Un alt mod de calcul?

Un alt mod de calcul?

Mesajde constantin_obreja » 10 Apr 2010, 21:39

M-am jucat astazi si am descoperit ceea ce se stia dar inca nu m-a sunat nimeni la usa sa-mi spuna si mie! Delectati-va si dvs. si mai sapati: cei care ii consideram "in urma noasta" au inainte pasul intuitiei! Vedeti si decideti daca va place sau nu! http://www.youtube.com/watch?v=F2vjZ8M-K1Q&feature=related Mai puteti incerca si alte adrese! Chiar este interesant! O alta modaliate de a REZOLVA O PROBLEMA; intrebarea fireasca: DE UNDE STIE CEL CARE FACE ASA CA E BINE? Ajungem iar la "rigoarea stiintifica" care ne-a dus la "limba de lemn" care ne-a inaltat in ochii lumii si ne-a coborat in ochii demnitarilor? Sunt curios daca le stiti deja si daca le-ati experimentat. Numai bine,
Avatar utilizator
constantin_obreja
 
Mesaje: 214
Membru din: 16 Mai 2006, 13:07

Cateva explicatii .. (?)

Mesajde constantin_obreja » 12 Apr 2010, 20:25

Uneori este util sa ne mai uitam si in ograda vecinului si sa vedem ca si acolo ... creste ceva! Este 'posibil' (!) ca intuitia sa fie mai apropiata de intelegerea 'primara' decat niste algoritmi elaborati. Problema e daca putem extinde algoritmul si pentru numere care nu sunt patrate perfecte; oricum daca vom incerca sa extragem radicalul dintr-un numar care nu este p.p. nu vom obtine cheia 'pe diagonala'. Inca un lucru: ideea de aici, ca si altele pe care le puteti gasi mergand pe 'retea' e pur geometrica si parca este mai apropiata de intelegerea copilului; oricum, si in clasicul algoritm aveam faza de tatonare pana gadeam 'cifra potrivita'.
Nu ar fi lipsite de interes nici prezentarile de inmultiri .. pe degete, cu liniute, cerculete etc. pentru ca, se pare spre asta ne indreptam!
Numai bine,
Fişiere ataşate
rad.doc
Cateva explicatii ...
(74.5 KiB) Descărcat de 130 ori
Avatar utilizator
constantin_obreja
 
Mesaje: 214
Membru din: 16 Mai 2006, 13:07


Înapoi la Matematică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori