Unde sunt educatoarele?

Mesajde eugeny » 19 Mar 2006, 15:54

Te salut alina.Sunt din iasi si ma bucur .Sunt noua pe sait,si cred ca nu am stiut cum se pun problemele in discutie aici .(cred ca trebuia sa spun buna si..sa tac ) cum mi-am spus parerea,am deranjat am fost pusa la colt.Te rog sa vezi si tu ce am spus si sa-mi spui parerea ta sincer ,oricare ar fe o accept.Omul cat traieste are de invatat.
Iti doresc numai bine si multa putere de munca.
eugeny
 
Mesaje: 27
Membru din: 08 Mar 2006, 21:49

Mesajde mariro » 19 Mar 2006, 17:18

alina_ionescu scrie:Bun gasit la toata lumea!!!!
Ma numesc Alina Ionescu si sunt educatoare in Iasi. Lucrez de 3 ani dar abia de anul acesta sunt titular. Ma bucur taaaare mult de acest portal unde gasesti lucruri foarte importante si utile pentru cariera mea. Peste 2 saptamani am inspectia de definitivat si pot spune ca acest site m-a ajutat enorm in nuantarea si evidentierea unor idei.
Nu stiu daca mai sunt educatoare din Iasi pe acest forum dara daca sunt astept eventual mesaje pentru o colaborare face-to-face, evetual. Sunteti nemaipomenite, dragi colege!!! Propuneti subiecte extrem de importante si atragatoare. Tineti-o tot asa!!!! Multumesc pentru atentie. Ne intalnim maine, chiar daca e duminica. Pupici la toata lumea.


Azi dimineata dupa ora 8 am plecat din Iasi spre Galati! Vineri cand am plecat spre Iasi, nu m-am gandit sa dau "alarma" pe site si sa ne adunam in gara macar, sa ne cunoastem, vad ca sunteti destul de multe din Iasi! :cry: Mai sunt si invatatoare sau profesori... :lol: Va trimit o fotografie cu aspectul garii Iasi facuta ieri- 18 martie, de undeva de la et. 5! :lol: Poate data viitoare facem o adunare in gara! Ce spuneti? :wink:
Fişiere ataşate
IMAG0020.JPG
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde cris_flor_m » 26 Apr 2006, 17:10

Bine v-am regasit,dragele mele colege!
Nu stiu daca sunteti sau nu pe site, dar din cate vad eu,e cam slaba miscarea la invatamantul prescolar.Unde sunteti? Sa fie de vina Primavara cu astenia ei?As vrea sa vad in fiecare zi materiale noi,dar...e liniste.Haideti, va rog, sa ne mobilizam, in fond, ceea ce facem pe didactic este constructiv, benefic pentru noi.Va invit la discutii.Pe curand acum!
Cristina M.
Mi-am amintit ceva...imi este foarte dor de dddddd, de materialele dumneaei, de incurajari, de sfaturi, de...tot!
cris_flor_m
 
Mesaje: 401
Membru din: 20 Ian 2006, 09:32

Unde sunt educatoarele?

Mesajde dddddd » 27 Apr 2006, 19:18

cris_flor_m scrie:Bine v-am regasit,dragele mele colege!
Nu stiu daca sunteti sau nu pe site, dar din cate vad eu,e cam slaba miscarea la invatamantul prescolar.Unde sunteti? Sa fie de vina Primavara cu astenia ei?As vrea sa vad in fiecare zi materiale noi,dar...e liniste.Haideti, va rog, sa ne mobilizam, in fond, ceea ce facem pe didactic este constructiv, benefic pentru noi.Va invit la discutii.Pe curand acum!
Cristina M.
Mi-am amintit ceva...imi este foarte dor de dddddd, de materialele dumneaei, de incurajari, de sfaturi, de...tot!


Buna Cris, nu v-am parasit, zilnic intru in site, dar am avut o perioada foarte aglomerata. Maine avem Cercul pedagogic la noi in unitate, deci am avut foarte multe materiale de pregatit, particip in luna mai la doua Simpozioane internationale, la Bucuresti si Oradea, iar materialele au trebuit trimise pana in 15.04.2006, deci am lucrat foarte mult. In curand voi publica in site cateva materiale.
Si mie imi este dor de toate "didacticele", deci o sa-mi revin si n-o sa mai scapati de mine!!!! :P
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Mesajde cris_flor_m » 29 Apr 2006, 15:00

Sunt bucuroasaaaa ca ati aparut, doamna dd!!!
V-am simtit lipsa foarte mult, nu am intrat nici eu cateva zile, pentru ca pur si simplu nu am vrut. Am dorit ca dupa o perioada de absenta, poate apare o schimbare si iata...ati aparut! Succes unde mergeti, sa ne impartasiti si noua problemele discutate, materialele chiar.
Pe curand! Cristina M. V-am trimis un m.p.mai demult...
cris_flor_m
 
Mesaje: 401
Membru din: 20 Ian 2006, 09:32

Mesajde dddddd » 30 Apr 2006, 17:59

Buna Cristina, am revenit desi sunt inca tare ocupata. Am publicat azi la Teste doua fise care pot fi folosite la monitorizarea copiilor"diferiti" in activitatea de educatie incluziva. Urmareste si rubrica Evenimente, poate te intereseaza actiunea pe care am lansat-o prin Proiectul "Europa, la multi ani!" Poate participi, mi-ar face placere.
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

caut educatoare pentru invatare scriere

Mesajde kidsshop » 27 Apr 2009, 12:43

eu vin cu o intrebare, cu o propunere...baiatul me are 5ani si 4 luni si la gradinita se mai plang educatoarele ca nu face literele...mie mi s-a parut absurd ca la 5 ani sa faca literele, dar sistemu se pare ca clasifica inteligenta unui copil dupa astfel de...standarde...copilulu meu este foarte destept, dar nu vreau sa aiba in clasa I frustrari de pe rma acestor "standarde"...din acest motiv caut o educatoare de gradiniuta grupa mare - grupa pregaitoare pentru a face "meditatii", adica sa il invat sa scrie ...

astept raspunsurile voastre...
kidsshop
 
Mesaje: 8
Membru din: 27 Apr 2009, 12:36

Mesajde aurora_18 » 27 Apr 2009, 12:50

Aveti dreptate, in gradinita nu se scriu si nu se invata literele. Doar se recunosc cele de tipar si se invata sunetele cuvintelor. Eu consider ca nu este necesar sa faceti meditatie cu prescolarul dvs. Mai bine il lasati sa mai copilareasca, pentru ca din clasa I va avea mult de munca.
aurora_18
 
Mesaje: 38
Membru din: 05 Mai 2005, 10:19

Mesajde kidsshop » 27 Apr 2009, 13:08

stiu...daca ar fi dupa mine l-as lasa mereu sa copilareasca caci aceastaperioada e cea mai frumoasa din viata..iata ca sistemul inrobeste inca de mici in zilele noastre..si se vor genii inca de la gradinita - insa e frustrant pentru mine cand se fac astfel de calificari ca nu stie literele, bastonase si alte astfel de lucruri - facandu-se o calificare dupa ele si sunt ilaturate alte caracteristici ale inteligentei care sunt minunate - si e frustrant pentru copil si ai e dureros pentru ca la gradinita multi copii scriu deja iar ei nu reuseste sa tina pasul nici nu se ocupa nimeni de el in mod special...iar la clasa I o sa fie un codas poate....care nu poate tine pasii cu "geniile" care stiu derja sa crie..desi, in mod normal...la clasa I se invata aceste lucruri...

tin sa ma gandesc inca la varianta cu o educatoare si meditatii..
kidsshop
 
Mesaje: 8
Membru din: 27 Apr 2009, 12:36

Mesajde andreea_muntean » 27 Apr 2009, 13:58

kidsshop scrie:stiu...daca ar fi dupa mine l-as lasa mereu sa copilareasca caci aceastaperioada e cea mai frumoasa din viata..iata ca sistemul inrobeste inca de mici in zilele noastre..si se vor genii inca de la gradinita - insa e frustrant pentru mine cand se fac astfel de calificari ca nu stie literele, bastonase si alte astfel de lucruri - facandu-se o calificare dupa ele si sunt ilaturate alte caracteristici ale inteligentei care sunt minunate - si e frustrant pentru copil si ai e dureros pentru ca la gradinita multi copii scriu deja iar ei nu reuseste sa tina pasul nici nu se ocupa nimeni de el in mod special...iar la clasa I o sa fie un codas poate....care nu poate tine pasii cu "geniile" care stiu derja sa crie..desi, in mod normal...la clasa I se invata aceste lucruri...

tin sa ma gandesc inca la varianta cu o educatoare si meditatii..


Buna ziua stimata doamna !
De ce nu pastrati pentru clasa I aceasta pregatire a copilului dvs? Nu credeti ca e indicat ca literele sa fie invatate la timpul potrivit? Unde va fi surpriza pentru copilul de clasa I , daca el e antrenat de la aceasta varsta in astfel de activitati de invatare? La gradinita , copilul doar recunoaste literele de tipar !! Stati linistita ca nu va fi copilul un codas pentru ca nu scrie la gradinita . Depinde de el si de dvs daca acest lucru se va intampla.
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde kidsshop » 27 Apr 2009, 14:04

Stimata doamna,

Sincer tare mult as vrea sa se intample asa..cum mi se pare firsc..dar realitatea pare sa fie alta..si nu doresc ca al meu copil sa fie plin de frustrari cand ajunge in clsa I - repet, la gradinita multi copii scriu, la sedinte mi se reproseaza ca "ce sa ne facem cu baietelul" ca...nu vrea sa scrie...mie nu mi s-a parut normal, dar iata baietelul meu acasa are dorinta de a invata dar cand nu reuseste devine frustrat...daca ar fi sa il las si sa nu ma ocup de el in aceasta privinta la clasa I ar fi considerat mult inapoi fata de restul...iar el e un baiat inteligent si ar simti acest lucru...din acest motiv m-am gandit ca meditatii pentru a invata scrierea nu ar fi gresite...chiar daca mi-as dori sa il las sa zburde cat vrea el...
kidsshop
 
Mesaje: 8
Membru din: 27 Apr 2009, 12:36

Mesajde rozypet64 » 27 Apr 2009, 14:26

Stimata doamna kidsshop are foarte mare dreptate. Cunosc "n " exemple de colege educatoare care procedeaza in acest mod vaitandu-se la parinti de copilul acestora ca nu scrie cum trebuie nu stiu care litera de mana, atentie ...litera de mana, sau ca nu a calculat repede, fara suport intuitiv, cat fac 8+6.. Credeti-ma ca nu sunt inventii.. Sunt destule colege care fac pe grozavele , ca altfel nu am cum sa spun, si bombardeaza copiii , de cum intra in sala de grupa, cu scrisul literelor de mana pe caiete tip I , se vaita ca nu au cum sa faca intalnirea de dimineata si alte "bazaconii"(parerea lor) scose de noua programa ca " atunci cand mai scriem" sau "ce zic parintii" Trist dar adevarat! Cum sa facem o schimbare in sistem daca noi nu reusim sa ne schimbam. Dar ma intreb, oare, aceste colege stiu cat se aloca unei litere de mana la clasa I? O ora in care se explica copilului pe ce spatiu scrie, cum scrie, li se demonsreaza la tabla.. Cale lunga! Pe cand dumnealor credeti ca fac acest lucru? Bineinteles ca NU.. Le incepe tema, le da caietul , copilul fotografiaza si reda cum pricepe. Isi formeaza o depridere gresita si in clasa I... munca pe invatator sa-l dezvete de ceea ce si-a insusit gresit. Sau adunarea 8+6..., stiu colegele respective ce inseamna adunarea cu trecere peste ordin, cum se explica la scoala acest lucru? Nu cred.. Si, sa nu credeti ca cele care fac pe vitezele au 2 sau 3 ani vechime.. Nu , au peste 25 de ani ca educatoare cu grad I...dar, au toate cuvintele de lauda din partea parintilor ca la grupa lor se scrie... se face matematica...
Hai sa fim seriosi....
rozypet64
 
Mesaje: 27
Membru din: 05 Noi 2006, 00:21

Mesajde kidsshop » 27 Apr 2009, 14:32

bravo rozypet, felicitari. iata ca acest caz se intampla si la baietel in grupa...iar cei care vor sa profite de frumusetea varstei de gradinita prin joaca nu o pot face pentru ca ei...trebuie sa srie!!! si daca nu pot..sunt priviti cu ... indoieli ...aberant!
kidsshop
 
Mesaje: 8
Membru din: 27 Apr 2009, 12:36

Mesajde simina_dorina » 27 Apr 2009, 15:42

Antrenamentele grafice s-au facut si se fac in gradinita chiar daca nu sunt obligatorii. Am sa mentionez ca am 35 de ani vechime in invatamant, si m-am simtit putin jignita de cele spuse.Cele care scriu cu copiii literele sau cifrele probabil nu cunosc programa si nu ma refer la cea noua,ci la multele programe care le-am avut pe parcursul anilor. Scrierea literelor se face in clasa I. Cele care o fac gresesc profund. Asta nu inseamna ca noi cele cu o experienta mai mare nu ne facem datoria. Excesul de zel al unora ar trebui taiat din start de colectivul din care face parte. Doamnele ar trebui sa studieze cu adevarat programa. Am grupa mare ,am copii care scriu ,nu eu i-am invatat! Cu litere de tipar putem sa-i invatam pe copii sa isi scrie numele! La sedinta cu parintii am atentionat parintii care doreau sa-si invete copiii sa scrie ca este o gresala.O VOR FACE IN CLASA I. Este foarte greu sa corectezi o deprindere gresit formata. Pentru ce sunt sedintele cu parintii, oare dansii cunosc prioritatile invatamamantului prescolar? Care este munca educatoarei?Ca ai 20 de ani,ca ai 54 de ani ca mine ,a studia si a te pune la curent cu noutatile este o necesitate. Imi iubesc meseria si eu voi face totul sa nu-mi fie rusine de prestatia mea de educatoare. Parerea mea este clara: Scrisul cu litere de mana se face in clasa !
simina_dorina
 
Mesaje: 30
Membru din: 01 Oct 2006, 22:23

aici

Mesajde chirvase » 27 Apr 2009, 22:38

:D
marikaj scrie:
flori-l scrie:Sunt noua pe acest site, dar ma bucur sa vad ca mai sunt si alte colege de breasla. Am vazut cateva materiale interesante, dar putine in comparatie cu alte discipline. Pe mine m-ar fi interesat si un model de planificare, nu am gasit . O sa mai stau pe aici, poate mai gasesc ceva interesant. :P


Bine ai venit pe site!

acum ai ocazia să îmbogăţeşti baza de materiale la această secţie şi să propui chiar tu o planificare
chirvase
 
Mesaje: 5
Membru din: 29 Noi 2007, 21:54

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori