un sfat, va rog

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

un sfat, va rog

Mesajde iohana » 16 Dec 2007, 22:29

Buna sera tuturor!
Sunt mama unei fetite nascute in strainatate, avem de gand in anul care urmeaza sa ne reintoarcem in Romania definitiv; mentionez ca fetita este in clasa a treia aici, cu rezultate excelente la invatatura. Intrebarea mea este: de ce acte voi avea nevoie sa o inscriu la scoala in Romania si ce dificultati ar putea intampina? Va multumesc anticipat tuturor celor care imi veti raspunde. Este bine venit orice sfat.
Ultima oară modificat de iohana pe 17 Dec 2007, 21:56, modificat 1 dată în total.
iohana
 
Mesaje: 2
Membru din: 16 Dec 2007, 22:12

inscriere la scoala in Romania

Mesajde monteola » 17 Dec 2007, 20:45

Buna seara,
Cu actele pe care le veti primi de la scoala unde este inscrisa fetita, mergeti la juristul inspectoratului scolar din judetul unde vreti sa va stabiliti. Aceste acte vor fi trimise la Ministerul Educatiei si Cercetarii, care va echivala studiile fetitei si va trimite o adresa catre scoala unde doriti sa o inscrieti pe fetita, in care va mentiona in ce an/clasa se va putea inscrie. Oricum fetita nu va fi inscrisa in catalog si in celelalte documente scolare decat dupa ce MEdCT va trimite acea adresa de echivalare a studiilor. In ceea ce priveste dificultatile, va pot spune din experienta (am un copil in clasa care a venit din strainatate) ca va avea probleme la scrierea si citirea in limba romana, intelegerea cuvintelor mai rar uzitate, rezolvarea problemelor la matematica si s-ar mai putea continua.
Sper ca am fost de ajutor!
monteola
 
Mesaje: 21
Membru din: 03 Oct 2006, 16:13

Mesajde iohana » 17 Dec 2007, 21:50

Va multumesc mult pentru raspuns. Astept si alte sfaturi, ce as putea face sa o ajut sa se integreze mai usor... Fetita stie deja sa vorbeasca bine romaneste, cu scrisul e mai greu, iar la matematica a luat locul 1 la olimpiada... Astept si alte consili si va multumesc anticipat.
Sarbatori fericite tuturor!!!
iohana
 
Mesaje: 2
Membru din: 16 Dec 2007, 22:12


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator