Toamna aduce schimbari în gramatică?

Toamna aduce schimbari în gramatică?

Mesajde patrichivaleria » 14 Mai 2011, 18:46

Am auzit zilele trecute( de la un prof. universitar)că se schimbă conţinuturile predate la gramatică, începând cu septembrie. A dat ca exemplu faptul că atributul dispare cu desăvârşire şi a mai zis că profesorii de limba română vor fi chemaţi pentru nişte cursuri -în timpul vacanţei de vară- pentru a fi pregătiţi. A mai auzit cineva ceva în acest sens?
patrichivaleria
 
Mesaje: 3
Membru din: 23 Dec 2007, 17:44

Re: Toamna aduce schimbari în gramatică?

Mesajde gsigsi » 23 Mai 2011, 22:15

Eu nu am auzit nimic însă atributul ,după părerea mea , nu poate dispărea.Sunt numai zvonuri.Dacă era aşa până acum ne anunţau sigur.
gsigsi
 
Mesaje: 4
Membru din: 21 Sep 2010, 23:14

Re: Toamna aduce schimbari în gramatică?

Mesajde ionut-murar » 04 Iul 2011, 14:29

Este perfect adevărat ce spuneţi dumneavoastră. A apărut o nouă Gramatică de baza a limbii române, în care este specificată această modificare, astfel că atributul va fi înlocuit de alte funcţii: posesor, cuantificator ,determinant, etc. Până la aplicarea acesteia în şcoală, mai este cale lungă. Pentru mai multe informaţii mă puteţi contacta la: ionut_murar@yahoo.com. O zi bună!
ionut-murar
 
Mesaje: 1
Membru din: 04 Iul 2011, 14:18

Re: Toamna aduce schimbari în gramatică?

Mesajde adriana1987 » 16 Aug 2011, 09:50

Buna, tuturor! Eu sunt invatatoare, dar am terminat facultatea de limba si literatura romana si un master tot in filologie chiar anul acesta, ambele la zi. Si noua ne spunea dna profesoara in facultate de gramatica noua care, dupa parerea mea, isi are punctul de plecare in gramatica limbii engleze. Vor fi insa si schimbari minore...adica propozitia subordonata subiectiva va fi ceea ce se cheama subiect propozitional (asta ca sa dau un exemplu). Sunt simple schimbari de terminologie, dar gramatica ramane in esenta aceeasi. Atributul va ramane tot atributul pe care il stiam odinioara, numai ca i se va spune altfel.
adriana1987
 
Mesaje: 107
Membru din: 07 Aug 2009, 09:38

Re: Toamna aduce schimbari în gramatică?

Mesajde magdaa » 01 Sep 2011, 16:57

Bună ziua. Îmi puteţi spune familia lexicală a cuvântului copie ? 5 variante. Mulţumesc.
Avatar utilizator
magdaa
 
Mesaje: 150
Membru din: 22 Sep 2006, 17:31

Re: Toamna aduce schimbari în gramatică?

Mesajde sportiv » 02 Sep 2011, 00:38

copiat, copiată, necopiat, autocopia(n)t(ă), necopiată
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori