Totusi, poze cum incarcam?

Totusi, poze cum incarcam?

Mesajde voicu » 16 Dec 2010, 21:50

Nu gasesc modalitatea de a incarca fotografii! Exista vreo una?
voicu
 
Mesaje: 51
Membru din: 13 Mar 2005, 21:22
Localitate: Alios, Timis

Re: Totusi, poze cum incarcam?

Mesajde rofi3 » 16 Dec 2010, 21:57

Vreti sa incarcati fotografii pe pagina scolii ?
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Totusi, poze cum incarcam?

Mesajde voicu » 16 Dec 2010, 22:04

Da, dar nu mai exista iBrowser si nu gasesc nici o alta modalitate, de exemplu pentru fisiere .html sau .htm! De altfel, pe vechea pagina am avut asemenea fisiere, unele .zip, care acum nu sunt importate si nu mai functioneaza! Cu aceasta ocazie, am pierdut o serie de date despre scoala mea!
Multumesc pentru promptitudine!
voicu
 
Mesaje: 51
Membru din: 13 Mar 2005, 21:22
Localitate: Alios, Timis

Re: Totusi, poze cum incarcam?

Mesajde rofi3 » 16 Dec 2010, 22:35

Pentru inserarea de fotografii in pagina scolii va trebui sa parcurgeti pasii de mai jos:
In lista scolilor dupa ce gasiti titlul paginii realizata de dvs. , dati click pe iconita ce contine creionul (Editati pagina Institutiei).
Veti observa ca va apar toate campurile ce sunt deja incluse in pagina scolii , le puteti modifica dand click pe link-ul verde Editati textul si intrati in fereastra de editare . Acolo aveti o iconita Insert /Edit image cu un copac, care va permite sa inserati o imagine la sectiunea respectiva .
O poza nu poate fi incarcata direct cu acel click pe iconita cu copacelul . Dand click pe acea iconita, in fereastra respectiva trebuie sa introduceti un link , de pe un site care contine poza pe care dvs. , doriti sa o incarcati in pagina scolii in sectiunea respectiva.
Un site gratuit de postare de fotografii, care nu necesita inregistrare este http://imageshack.us/
Accesati link-ul de mai sus si va apare prima pagina a site-ului care contine campul de langa butonul Browse . Click pe butonul Browse ca sa incarcati poza de pe calculatorul personal si click pe butonul Upload now .
Poza este incarcata pe site in cateva secunde si dupa aceasta operatie ne sunt afisate mai multe link-uri . Link-ul din campul Direct link il copiati in campul Url din fereastra , ce se afiseaza prin click pe iconita copacel, selectati tipul de aliniere din lista ascunsa Alignment si Insert .
Acestia sunt pasii pe care trebuie sa-i parcurgeti ca sa adaugati fotografii in sectiunile din pagina scolii.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Totusi, poze cum incarcam?

Mesajde tonitaaurelia » 28 Feb 2011, 11:26

pozele trebuie sa aiba o anumita dimensiune? Am urmat intocmai pasii si nu-mi merge.
tonitaaurelia
 
Mesaje: 1
Membru din: 28 Feb 2010, 13:16

Re: Totusi, poze cum incarcam?

Mesajde chiritescu » 28 Feb 2011, 11:56

Am mai multe poze incarcate pe site pe diferite albume. Acum trebuie sa le incarc pe pagina dar nu inteleg de ce nu merge. LA url am trecut url-ul dat de pagina didactic. Dar tot nu merge. Este vorba de marimea pozei?
chiritescu
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Ian 2011, 15:42

Re: Totusi, poze cum incarcam?

Mesajde rofi3 » 03 Mar 2011, 10:30

Va rog sa cititi mesajul meu de mai sus. Dati url-ul de pe site precizat in acel mesaj.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Totusi, poze cum incarcam?

Mesajde voicu » 03 Mar 2011, 16:36

chiritescu scrie:Am mai multe poze incarcate pe site pe diferite albume. Acum trebuie sa le incarc pe pagina dar nu inteleg de ce nu merge. LA url am trecut url-ul dat de pagina didactic. Dar tot nu merge. Este vorba de marimea pozei?

Nu draga/drago, cred ca au facut in asa fel incat sa nu mai avem materialele pe care le-am avut! Este simplu, nu mai functioneaza, ca si guvernul, fac doar ce vreau ei si nici nu raspund la solicitarile noastre! Asta este parerea mea!
voicu
 
Mesaje: 51
Membru din: 13 Mar 2005, 21:22
Localitate: Alios, Timis


Înapoi la Pagina scolii tale pe didactic.ro

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori