Unde era liderul sindical Nistor la incheierea protocolului?

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

Unde era liderul sindical Nistor la incheierea protocolului?

Mesajde ionela » 29 Noi 2005, 02:05

pote gresesc...dar ma intreb si eu?
pe tot parcursul grevei a fost cel mai inversunat. mie mi-a dat puterea sa continui. totusi ma intreb unde a fost pe 28 seara? eu nu l-am vazut. s-a retras ? sau a fost dat deoparte. daca e o facatura cu voturile noastre... oare el nu a fost o piedica? Sper sa nu fie sacrificat pentru acesta pace rusinoasa.
va rog sa spuneti ce parere aveti...
si daca domnul Nistor citeste intamplator mesajele noastre. e binevenit pe forum... :D
ionela
 
Mesaje: 8
Membru din: 24 Feb 2005, 17:53

Mesajde raibor » 29 Noi 2005, 06:52

Nu vreau sa gresesc, dar parca este vice la Spiru Haret, unde presedinte este Dl. Isvoranu. Fiind prezenti numai lideriii, era normal sa nu-l vedeti. Nu stiu daca pacea asta este rusinoasa, dar ganditi-va ca se va ajunge :?: la 6% din PIB in 2007-8, cea ce va permite si reasezarea salariilor. Dupa discutia d-lui Pogea cu Turcescu pe RealitateaTV, la emisiunea 100%, eu cred ca trebuie sa-l creditam cu buna intentie pentru viitoarele actiuni legate de imbunatatirea conditiilor dascalilor. :idea:
Avatar utilizator
raibor
 
Mesaje: 81
Membru din: 16 Noi 2004, 20:15

Mesajde mitzone » 29 Noi 2005, 18:23

Ori esti prea tanar, ori un optimist incurabil, raibor. Asculta la o ,,tinerica" care a lucrat in doua sisteme, comunist si democratic, nu se va shimba nimic daca nu vor fi obligati de UE. Nu ne mai ramane decat de asteptat 2000...... si cat or vrea ei. Astazi la scoala a fost ca pe 12 septembrie!
Credeti ca vom afla de ce Domnul Nistor n-a fost la negocieri? Mie mi s-a parut cam impulsiv. Si oricum, cred ca zarurile fusesera aruncate. Si mai cred ca nu trebuie considerat un razboi. Un razboi are invinsi si invingatori. Eu nu-i gasesc nici pe unii nici pe altii.
mitzone
 
Mesaje: 519
Membru din: 26 Oct 2005, 16:14

Mesajde raibor » 29 Noi 2005, 22:03

Din pacate nu sunt nici tanar, nici optimist mitzone. Mai degraba incerc sa fiu realist. Tocmai asta e. Aderarea la UE aduce si niste conditii de salarizare de indeplinit.Vrand, nevrand. Oricum, fii sigur ca din salariile din invatamant nu se va putea trai decent inca vreo 25 de ani, cea ce sigur nu voi apuca. In rest, trebuie sa incepem sa avem incredere in oamenii de langa noi, pana la proba contrarie.
Avatar utilizator
raibor
 
Mesaje: 81
Membru din: 16 Noi 2004, 20:15

Mesajde dorali » 29 Noi 2005, 22:38

Domnul Nistor nu este lider de sindicat. Cei patru lideri sunt: dl. Croitoru la FEN, dl. Isvoranu la "Spiru Haret", dl. Bobulescu la "Alma Mater" si dl. Cornea la FSLI. :wink:
dorali
 
Mesaje: 443
Membru din: 27 Sep 2004, 22:21
Localitate: Vulcan, HD

Mesajde marikaj » 30 Noi 2005, 09:47

dorali scrie:Domnul Nistor nu este lider de sindicat. Cei patru lideri sunt: dl. Croitoru la FEN, dl. Isvoranu la "Spiru Haret", dl. Bobulescu la "Alma Mater" si dl. Cornea la FSLI. :wink:

DA, dl MARIUS NISTOR nu este lider de sindicat d-lui este presedintele executiv al Federatiei Spiru Haret.
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde marinela » 30 Noi 2005, 09:54

Sunt de acord cu "raibor'. Si eu cred ca aderarea la UE aduce si multe neajunsuri. Asta este . Trebuie sa le acceptam. Am mai scris si eu despre acest lucru.
Consider ca liderii de sindicat nu s-au comportat corect, caci ei trebuiau sa stie care sunt limitele si nu trebuiau sa ne antreneze in aceasta greva. Cu mai multe explicatii se putea negocia cu calm si intelepciune. Eu cred ca exista bunavointa, dar atat se poate acum.
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde marikaj » 30 Noi 2005, 12:21

dimpotriva, eu cred ca liderii stiau care sunt rezervele si stiau si destinatiile lor :wink: , deaceea au insistat
dar fiecare se uita mai intai in ograda sa ... :roll:
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde mychy_89 » 30 Noi 2005, 23:18

Pe naiba!
Greva ne-a lasat un gust amar,dar am invatat sa ne luptam pt drepturile noastre.Pe viitor vom fi si mai uniti si mai pregatiti ,vom avea tactici noi pt .ca stim cu cine si de ce ne luptam.
Personal nu voi mai avea incredere in nimeni, dar sunt costienta ca nu-mi pot face dreptate singura. :x
mychy_89
 
Mesaje: 24
Membru din: 14 Noi 2005, 20:07

Mesajde marinela » 30 Noi 2005, 23:59

Eu cred ca s-a negociat si altceva cu guvernul, noi fiind "grupul de presiune'. Liderii de sindicat au afaceri pe care le negociaza cu guvernul. Ei trebuie sa fi stiut care sunt limitele. Erau insa si alte motive pentru greva. Lungimea grevei imi sugereaza acest lucru.
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde mychy_89 » 01 Dec 2005, 00:56

Doamna,sunteti sigura?Aceste afirmatii ma fac sa cer demisia liderilor.
Asta in cazul in care nu demisioneaza singuri pe motive de moralitate si ineficienta.
mychy_89
 
Mesaje: 24
Membru din: 14 Noi 2005, 20:07

eu cred

Mesajde juris » 02 Dec 2005, 12:10

Feriti-va de liderii de sindicat chiar si atunci cand va aduc daruri... Eu cred ca:

1. Liderii ai de sus nu se asteptau sa aiba o sustinere atat de mare din partea "multimii de jos" si la un moment dat nu mai stiau pe unde sa scoata camasa; daca ati observat, ei nu si-au asumat public niciodata aceasta greva, "aruncand" tot timpul raspunderea pe membrii de sindicat. Nu e existat o strategie, s-a mers, ca si in alte situatii, la cacialma.
2. Criza au rezolvat-o cu adevarat grevistii foamei. Cand numarul acestora a inceput sa creasca, Guverunul, speriat, a cedat.
juris
 
Mesaje: 106
Membru din: 31 Ian 2005, 13:11

Re: eu cred

Mesajde catelutza » 02 Dec 2005, 13:56

[quote="juris"]2. Criza au rezolvat-o cu adevarat grevistii foamei. Cand numarul acestora a inceput sa creasca, Guverunul, speriat, a cedat.[/quote]
Vi s-a parut ca a cedat guvernul? cu 11,5% in doua transe. Mie mi s-a parut ca au cedat liderii de sindicat :!:
catelutza
 
Mesaje: 246
Membru din: 16 Oct 2004, 22:16

Mesajde juris » 02 Dec 2005, 14:13

Aveti dreptate.
juris
 
Mesaje: 106
Membru din: 31 Ian 2005, 13:11

Mesajde mirelar » 02 Dec 2005, 22:34

Eu cred ca am avut putin noroc cu mass media , care i-a criticat aspru pe guvernanti. Amintiti-va emisiunile de pe "Realitatea"!!!
Si mie mi s-a parut ca fie n-au prea fost pregatiti liderii nostri pentru negocieri, fie nu stiu cum sa negocieze. lucrurile trebiuau sa fie foarte clare de la bun inceput, iar in aparitiile lor la TV cred ca era nevoie sa explice opiniei publice situati financiara a unui profesor .. cu dovezi!!!
Adevarul este ca i se acorda presedintelui laurii victoriei si mai toata lumea spune ca prezenta domniei sale a fost decisiva. :?: DE CE? ca "precentutul" de 0.33% pe care l-a adaugat aproape nici nu se simte!! Iar daca era de partea noastra... venea mai devreme !! :cry:
mirelar
 
Mesaje: 176
Membru din: 29 Aug 2005, 15:33

Următorul

Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori