ulei de in sicativat

ulei de in sicativat

Mesajde nickserr » 10 Apr 2009, 09:50

uleiul de in sicativat este toxic in contact cu pielea?
nickserr
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Apr 2009, 09:47

Mesajde catalinbalan » 27 Apr 2009, 07:13

http://www.policolor.ro/pdf/ro/ULEI_DE_ ... U_1106.pdf

cred ca asta iti va raspunde COMPLET la intrebare . Daca nu intelegeti bine din explicatiile date de acestia interpretarea mea este urmatoarea :
datorita faptului ca uleiul este nociv prin inghitire/inhalare continua un scurt contact cu pielea e ok (in sensul ca se sterge /spala in scurt timp) . Datorita faptului ca in ulei se afla diversi compusi cu proprietati/caracteristici netestate complet este posibil ca unii sa asigure o anumita penetratie a pielii dar acest fapt nu este 100% sigur . Daca vreti sa faceti baie in ulei aveti toate sansele sa va treziti la spital. Cum noi vorbim despre cantitati mici cred ca este vorba de o toxicitate redusa la contactul cu pielea dar nu trebuie sa fie neglijata . Autorii au mentionat contactul cu ochii deoarece aceasta mentionare se face automat pentru a se scuti producatorul de anumite probleme ulterioare. In 50% din cazurile cand se scrie aceasta este ok acest contact . Totusi ,spre binele dumneavoastra, e bine de evitat contactul cu ochii a oricarei substante cu care se lucreaza.
catalinbalan
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Apr 2009, 06:55


Înapoi la Chimie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori