vacanta? nu!

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

vacanta? nu!

Mesajde toni » 18 Iun 2004, 22:36

Haideti sa incercam sa fim in activitate pe didactic.ro!
Ar fi pacat sa-l ignoram toata vara!
Altfel, numai bine la toata lumea!
Avatar utilizator
toni
 
Mesaje: 177
Membru din: 20 Noi 2003, 00:32

vacanta? Un nu hotarat!

Mesajde marinela » 22 Iun 2004, 22:34

Sunt de acord, sa discutam si in vacanta, mai ales ca acum suntem in Bac, apoi la corigente clasa a 12-a si apoi din nou Bac si am ajuns la sfarsitul lunii august. Frumos, nu?
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

ptr. marinela

Mesajde toni » 05 Iul 2004, 23:18

pai daca lasati corigenti!...
Avatar utilizator
toni
 
Mesaje: 177
Membru din: 20 Noi 2003, 00:32

Mesajde just_student » 12 Iul 2004, 17:03

:shock: imi cerc scuze ca indraznesc sa intreb : cum adica "pai daca lasati corigenti!..." ?
a fost o gluma, nu-i asa?!
just_student
 
Mesaje: 3
Membru din: 29 Iun 2004, 15:36

Mesajde marikaj » 14 Iul 2004, 09:44

Nu este corect fata de cei care au muncit ca sa merite nota 5, sa nu lasam uneori si corigenti...
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde manu64ela » 23 Iul 2004, 08:49

Dar despre repetentie ce parere aveti? Este "corect sa lasam uneori si repetenti?"
manu64ela
 
Mesaje: 23
Membru din: 23 Feb 2004, 22:05

Mesajde mircea77 » 24 Iul 2004, 12:57

manu64ela scrie:Dar despre repetentie ce parere aveti? Este "corect sa lasam uneori si repetenti?"

Da sunt elevi care nu doresc sa invete, nu se prezinta la scoala si asa mai departe, deci care ar fi solutia ?!?
mircea77
 
Mesaje: 119
Membru din: 27 Apr 2004, 23:09

Mesajde marikaj » 25 Iul 2004, 13:57

"corect"?
Ca profesori trebuie sa fim corecti tot timpul!
Dar nu trebuie sa coboram standardul pentru anumite motive. Scoala noastra a fost renumita din totdeauna pentru inalta pregatire a elevilor. Si acum stiu cazuri de copii care au plecat dupa parinti pe-afara si au fost integrati in scoala cu o clasa sau chiar 2 clase superior nivelului de acasa...
Buba este in alta parte... a scris Mircea77 in alt topic pe aici pe undeva... corigentii care se distreaza toata vara si trec toamna ... prin diverse atentii sau relatii.
Am lasat corigenti si mi se pare "corect" sa las si repetenti dar pe motive intemeiate, cel putin buna-vointa din partea elevului in perioada de pregatire pentru corigentele din toamna.
Nu ma vait ca imi stric concediul ca numai cei care sunt din afara invatamantului au impresia ca noi avem concediu toata vara. Stiam ce ma asteapta de cand am optat pentru meseria de dascal.
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde mariro » 26 Iul 2004, 10:18

marikaj scrie:"corect"?
Ca profesori trebuie sa fim corecti tot timpul!
Dar nu trebuie sa coboram standardul pentru anumite motive. Scoala noastra a fost renumita din totdeauna pentru inalta pregatire a elevilor. Si acum stiu cazuri de copii care au plecat dupa parinti pe-afara si au fost integrati in scoala cu o clasa sau chiar 2 clase superior nivelului de acasa...
Buba este in alta parte... a scris Mircea77 in alt topic pe aici pe undeva... corigentii care se distreaza toata vara si trec toamna ... prin diverse atentii sau relatii.
Am lasat corigenti si mi se pare "corect" sa las si repetenti dar pe motive intemeiate, cel putin buna-vointa din partea elevului in perioada de pregatire pentru corigentele din toamna.
Nu ma vait ca imi stric concediul ca numai cei care sunt din afara invatamantului au impresia ca noi avem concediu toata vara. Stiam ce ma asteapta de cand am optat pentru meseria de dascal.


Sunt total de acord Marikaj! :P :lol: Sunt elevi care sfideaza pur si simplu totul! :roll:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde anaderol » 02 Aug 2004, 22:18

Oricum nu inteleg mai sunt unii care cred ca invatamantul e comod ca are vara la dispozitie? Daca esti in invatamant cred ca mintea nu te lasa sa ,,dormi,, atatea luni. Cum sa nu lasi corigenti si repetenti? Atunci de ce mai vin elevii la scoala daca- treci pe toti fara nici o dificultate?Cred ca mai sunt materii care isi permit sa-i treaca pe toti. Dar cei cu responsabilitatea BAC-ului sunt primii verificati de viata, de ce anume au facut ei cel putin in ultimul an. Asa ca mai trebuie sa se trezeasca elevii si varasa invete, si in anul urmator in aceeasi clasa,e.t.c. Totusi, parerea mea, cei care repeta anul se mai ,,trezesc,, din amortire. Cei corigenti parca vin mai ,,tamaie,, decat erau in iunie. :oops:
anaderol
 
Mesaje: 28
Membru din: 01 Aug 2004, 14:51
Localitate: Iasi

Mesajde efodorean » 06 Aug 2004, 23:37

anaderol scrie:Oricum nu inteleg mai sunt unii care cred ca invatamantul e comod ca are vara la dispozitie? Daca esti in invatamant cred ca mintea nu te lasa sa ,,dormi,, atatea luni. Cum sa nu lasi corigenti si repetenti? Atunci de ce mai vin elevii la scoala daca- treci pe toti fara nici o dificultate?Cred ca mai sunt materii care isi permit sa-i treaca pe toti. Dar cei cu responsabilitatea BAC-ului sunt primii verificati de viata, de ce anume au facut ei cel putin in ultimul an. Asa ca mai trebuie sa se trezeasca elevii si varasa invete, si in anul urmator in aceeasi clasa,e.t.c. Totusi, parerea mea, cei care repeta anul se mai ,,trezesc,, din amortire. Ce :!: i corigenti parca vin mai ,,tamaie,, decat erau in iunie. :oops:
:!: ar fi bine daca ar gandi asa cel putin 80% din profesori.Atunci cu siguranta ca s-ar schimba in bine si invatamantul romanesc,dar tare mi-e teama ca mai avem de asteptat.
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde vivi » 10 Aug 2004, 16:09

[de la moderator: am separat mesajele care erau aici intr-un nou subiect, deoarece discutia luase o alta directie.
http://www.didactic.ro/forum/viewtopic.php?t=104 ]
Octavian Costache
Avatar utilizator
vivi
 
Mesaje: 188
Membru din: 22 Oct 2003, 10:34

Mesajde mariro » 11 Aug 2004, 12:25

Ca sa fim pe topic, as vrea sa va intreb pe unde ati calatorit in aceasta vacanta? V-ati odihnit? Ati studiat? Ati avut examene? Ati avut emotiile examenelor doar?
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde mircea77 » 11 Aug 2004, 23:06

mariro scrie:Ca sa fim pe topic, as vrea sa va intreb pe unde ati calatorit in aceasta vacanta? V-ati odihnit? Ati studiat? Ati avut examene? Ati avut emotiile examenelor doar?


Un examen de teste nationale,
un examen de bacalaureat din prima sesiune,
introducere date pentru examenul national de titularizare,
m-am odihnit numai in week-uri daca s-a putut
trebuie sa-mi mai inbunatatesc cunostintele de limba straina asa ca printre picaturi dupamasa mai fac o ora doua de engleza
anul asta nu am avut examene
Cu emotiile mai putin din cauza vitezei cred !
Si sper sa mai prind si bacul din toamna pentru ca trebuie sa ma duc la o nunta in septembrie
mircea77
 
Mesaje: 119
Membru din: 27 Apr 2004, 23:09

Mesajde lili_san » 15 Aug 2004, 02:39

Pentru mine nu prea a fost vacanta:
- conceput si tehnoredactat lucrare de grad pe istorie, (se pare ca istoria aduna oamenii pe site-ul acesta, nu-i asa?-ma refer in special la invatatorii care au aceasta pasiune-sau gresesc?)
- crescut bebelusa, acum are 11 luni, numai cine nu a avut copii nu stie cum e, simultan cu o operatiune precum cea de mai sus.
Abia astept sa termin ca sa ma "bag in vorba" pe forum, c-am vazut ca s-au incins spiritele si avem si forte noi.
A propos de istorie, mariro, parca ai fost la Putna, din cate ma avertizeaza neuronul ramas in viata. Cum a fost? Sau ai povestit la alte subiecte si-am n-am ajuns eu pe acolo?
Cu prietenie, lili_san
lili_san
 
Mesaje: 33
Membru din: 24 Iun 2004, 18:36

Următorul

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori