Transfer scoala belgia la o scoala din Romania

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Transfer scoala belgia la o scoala din Romania

Mesajde romina83 » 18 Aug 2018, 23:28

Buna seara.
sunt mama unui baietel de 8 ani care acum la intai septembrie va merge in clasa a 3-a la o scoala din Belgia.
Noi am plecat dinRomania cand baietelul avea 2 ani si jumatate.+
Noi am hotarat ca acest an ssa fie ultimul an scolar aici in Belgia dupa care sa ne intoarcem in Romania
ma puteti ajuta si pe mine cu sfaturi in vederea unei adaptari mai usoara la scoala din romania
Pentru inceput am cumparat din romania manualele de clasa a 3 a si o sa incerc sa merg in paralel dar nu stiu exact ce pot face si cum pot face sa combin ambele sisteme de invatamant.
romina83
 
Mesaje: 1
Membru din: 22 Feb 2016, 22:40

Re: Transfer scoala belgia la o scoala din Romania

Mesajde sportiv » 19 Aug 2018, 20:12

Puteți studia metodologia aici!
Ordinul se refera la elevii care urmeaza invatamantul preuniversitar sau o ruta profesionala si care vor sa se intoarca in tara sa isi continue studiile sau sa se mute la scoala de stat, de la o scoala in care li se preda conform unui sistem educational din alta tara.

Conform noilor modificari, echivalarea se realizeaza la nivelul clasei absolvite sau in curs de absolvire, iar inscrierea la scoala in Romania nu se mai poate face intr-o clasa inferioara ultimei clase absolvite in strainatate. Pana acum, printr-o cerere a parintilor, se putea realiza acest lucru.

http://legislatie.just.ro/Public/Detali ... fis/197757
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator