va propun o lectie domnilor profesori :)

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

va propun o lectie domnilor profesori :)

Mesajde andreirob » 07 Noi 2016, 17:01

Noi profesorii avem puterea de a forma viitoarele generatii ! ce ar fi sa ne unim si sa le facem o educatie la toti elevii despre economie, despre bogati si saraci.
explicati le ca sunt oameni care nu au ce manca ,nu au cu ce se imbraca,bolnavi fara medicamente care zilnic sufera, in timp ce altii au zeci de milioane de euro in conturi .Asta este CAUZA ..banii care trebuiau sa fie la cei mai multi oameni SARACI SI MEDII au ajuns cu totii (legal sau ilegal) in buzunarele Bogatior.
Si bogatii se vor imbogatii in continuare si saracii vor saracii mai mult.ASA merge
Atata timp cat permitem ca unii sa aiba averi NELIMITATE de zeci de milioane de euro va fi saracie foame .
ASTA trebuie sa i invatam ,sa i desteptam , sa i trezim pe oameni de mici ..nu alte lucruri inutile in viata, pe care tre sa le predam care sa fim sinceri nu le trebuie la nimic.
1 profesor daca spune asta la 100 de elevi va dati seama ce putere avem.exponential
De asta nu sunt bani nici pt noi profesorii ..banii nostrii sunt la..cei bogati ;)
DE CE SUNTEM NOI SARACI? PT CA SUNT ALTII BOGATI ;) banii nu pot fi in 2 locuri ..ori intr un buzunar ori in celalalt
cel mai important este sa dam SHAREE si cei carora le spunem sa dea SHAREE
andreirob
 
Mesaje: 9
Membru din: 07 Noi 2016, 16:34

Re: va propun o lectie domnilor profesori :)

Mesajde sportiv » 07 Noi 2016, 21:53

Dacă nu sunteți cadru didactic vă înțeleg! Dacă sunteți, atunci nu vă înțeleg! Pagina se numește didactic .ro și de aceea trebuie s-o tratăm ca atare!
1. În limba română după un semn de punctuație care încheie o propoziție/frază se scrie, în continuare, cu literă inițială mare!
2. Corect la început era ,, Noi, profesorii,”.
3.Corect ,, banii care trebuia ”.
4 . ..bogații se vor îmbogăți (cu un singur ,,i”
5. ... săracii vor sărăci tot cu un singur ,,i”.
6. SHARE se scrie doar cu un singur „E”!
Mi se pare că nu prea stăpâniți limba română și este un lucru total împotriva calității de profesor (indiferent de specialitate!) Sper să nu fie cu supărare.La următoarea intervenție puteți ,,demonstra ” că a fost din cauza grabei! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: va propun o lectie domnilor profesori :)

Mesajde andreirob » 08 Noi 2016, 00:02

Mai sus nu am facut dezacorduri si nu am scris fara cratima ..Ma faceti sa rad ..importanta era ideea de baza !!!!!
inteleg ca pt multi alte lucruri sunt importante -dar credeti ma cu aceste lucruri nu schimbati nimic (virgulele ratate de mine)

Multi profesori sunt ca niste roboti setati pe anumite criterii care nu au nici o valoare in viata de zi cu zi.daca va iau la "bani marunti" din matematica istorie geografie (lucruri de baza) va demonstrez ca nu aveti totul in regula.si totusi ati trait pana acum bine- mersi.De asta va spun nu mai fiti setati pe lucruri fara valoare..chiar legat de elevi.
Mai bine invatati-i concepte despre viata. .si poate asa o sa si aminteasca cu drag de dnv ..si nu doar de un profesor obisnuit (fara nici un pic de substanta)
Eu sunt profesor de matematica .Poftim daca sunteti profesor de romana ganditi va la ce spunea Titu Maiorescu de formă fără fond.Asta mi ati demonstrat prin comentariul dnv .
andreirob
 
Mesaje: 9
Membru din: 07 Noi 2016, 16:34

Re: va propun o lectie domnilor profesori :)

Mesajde sportiv » 09 Noi 2016, 00:30

andreirob scrie:Mai sus nu am facut dezacorduri si nu am scris fara cratima ..Ma faceti sa rad ..importanta era ideea de baza !!!!!
inteleg ca pt multi alte lucruri sunt importante -dar credeti ma cu aceste lucruri nu schimbati nimic (virgulele ratate de mine)

Multi profesori sunt ca niste roboti setati pe anumite criterii care nu au nici o valoare in viata de zi cu zi.daca va iau la "bani marunti" din matematica istorie geografie (lucruri de baza) va demonstrez ca nu aveti totul in regula.si totusi ati trait pana acum bine- mersi.De asta va spun nu mai fiti setati pe lucruri fara valoare..chiar legat de elevi.
Mai bine invatati-i concepte despre viata. .si poate asa o sa si aminteasca cu drag de dnv ..si nu doar de un profesor obisnuit (fara nici un pic de substanta)
Eu sunt profesor de matematica .Poftim daca sunteti profesor de romana ganditi va la ce spunea Titu Maiorescu de formă fără fond.Asta mi ati demonstrat prin comentariul dnv .

Nu-i nimic de râs,stimate!Mai sus ai făcut exact ce ți-am scris (litera 1, litera 2, .........litera 5, cum ar spune Tetelu! :D Este chiar de plâns! Nu mai copia/ cita ,, ziceri” ale altora și să crezi că le și aplici! Cât despre roboți: din câte știu eu matematica este aceea ce te ,,setează”, dar nu vreau să intru în polemică! La ,,deschiderea” pe care o ai (și noi, ceilalți, n-o prea avem) n-ar strica să te corijezi la limbă și să nu mai dai doar ,,indicății”. N-ai nicio calitate să iei pe cineva la ,,bani mărunți” exceptând familia și cunoștințele! P.S Care ar fi ideea de bază, că tot n-am desprins-o din intervenție! Despre ce formă, despre ce fond vreți să discutați? Stai liniștit, ,,armata-i lungă”! Aloooo, s-a inventat ,,goagălul” și nu mai este nevoie să ne încărcăm memoria! :D În speranța că vei găsi pe cineva pe același ,,calapod”, te salut!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: va propun o lectie domnilor profesori :)

Mesajde andreirob » 09 Noi 2016, 04:08

Domnule, eu v am prezentat o IDEE VALOROASA..si dnv nu ati vazut decat "micile obsesii ale dnv" : ca nu am pus virgule,ca nu am scris cu litera mare. .Sunteti PRECUM COPII DE CLASA A 4-A.Asta observ eu la dnv..nu intelegeti valoarea unei idei, a unui concept!

Ce concluzie reiese de aici : aveti o problema in a vedea lucrurile IMPORTANTE in viata ..va cramponati de lucrurile ,obsesiile mici..
Pe scurt NU VEDETI prioritatile in viata ..si sunt sigur ca va chinuiti si elevii cu micile prostioare..

Deci inainte de a critica pe altii vedeti va Defectele dnv si corectati le !!! fara atata MANDRIE ,grandomanie / stima de sine-alte defecte care reies CA LE AVETI DIN PLIN din ce mi ati scris
Cu placere !
andreirob
 
Mesaje: 9
Membru din: 07 Noi 2016, 16:34

Re: va propun o lectie domnilor profesori :)

Mesajde sportiv » 09 Noi 2016, 18:19

Băiatule, n-ai pe toată lumea pe-acasă! :D Se vede și din multitudinea de răspunsuri pe care le-ai primit de la cei de pe forum! Încearcă în altă parte! Aici se discută lucruri serioase și concrete ,nu agramatisme și celelalte! După ce faci niște cursuri de limbă română, care îi este strict necesară unui profesor (chiar și de matematică) mai discutăm! Până atunci e bine să-ți vezi de-ale tale, nu de alta , să nu ,,încapi” și pe ,,mâna” altora de pe-aici! Succes! P.S. Acolo COPII era cu trei ,,I”, dar de unde nu-i , nici Dumnezeu nu cere! :P
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: va propun o lectie domnilor profesori :)

Mesajde deliarp » 09 Noi 2016, 21:46

Să nu uităm de ”banii noștrii”. :twisted: Și eu am ”mici obsesii” și nici nu înțeleg ”valoarea unei idei”. :lol:
deliarp
 
Mesaje: 5
Membru din: 18 Mai 2008, 22:15

Re: va propun o lectie domnilor profesori :)

Mesajde andreirob » 10 Noi 2016, 23:41

Omule tu imi gasesti mie o greseala intr un text de 300 de cuvinte.. Ai cunostinte vaste : stii sa pui virgula si sa scrii cu litera mare dupa punct.Ai cu ce te lauda intr o viata :)
Ai putea deduce dupa frecventa omisiunilor daca le fac pt ca ma grabesc si nu stau la discutii cu tine sau pt ca nu stiu eu limba romana..Dar cu gandirea si deducerea e mai greu ..se pare ca si la individul de mai sus ..

Eu scriu o jumatate de pagina in 2 min, nu ca tine -un cuvant pe ora si nu stau sa recitesc texutul de zece ori ca nu sustin vreo lucrare de disertatie si nici nu am obsesii la bibilica.

bravo ma bucur ca stii tu limba romana .Sigur stii mai bine ca toti profesorii de romana de pe forum.sigur o sa te cheme si la academie si foarte probabil o sa iei si premiul Nobel pt asta.Lauda te!!!
andreirob
 
Mesaje: 9
Membru din: 07 Noi 2016, 16:34

Re: va propun o lectie domnilor profesori :)

Mesajde andreirob » 11 Noi 2016, 04:27

Si individului de mai sus : valoarea ideii consta in a face ceva care in final sa te ajute pe tine si pe copii tai. Profesorii pot modifica conceptia oamenilor despre bogatie inca din copilarie .Astfel copii tai nu vor trai in saracie, sau sa fie furati de oamenii bogati asa cum sunt generatiile de azi .

Profesorii se vaita de salarii mici dar nu fac nimic.Asteapta cu mana intinsa sa le dea cineva.Asteptati ..sigur o sa va dea..ca pana acum . .

Daca nu intelegeti ca trebuie sa va uniti ..schimbati sistemul acum cat aveti ocazia .Aveti zeci de generatii in mana ..dar ce sa facem ..Profesorii se concentreaza pe "scrisul cu virgula" ...a si pe "scrisul cu litera mare dupa punct" precum individul de mai sus.Si se si lauda ce cunostinte vaste are el de limba romana.Penibil.Groaznic
Dar daca s-ar unii profesorii prin toata tara si ar educa populatia cum ar trebui ...peste 20 de ani sau mai putin ar putea fi rezultate
andreirob
 
Mesaje: 9
Membru din: 07 Noi 2016, 16:34

Re: va propun o lectie domnilor profesori :)

Mesajde popina » 11 Noi 2016, 17:14

D-le andreirob, fara suparare, d-l sportiv(in prima postare) nu v-a combatut ideea. A facut cateva observatii, dupa parerea mea, cu mult bun-simt. D-voastra sunteti cel care v-ati "inflamat".

In ce priveste "virgulele".....o virgula, (ne)scrisa unde trebuie,schimba intelesul propozitiei.

Sa nu uitam, totusi, ca acest forum este utilizat si de parinti si de elevi. Ar trebui sa fim exemplu pentru ei, indiferent de specializarea pe care o avem... (sau macar sa incercam).


Cer iertare d-lui sportiv daca am facut vreo greseala, dar m-am grabit. Ma revolta "tonul" d-lui andreirob (si nu numai).
S-auzim si "sa vedem" de bine! :wink:
popina
 
Mesaje: 33
Membru din: 17 Aug 2009, 17:07

Re: va propun o lectie domnilor profesori :)

Mesajde andreirob » 11 Noi 2016, 22:08

A fost o ocazie si tocmai de aceasta am vrut sa subliniez greseala unor profesori de a se concentra doar pe anumite lucruri mici- care dupa cate vedem , nu au schimbat de sute de ani nimic in societate..ii multumesc domnului sportiv pt aceasta ocazie :)

Daca ne am focaliza pe lucrurile importante si nu pe -exemplu in cazul meu sa stau sa le predau integrale, derivate, teoreme sasmd
Fac din elevi niste "robotei si calculatoare" doar.. lucruri care oricum banuiesc ca nici dnv sau majoritatea populatiei nu le folositi in viata de zi , decat daca lucrati intr un domeniu de specialitate.in rest utilitatea lor e discutabila.
mai mult ii chinuim pe elevi ..ii invatam multe lucruri care nu le vor folosi niciodata in viata lor..
andreirob
 
Mesaje: 9
Membru din: 07 Noi 2016, 16:34

Re: va propun o lectie domnilor profesori :)

Mesajde sportiv » 11 Noi 2016, 22:27

andreirob scrie:Omule tu imi gasesti mie o greseala intr un text de 300 de cuvinte.. Ai cunostinte vaste : stii sa pui virgula si sa scrii cu litera mare dupa punct.Ai cu ce te lauda intr o viata :)
Ai putea deduce dupa frecventa omisiunilor daca le fac pt ca ma grabesc si nu stau la discutii cu tine sau pt ca nu stiu eu limba romana..Dar cu gandirea si deducerea e mai greu ..se pare ca si la individul de mai sus ..

Eu scriu o jumatate de pagina in 2 min, nu ca tine -un cuvant pe ora si nu stau sa recitesc texutul de zece ori ca nu sustin vreo lucrare de disertatie si nici nu am obsesii la bibilica.

bravo ma bucur ca stii tu limba romana .Sigur stii mai bine ca toti profesorii de romana de pe forum.sigur o sa te cheme si la academie si foarte probabil o sa iei si premiul Nobel pt asta.Lauda te!!!

Stimabile, ești tembel! :lol: De unde mă cunoști ca să-ți permiți niște categorisiri! Caută-ți alt forum, alt site sau ,,distrează-te” pe FB! P.S Corect: la bibilică nu ai nimic, nici măcar obsesii! Vezi-ți de treabă!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: va propun o lectie domnilor profesori :)

Mesajde rofi3 » 11 Noi 2016, 23:22

Distins utilizator andreirob, va rog sa pastrati un ton adecvat al discutiei, civilizat si fara jigniti si sa tineti cont ca va adresati unei persoane mai in varsta.
Daca persoanele de aici nu va impartasesc opiniile puteti discuta si in alta parte.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: va propun o lectie domnilor profesori :)

Mesajde coj61 » 11 Noi 2016, 23:32

[color=#BFFFBF],,Stimabile, ești tembel! :lol: De unde mă cunoști ca să-ți permiți niște categorisiri! Caută-ți alt forum, alt site sau ,,distrează-te” pe FB! P.S Corect: la bibilică nu ai nimic, nici măcar obsesii! Vezi-ți de treabă!"
[/color]
Dar acesta este un ton civilizat pentru un vechi membru al acestui forum?
coj61
 
Mesaje: 18
Membru din: 30 Noi 2009, 20:41

Re: va propun o lectie domnilor profesori :)

Mesajde andreirob » 12 Noi 2016, 01:48

Dar exprimarile "tembel , nu ai nimic la bibilica , mai baiatule ,nu ai pe toata lumea pe acasa ,calitatea mea de profesor"

Cunosc genul acestea de oameni plini de sine ,mandrii si extraordinari
andreirob
 
Mesaje: 9
Membru din: 07 Noi 2016, 16:34

Următorul

Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori