Titularizare in invatamantul special -ramane cum am stabilit

Titularizare in invatamantul special -ramane cum am stabilit

Mesajde didita » 15 Mar 2006, 15:51

Am vazut cu uimire ca si in acest an scolar , care evident trebuie sa se finalizeze cu un concurs de competenta pentru toti suplinitorii , a aparut, iarasi evident " metodologia" . Ca in mai toti anii , invatamantul special este " cevaaaa..." , fara prea multa profunzime , fara prea mult interes , fara prea multa consideratie .
Noile metodologii pentru concursul de titularizare , ma refer strict la invatamantul special , cu Centralizatorul " Cel grozav" , nu dau prea multe lamuriri cadrelor didactice care, desi suplinitori , lucreaza in acest sector de ani de zile . Absolut toti , cel putin la mine in judet asa este , au Atestat In Educatie Speciala ( curs de formare sustinut de profesori ai Facultatii de Psihologie - Bucuresti , de 120 de ore , cuprinzand un modul teoretic si unul practic si cu cel putin 4-5 ani vechime in invatamantul special) . Eu , si cred ca mai sunt colegi care , desi pe diploma de absolvire a unei institutii de invatamant superior au mentionata o alta disciplina, si nu ceva care contine "psiho..sau pedagie..." , am acel atestat si lucrez in inv. spcial de 6 ani , ultimii 3 lucrind doar cu copii cu autism . Ma intreb si va intreb stimati colegi , cine are si cine nu are dreptul de a sustine concurs de competenta pentru un post de suplinitor in inv. spec. si care ar fi disciplina de concurs ? Dupa ce am citit legislatia , am ajuns la concluzia ca toti colegii cu situatii similare ar trebui sa poata sustine concursul in una dintre disciplinele specifice inv. spec. Dar daca cineva poate veni cu informatii noi si mult mai "lamuritoare " il rog sa o faca. Stiu ca multi absolventi de matematica , fizica , biologie etc. lucreaza in inv. special cu atestat si au aceeasi problema cu concursul . Astept cu nerabdare parerile d-voastra stimati colegi .Va multumesc !
didita
 
Mesaje: 53
Membru din: 28 Feb 2006, 23:10

Mesajde magdalenaproasta » 05 Mai 2006, 17:47

Nu stiu daca am inteles bine, intrebarea ta , dar am sa-ti dau cateva inf referitor la inv special.
La testarea fie ca e vb de titularizare sau suplinire
- ptr functia ( catedra) profesor-educator, profesor psihopedagogie speciala, profesor psihopedagog, profesor itinerant, logoped se sustine din PSIHOPEDAGOGIA SPECIALA;
magdalenaproasta
 
Mesaje: 18
Membru din: 21 Sep 2005, 14:44

Mesajde sandu_lucica » 08 Iun 2006, 15:42

in toate judetele este la fel. eu chiar daca am diploma de specialitate tot am probleme.sunt suplinitor si dau concurs pe psihopedagogie speciala dar sunt colegi care am aceeasi diploma, ocupa acelasi post dar dau concurs la terapii educationale sau la limba romana. nu pre inteleg atunci care mai este diferenta?
daca poate sa mi raspunda cineva
sandu_lucica
 
Mesaje: 14
Membru din: 23 Ian 2006, 11:35

Mesajde didita » 18 Iun 2006, 20:35

La noi , in sfarsit s-a ajuns la un numitor comun , adica toti cei care doresc sa ocupe un post de profesor de educatie speciala ( profesor psihopedagog ) , indiferent de specialitatea de pe diploma - daca are atestat in educatie speciala , va sustine examen la disciplina psihopedagogie speciala ; cei care doresc sa ocupe un post de educator in inv. special , invatator educator sau profesor educator , vor sustine examen la disciplina terapie educationala si integrata .
Apropo , si eu sunt suplinitor !
Daca vrei sa mai schimbam impresii o putem face si pe forumul de la adresa www.arcatech.ro
didita
 
Mesaje: 53
Membru din: 28 Feb 2006, 23:10

Mesajde sandu_lucica » 25 Iun 2006, 20:11

eu sunt educatoare la gradinita speciala pitesti si mi ar face placere sa comunicam. acum ma ocup de revista gradinitei daca te intereseaza si vrei sa scrii un articol despre ce faci tu in inv. special ma poti contacta.la adresa:sandu_lucica@yahoo.com si putem sa vb si pe mess
sandu_lucica
 
Mesaje: 14
Membru din: 23 Ian 2006, 11:35


Înapoi la Invatamant special / psihologie scolara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori