TICHETELE CADOU pentru personalul din invatamant

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

TICHETELE CADOU pentru personalul din invatamant

Mesajde simona_ciobanu » 14 Dec 2007, 22:42

Pentru asigurarea punerii in aplicare a dispozitiei Legii 193/2006, precum si H.G. 1317/2006, privind aprobarea normelorde aplicare a legii Comisia Paritara-la nivelul Bucurestiului- a hotarat urmatoarele:
- Valoarea unui tichet cadou 50 lei
- Numarul de tichete cadou acordate - 7 tichete/eveniment
- Evanimentele pentru care se acorda tichete cadou:
- inceperea anului scolar
- ziua Educatiei(5 oct)
- 1 Decembrie
- Craciun
- 1 Martie
- Paste
Ce se intampla in judetele/orasele/ satele in care profesati?
Ce parere aveti despre aplicarea discriminatorie a legii (cei din Bucuresti zic ca au primit deja aceste tichete;ne bucuram pt ei, nu le purtam pica, ...dar vrem..si noi)
Ce e de facut?
Pe noi ceilalti cine ne mai reprezinta??
Mai este vreun judet ce ar fi gasit fonduri pentru premierea ..si a dascalilor?
BRASOVUL CE ZICE?
simona_ciobanu
 
Mesaje: 21
Membru din: 19 Ian 2007, 21:16

Mesajde gica_ionescu » 15 Dec 2007, 18:33

La noi, nici nu se pune problema sa se atenteze la fondurile locale! Deci ne-a lasat sindicatul sa ne luptam cu primariile!
Cu sau fara tichetele acestea, tot vor trece sarbatorile! Problema este de demnitate si de situatia jenanta in care am fost pusi...
Despre al 13-lea salariu, desi contabilul si-a dat girul ( al primariei zic) de la trezorerie ni s-a refuzat cu incapatanare, desi fonduri existau... Fondurile se pierd daca nu sunt cheltuite pana la sf. anului. Unde intra banii acestia?
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Tichetele cadou

Mesajde simona_ciobanu » 15 Dec 2007, 18:53

Cred ca unii, numiti lideri au uitat de noi, ceilalti...
Noi, sindicalistii din scoala unde lucrez, vom cauta alt sindicat. Poate unul al invatatorilor, al profesorilor.. nu al liderilor. Doar ei iau prime la final de an. Pentru noi, ceilalti, sindicalistii de rand, nici legea, daca-i lege!!! nu se respecta.
INCOTRO NE INDREPTAM?
Liderul nostru de sindicat zonal ne-a transmis sa ne multumim cu 50 de lei. Noi nu ii vrem. Vrem toate bonurile care ni se cuvin.
Am vazut azi intr-un supermarket oameni simpli, ca si noi dascalii, doar ca ...incadrati desigur pe alte functii si meserii (constructori, muncitori ), consumand tichete cadou .. mai multe de 3 a 50 de ron fiecare...
Am vazut cum arata iluzoriile noastre...drepturi conform legii 193...
Oare cat vom mai indura cu bun simt si cata demnitate noi, DASCALII DE RAND nepasarea? Vor calitate? De ce nu ne inlocuiesc cu functionarii publici din Primarii.. aceia, cred, iau si prime...
SINDICATE??? Ce fel de???
simona_ciobanu
 
Mesaje: 21
Membru din: 19 Ian 2007, 21:16

tichete

Mesajde mihaela_hd » 15 Dec 2007, 21:58

Si la noi in Hunedoara e tot la fel :tichete nu ,al 13-lea nu ,nu mai zic nimic .Eu am inteles ca se da doar un tichet pe eveniment si nu 7.
Voi ce ati auzit>
mihaela_hd
 
Mesaje: 22
Membru din: 30 Sep 2007, 17:08

Mesajde gica_ionescu » 15 Dec 2007, 23:35

Si uite asa iti vine sa emigrezi in Ghana!
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde 77udi » 17 Dec 2007, 15:31

....si printre altele apeleaza la constiinta noastra de dascal.
Si dascalii sunt oameni...
:lol: Cand intalnesti pe cineva care nu este in stare sa-ti zambeasca, chiar daca tu ai merita-o, fii marinimos si zambeste-i tu, caci tocmai de acest gest are cea mai mare nevoie.[color=blue]
77udi
 
Mesaje: 507
Membru din: 12 Iul 2007, 10:40
Localitate: Chisineu - Cris, Arad

Mesajde emese_d » 17 Dec 2007, 16:40

Tot Brasov, tot 1 tichet (nu se stie pe cand si ala...), dar ar trebui sa ne bucuram si sa apreciem "eroismul" sindicatului ca "l-a obtinut".
Tot dezamagire si gust amar... Daca eram angajata sectorului 5 (Vanghelie), as fi primit deja 21 de tichete... asa, sunt bucuroasa ca sindicatul meu a reusit performanta sa negocieze fabulosul ... 1 tichet!
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Mesajde miorutza_26 » 17 Dec 2007, 18:22

cautati partea buna a lucrurilor :shock: ...........oups! NU EXISTA!
miorutza_26
 
Mesaje: 1
Membru din: 17 Dec 2007, 18:11

Mesajde dar_oa_na » 17 Dec 2007, 19:46

E prea de tot sa ne mai dea si tichete........... nu ne dau al treisprezecela salariu .............ce mai.............avem o slujba in care totul e o iluzie
dar_oa_na
 
Mesaje: 14
Membru din: 14 Dec 2007, 18:41

Mesajde marinela » 17 Dec 2007, 22:09

Dragi colege, Vanghelie ne da tichetele mai ales din considerente electorale. Doreste sa candidieze la primaria Bucuresti-ului. Nu stiti ca nu de mult a chemat toti directorii si liderii de sindicat la Parlament, le-ea dat o masa imbelsugata si apoi cate un DVD-player. Exista pe YOU-TUBE un filmulet cu "umilirea" lui Vanghelie. Daca este vreun vinovat, este sistemul care nu respecta legea. De altfel mi se pare ca se specifica in lege ca acordarea este conditionata de existenta fondurilor. Deci nu toti pot beneficia.
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

r

Mesajde valnas » 20 Dec 2007, 09:48

La Galati nu primim nimic...doar liderul nostru de sindicat primeste salariu de merit an de an ... :cry:
A,si dir.primeste probabil multe.....deja se gudura toti suplinitorii ce asteapta legea noua in care dir.ii va angaja personal.
valnas
 
Mesaje: 8
Membru din: 26 Aug 2007, 10:00

tichete_cadou

Mesajde ruxandra_iunie » 21 Dec 2007, 16:43

In Arges situatia a ajuns penibila.In majoritatea scolilor din mediul urban aceste tichete s-au luat.In scolile din mediul rural,decizia a ramas la aprecierea Consiliilor locale si a domnilor contabili,veritabili fii ai satului,care interpreteaza legile dupa bunul plac.Singura solutie care ne-a mai ramas este actionarea in judecata prin intermediul sindicatelor,altfel ramanem cu o lege pe o foaie de hartie...........................
Sa aveti un Craciun Fericit!
ruxandra_iunie
 
Mesaje: 6
Membru din: 12 Oct 2007, 14:58

Mesajde madi_bea » 21 Dec 2007, 21:38

La Galati ( Tulucesti)am primit azi o prima de 247 lei si maine cica primim tichete.
madi_bea
 
Mesaje: 13
Membru din: 09 Sep 2007, 22:33

al XIIIlea salariu

Mesajde monicaserban2003 » 21 Dec 2007, 22:14

Cu respect intrebam si noi constantenii, daca ati primit ceva in plus acum de sarbatori.Noi am luat banii pe noiembrie.Si atat. :( Avem nevoie , ca doar sunt sarbatorile.Am inteles ca in alte judete s-a dat ori salariul pe dec ori al XIII-lea salariu.Si niste povesti, care noua ni se par stiintifico-fantastice(bonuri cadou, bonuri de masa...) :D [/b]
monicaserban2003
 
Mesaje: 4
Membru din: 11 Mai 2007, 16:34

Mesajde emese_d » 21 Dec 2007, 23:18

Am auzit ca in unele scoli din Brasov s-a dat cate-un tichet, dar eu n-am primit absolut nimic... nici avans, nici al 13-lea, nici tichet, nici o ciocolata de la sindicat... Este primul an cand nesimtitii astia nu ne-au dat chiar nimic de sarbatori. Nu-mi vine sa cred!
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Următorul

Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron