Un manual pe care-l dorim

Un manual pe care-l dorim

Mesajde constantin_obreja » 28 Iun 2007, 22:42

Zilele trecute, 'clicaiam' prin diverse locatii si am ajuns pe Forumul 'nostru', in ZONA LIBERA! M-a distrat copios si, in acealasi timp, m-am bucurat de CHEFUL DE VIATA pe care-l au profesorii de matematica (de fapt, profesoarele!, dar nu are relevanta asta) si m-am gandit ca DACA SE POT SCRIE POEZII IN COMUN, de ce nu am incerca SA SCRIEM (sa concepem, sa figuram etc) UN MANUAL IMPREUNA? Nu stiu care ar trebui sa fie inceputul: teorie, 'target-uri', istoric (=de unde), necesitate (= de ce)?! Sunt multe de spus aici! Sunt foarte multi care se pricep mai bine ca mine la asta si cred ca vor avea o parere (aici sau altundeva!).
Deci, PROPUNERE:
Cineva din ADMIN sa LANSEZE O 'PROVOCARE' de acest fel, sa administreze, sa trieze dar, in acealsi timp, sa permita schimburi de idei (chiar 'idioate'!), si sa urmareasca evolutia 'constructiei'. Am spus ca ar fi bine sa fie un mebru ADMIN, pentru ca ei pot cel mai usor accesa toate informatiile care exista intr-un moment. Cei care vor participa activ, sau ca spectatori, vor avea macar 'un exemplu de FACERE' (care nu e din Biblie). Pare UTOPIE? Poate! Se vor gasi voci care sa spuna: daca tot lucrez la un manual, macar sa apara NUMELE meu pe el! Ei, si?!! Pentru cate secole? (!!!) Dincolo de orice, de nume, puncte si merite, importanta este LUPTA, DORINTA DE A FACE CEVA BUN si multumirea ca MACAR AI INCERCAT! Restul sunt paletive!
Cu speranta ca ati inteles ce am vrut sa spun,
ASTEPT INJURIILE sau, de ce nu, BIG BANG-ul!
Prof. Constantin Obreja, Roman
http://edu.adralex.ro/sc5roman/mate/baza/mathHome.html
Avatar utilizator
constantin_obreja
 
Mesaje: 214
Membru din: 16 Mai 2006, 13:07

Mesajde mioanghel » 30 Oct 2007, 18:49

Am asteptat semnale la propunerea dv., dar se pare ca nu isi asuma nimeni nici o raspundere... Este mai usor sa ne lamentam!
De altfel discutia despre revizuirea materiei si a manualelor - la toate disciplinele- a fost lansata chiar de mai - marii educatiei. Nu ne mai ramane decat sa ne spunem fiecare pasul in raport cu problemele pe care le intampinam la catedra de atatia ani. Sa facem ceva sa ne auda si pe noi cei care se apuca de "creat" manuale pe care noi sa nu le putem apoi folosi!
mioanghel
 
Mesaje: 1986
Membru din: 10 Mar 2007, 19:52

Unde crapa capra?

Mesajde constantin_obreja » 01 Noi 2007, 00:42

Utopia propunerii mele era evidenta: daca un profesor vrea sa faca o carte careia sa-i spuna "MANUAL IN CONFORMITATE CU CERINTELE....", nu are decat sa scrie ce-i trasneste prin cap, sa se duca la o tipografie, sa plateasca tehno-redactarea si editarea cartii, sa o impuna in clasa si sa-si scoata banii investiti! Cinstit, nu? In plus, mai obtine si puncte la C.V. ca autor de manuale! Atunci, de ce ar coopera la un manual in care el sa apara pe .. o lista lunga?! EL E SINGURUL, INEEGALABILUL PROFESOR CARE A SCRIS ACEL MANUAL! Aici pot aparea comentarii 'la moda':
1. PUNCTE TARI (Doamne, ce ma enerveaza chestia asta cu tari si .. moi!!): a) "manualul" respectiv, desi ar putea avea deficiente (de orice fel!) ar pute fi 'calibrat' pe clasa CONCRETA la care profesorul chiar preda! Adica se adreseaza unui grup caruia i se cunosc valentele si perspectivele. b) Autorul isi cunoaste 'limitele' si 'dorintele': astfel, va cere elevilor ceea ce stie el si ceea ce crede ca se va cere (din ceea ce stie!) c) Modul de prezentare va fi adecvat 'materiallului prelucrabil', deoarece esenta unei bune intelegeri consta in descsoperirea si formarea unui univers comun al discursului (pe scurt: ma 'exprimez' asa cum tu 'ma pricepesti'!)
2. PUNCTE .. slabe: 1) Avem dreptul LEGAL sa SCOATEM PE PIATA ORICE FEL DE MATERIAL pe care sa-l numim STIINTIFIC si IN CONFORMITATE CU ...., cu conditia sa investim ceva, bani pe care oricum ii recuperam! Dar avem si DREPTUL MORAL, DEONTOLOGIC de a face asta? Aici, depinde de moralitatea fiecaruia! Exemple avem la fiecare pas! 2) Avem un minister (mini+ster?), care ne propune un PLAN EDUCATIONAL, O PERSPECTIVA A VIITORULUI cetatean al acestei tari integrate in .. ce-o fi: UE, Europa, lume, univers! Ni se impun niste cerinte care NU AU NIMIC DE-A FACE CU CEEA CE SE VREA IN FAPT! Exemple: a) Carui medic ii este indinspendabila TEOREMA LUI THALES IN SPATIU? b) Carui profeso de matematica ii trebuie sa stie care au fost regii dcai dintre Burebista si Decebal? Cati absolventi de scola obligatorie si-au 'ameliorat' problemele 'fizice' prin orele de EDUCATIE FIZICA? Exemplele pot continua si cred xa pot iesi la pensie .... enumerandu-le!
3) Pe plan national nu se stie ce se vrea! Acesta este motivul principal care permite fiecaruia sa scrie si sa puna ce vrea! NU sunt de acord cu cenzura, dar DACA STII CA EXISTA O REGULA, TE AUTOCENZUREZI! (de ex. un enorias nu .... fluiera in biserica!). Celebra 'strigare' maioresciana' "SCRIETI FRATILOR, NUMAI SCRIETI!", are acoperire contemporana in 'tulbureala' mintilor mini-steri(a)le! Mai mult, se fac afirmatii de genul: "Profesorii vor fi platiti dupa numarul de elevi" sau "Scolile vor avea buget dupa performante", de parca profesorii sunt pusi (suzati expresia, dar alta nu-mi vine!) 'la produs copii' performanti si legati 'cu motocei la cuptior'! Cine tine cetatenii in tara? Profesorii? Cine asigura o bunastare sufucienta in asa fel incat omul 'cu minte si oarece stare' sa-si permita mai mult de un copil? Profesorii? Nu mai comentez! Mi se face .... tarziu!
Concluzie (sau confuzie!)
Ma gandeam ca poate exista o colaborare 'ex-ministeriala', o alternativa CIVICA care sa se impuna prin CALITATE SI PERFORMANTA! Acesta era mesajul, tipatul in desert pe care l-am aruncat! Nu sa cerem nume pe copertile unor carti care, oricum peste 10 ani fi-vor topite! Sa vrem sa ne reziste fiinta matematica si umana prin cei care vor fi! Trist e ca NU AVEM UN PUNCT DE SPRIJIN! Ultima 'minune' pe care-am auzit-o este ca la CERCUL METODIC trebuie sa dezbatem MODALITATI DE DECONSTIONARE A PROGRAMEI SCOLARE! E ca si com i-ai spune unei mame: "dai copilului tau produsele a,b,c,d si daca vezi ca nu-i merge bine, pune-l sa vomite 3% din a, 7% din b, 25% din c.
DESI SUNA A SLOGAN; IMPREUNA VOM REUSI!
Numai bine 'tutulor! Sa traiti (ca sa vedeti cum traiesc altii) bine!
Avatar utilizator
constantin_obreja
 
Mesaje: 214
Membru din: 16 Mai 2006, 13:07


Înapoi la Matematică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron