un sfat de la invatatori

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

un sfat de la invatatori

Mesajde malibu » 28 Sep 2009, 09:21

Buna ziua. Am inceput clasa I.Am pregetat intre a continua cu gradi inca un an sau a face pasul. Copilul este f.timid, si lipsit de curaj/incredere in ea. Cand am vorbit prima data cu doamna invatatoare pentru a o inscrie la ea i-am spus ca este f. timida si ea a zis ca nu este o problema. De cand a inceput scoala, din prima zi, d-na ne-a spus sa nu o batem la cap despre copii.Sa o lasam sa ii cunoasca. I-am respectat dorinta, si nu am abordat-o nicicum. Este o persoana draguta, dar ferma, autoritara si impune respect.
Din pacate, copilul sta numai in ultima sau penultima banca desi este cea mai mica din clasa. De emotii ce are si-a ros unghiile din carne, toate.Copiii care s-au repezit in primele banci, sunt si acum acolo desi sunt f.inalti si dezvoltati. Ma gandesc ca stand mai in ochii doamnei, o vede, o baga in seama, sau o incurajeaza sa raspunda la ore. Problema este ca nu stiu cum sa o abordez pe doamna invatatoare sa nu mi-o ia in nume de rau. As vrea de la dansa sa-i dea putin curaj, sa se deschida si ea, sa indrazneasca. Despre dansa am stiut ca este o invatatoare f.buna, dar ca om nu stiu absolut nimic. As vrea sa colaboram deschis pentru binele copilului. Va rog, dragi invatatori sa-mi dati un sfat cum sa procedez.
malibu
 
Mesaje: 13
Membru din: 09 Apr 2009, 13:25

Re: un sfat de la invatatori

Mesajde rofi3 » 28 Sep 2009, 09:51

Buna ziua,

Trebuie sa mergeti sa vorbiti cu doamna invatatoare si sa-i spuneti despre aceasta timiditate a fetitei dvs. Dureaza pana invatatorul isi cunoaste bine copiii.
Cel mai bine ar fi sa vorbiti si despre faptul ca ati dori sa o mute un pic mai in fata pentru a vedea mai bine.. daca chiar are acesta problema din cauza colegilor inalti din fata ei.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: un sfat de la invatatori

Mesajde rofi3 » 01 Oct 2009, 08:04

Mai multe sfaturi in legatura cu educatia copiilor gasiti pe site-ul www.SuntParinte.ro.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: un sfat de la invatatori

Mesajde malibu » 01 Oct 2009, 12:04

Multumesc f.mult.
malibu
 
Mesaje: 13
Membru din: 09 Apr 2009, 13:25

Re: un sfat de la invatatori

Mesajde lumiandrei_2005 » 03 Oct 2009, 10:56

Foarte multe greseli fac parintii cand nu iau legatura cu invatatorul respectiv si cand dau navala sa inscrie copilul la scoala la ,,cel mai bun invatator''(din auzite de la altii)
Ce inseamna cel mai bun invatator? Acest calificativ trebuie sa fie in concordanta cu nevoile copilului meu:
-un copil timid trebuie sa i se acorde toata atentia si blandetea
-un copil activ trebuie disciplinat
-un copil cu multe cunostinte acumulate pana la 7 ani trebuie lucrat cu el separat
...si se poate continua cu multe exemple
Ce mai e foarte incomod pentru noi, invatatorii e faptul ca avem si nr mare de copii la clasa si nu ai suficient timp pentru fiecare nou scolar
Relatia dintre invatator si parinte trebuie sa fie una de prietenie si conlucrare Nu trebuie sa va fie teama sa discutati cu invatatoarea respectiva
Daca nu va ia in seama atunci ...trebuie sa mutati copilul pentru ca va avea de suferit
lumiandrei_2005
 
Mesaje: 645
Membru din: 30 Mar 2007, 07:23

Re: un sfat de la invatatori

Mesajde roxanabadea » 07 Ian 2010, 10:27

nu cred ca este atit de important in ce banca sta copilul. oricum invatatorul nu sta numai la catedra, ci se plimba pe fiecare elev sa ii arate semnul grafic nou invatat, sa i-l faca model pe caiet. atit doar ca nu are timp prea mult de acordat fiecarui copil: intr-o ora de 40 de minute, cu 20 de copii in clasa, cite minute poti acorda fiecaruia? ...cu timiditatea e altceva,invatatorul ar trebui sa stie sa il ia pe copil cu blindete, sa si-l apropie. iar noi, parintii, da, sa nu credem ca invatatorul e ''bau -bau'', sa incercam sa-l abordam, dar nu prea des pentru a fi siciitori(partea asta o stiu in teorie, cred ca eu sunt un parinte siciitor...:) )
"Maine e o alta zi!"-Scarlett O'Hara
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori