un mic ajutor

un mic ajutor

Mesajde aniela_vs » 25 Aug 2008, 14:34

Nu am reusit sa aflu de nicaieri care este diferenta intre un post de profesor psihopedagog cu mentiunea special gimnazial si un post de psihopedagogie speciala cu mentiunea deficiente moderate si usoare! In doua zile trebuie sa imi aleg un post din cele doua si mie frica ca nu stiu ce anume aleg! :roll:
aniela_vs
 
Mesaje: 5
Membru din: 25 Aug 2008, 14:27

Re: un mic ajutor

Mesajde o_ileana » 26 Aug 2008, 02:55

aniela_vs scrie:Nu am reusit sa aflu de nicaieri care este diferenta intre un post de profesor psihopedagog cu mentiunea special gimnazial si un post de psihopedagogie speciala cu mentiunea deficiente moderate si usoare! In doua zile trebuie sa imi aleg un post din cele doua si mie frica ca nu stiu ce anume aleg! :roll:


E greu sa primiti un raspuns clar deoarece depinde de fiecare director cum intelege (sau cum vrea el sa inteleaga) OMEdCT. (in special "NOTELE"/explicatiile care insotesc Planul-cadru).

Va sugerez cum sa aflati ceea ce va intereseaza:


1). Daca nu e mentionat/specificat nimic pe coloana "Detalii" , in dreptul codului respectiv, va sugerez sa intrebati comisia, in sedinta publica, cand va vine randul la medie. Dar e bine sa vorbiti mai intai, chiar la inceputul sedintei, si cu reprezentantul sindicatului, prezent la sedinta. Acesta ar trebui sa fie atent sa se consemneze in "procesul-verbal", raspunsul pe care il primiti (asta ca sa nu aveti vreo surpriza atunci cand va veti prezenta la scoala).

2). Daca cunoasteti directorul scolii respective si aveti incredere in el, puteti sa-l interpelati inainte de sedinta despre detaliile posturilor respective ( Directorii mereu spun ca au dat detaliile, dar ISJ nu le-au trecut in "listele" trimise la Ministerul Educatiei...).

Pt. cateva exemple, cu detaliile mentionate, dar care nu va ajuta in alt judet, va trimit pe site-ul "titularizare 2008", la municipiul Bucuresti, codurile 4212, 5534, 7827!

si la cele 2 ordine mentionate de mine la :
http://forum.portal.edu.ro/index.php?sh ... =94771&hl=

Deci, in general, "profesorul psihopedagog" are norma intreaga (16 ore) la o singura clasa ( si preda discipline din diferite/mai multe arii curriculare, si/sau doar Terapia Tulburarilor de limbaj in scoala speciala), iar o catedra de "psihopedagogie speciala" poate sa fie formata din 16 ore dintr-o singura disciplina (sau 2-3 discipline), dar la mai multe clase/diferite (ex. 16 ore de matem., sau 16 ore l. rom., sau 8h biologie+6h geogr.+2h fiz-ch) si/sau doar Terapia Tulburarilor de limbaj in scoala speciala).

Mult succes!
o_ileana
 
Mesaje: 128
Membru din: 31 Aug 2005, 11:58

va multumesc

Mesajde aniela_vs » 26 Aug 2008, 14:42

Multumesc mult pentru lamurire!Sper ca si maine comisia va fi la fel de draguta sa-mi explice nelamuririle mele! O zi buna! :D
aniela_vs
 
Mesaje: 5
Membru din: 25 Aug 2008, 14:27


Înapoi la Invatamant special / psihologie scolara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron