. Nu a fost an sa nu am cel putin un bataus in colectivul de copii. Si iarasi nu a fost an sa nu am cel putin un parinte la fel de agresiv ca si copilul. Mie una, de vreo doi ani mi-e frica sa ma mai implic, pentru ca mi-am luat-o rau de tot de la parintii unor astfel ce copii (de vreo doua ori era sa ma bata doi tatici pentru ca am avut tupeul sa le spun -pe cat de frumos am putut- ca al lor copil este agresiv). Tot ceea ce mai pot sa fac este sa le dau mereu de lucru copiilor agresivi pentru a-i tine cat mai mult ocupati si departe de prostii. Insa cand vine vorba de momentele de respiro, de pauza..... atunci aproape ca nu mai pot controla situatia. Trist este faptul ca noi, ceilalti, nu avem nici o vina ca ei sunt asa si nici nu este normal sa suferim pentru comportamentul lor - ma refer la faptul ca noi raspundem de ei si daca ei patesc ceva, sau fac rau altor copii, noi suntem trasi la raspundere. E nedrept, dar din pacate cei de la Minister nu se preocupa de treaba asta. Ei cauta solutii pentru "modernizarea sistemultui educational", cum ar fi faptul de a fi platiti in functie de numarul de copii de la clasa sau de aprecierile parintilor copiilor. Si ceea ce este cel mai trist: situatia se inrautateste de la an la an, cu fiecare generatie vin copii tot mai agresivi, deci nu putem spera ca lucrurile se vor rezolva.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56


Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori