Tichete de Paste

Mesajde dbv » 15 Apr 2008, 17:46

Vosganian: Bugetarii vor primi în continuare tichetele cadou
Duminică 13 aprilie 2008, 07:09

Decizia Guvernului de interzice acordarea tichetelor cadou pentru bugetari a rezistat mai puţin de o săptămână. Ministrul Finanţelor, Varujan Vosganian, a declarat sâmbătă la Craiova că angajaţii din instituţiile de stat vor primi în continuare bonusurile valorice, de la bugetul de stat sau local.

Bugetarii au beneficiat de tichete cadou de sărbătorile de Paşti şi de Crăciun, ca o recompensă sau motivare suplimentară salariului. Valoarea unui tichet cadou este de 10 lei sau multiplu de 10, dar nu mai mult de 50 lei.

"Nu suntem absurzi, în urma unei consultări cu premierul am decis că vom rezolva chstiunea asta. Tichetele cadou se pot acorda în limita sumelor prevăzute cu această destinaţie în bugetul de stat, sau - după caz - din veniturile proprii ale autorităţilor locale", a declarat Varujan Vosganian.
Sursa: Realitatea TV

Oare, in Oradea se vor da?

Revendicările sindicaliştilor din învăţământ pentru 2008

18.01.2008, 00:00
Autor: Alina UNGUR


În urma întâlnirii de marţi a biroului executiv al Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ, sindicaliştii bihoreni şi-au prezentat principalele revendicări pentru anul 2008. Printre acestea se numără negocierea creşterilor salariale, negocierea unui nou contract colectiv de muncă sau reglementarea la nivel naţional a acordării tichetelor cadou. De asemenea, reprezentanţii FSLI solicită reînfiinţarea comisiilor de monitorizare pentru implementarea proiectelor la nivel naţional şi local, sindicaliştii bihoreni precizând că au existat cazuri în care fondurile au fost cheltuite "aiurea", inclusiv pentru dotarea unor şcoli nefrecventate de elevi.

Sindicaliştii din învăţământ s-au întâlnit săptămâna aceasta şi cu reprezentanţii Ministerului Educaţiei, Cercetării şi Tineretului, întrevederea fiind caracterizată drept una de "tatonare". "A fost o şedinţă de pregătire a viitoarelor runde de negocieri care vizează în special creşterile salariale. Ministerul ne-a propus o majorare de 5%, care este însă sub rata inflaţiei. Conform unor surse neoficiale, majorările salariale în sectorul bugetar vor fi totuşi cuprinse între 12 şi 14%. S-a mai discutat despre faptul că, de la 1 ianuarie toate cadrele didactice trebuiau să beneficieze de o majorare a salariilor cu 10%. Nu există încă un cadru legal pentru acest lucru", a declarat Ioan Ţenţ, preşedintele Sindicatului Liber din Învăţământ Bihor. Sindicaliştii şi-au stabilit şi priorităţile pentru acest an, printre revendicările lor numărându-se: întâlnirea comisiei mixte minister - federaţii sindicale care să negocieze reaşezarea grilei de salarizare a personalului din învăţământ, începerea negocierilor pentru elaborarea unei noi legi de salarizare care să întregească pachetul proiectelor de legi ale învăţământului supuse dezbaterii publice, negocierea unui nou contract colectiv de muncă sau rezolvarea problemei decontării cheltuielilor de navetă pentru personalul didactic angajat în unităţile conexe de învăţământ. De asemenea, pe lista de priorităţi a Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ se află şi elaborarea unui act normativ în vederea extinderii la nivel naţional a acordării drepturilor salariale câştigate prin sentinţe judecătoreşti definitive sau elaborarea nomenclatorului privind bolile profesionale pentru personalul din învăţământ. În ceea ce priveşte acordarea tichetelor cadou, sindicaliştii au declarat că au avut, miercuri, o întâlnire cu reprezentanţii Primăriei Oradea, în urma cărora au primit asigurări că personalul didactic din şcolile orădene va intra în cel mai scurt timp în posesia tichetelor. "Legea privind acordarea tichetelor cadou a fost publicată în Monitorul Oficial abia la sfârşitul anului trecut. Primăriile cu bani au reuşit să facă formalităţile, iar cadrele didactice din mediul rural au primit tichetele. Miercuri am avut o întâlnire cu inspectorul general şcolar şi cu primarul municipiului Oradea, care ne-au asigurat că şi profesorii din Oradea îşi vor primi tichetele acordate cu ocazia Crăciunului şi integral pe anul 2008. Este vorba de şapte sărbători, a câte şapte tichete, fiecare în valoare de 50 de lei. Autorităţile au fost foarte binevoitoare. Cred că şi-au dat seama că e an electoral şi s-au gândit că au nevoie şi de voturile amărâţilor din învăţământ", a adăugat Ioan Ţenţ.
dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46

Mesajde dbv » 16 Apr 2008, 20:25

Fara comentarii.......
dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46

tichete

Mesajde romel » 16 Apr 2008, 21:00

dbv,
Vom primi multe, multe, din 10 in 10 metri şi vorba lui Tănase: "Ce-o să fie! Ce-o să fie!"
Eu nu mai urmăresc pe Forum problema tichetelor (La Piatra au fonduri puţine şi funduri multe; funduri de sac, goale!). E vorbărie multă şi timp pierdut...
M-apuc din seara asta să cos fundul sacului meu rupt şi mă aţin să iau ce-o să vină! Cei care mai vorbesc în rubricile astea, or să vadă cât vor pierde dacă vor lungi vorba! Vor veni zile bune, bune de plâns când se vor prelua gestiunile şi vor constata că acum s-a cheltuit prea mult!
Atunci să vedeţi ce greve care ne vor degreva de câştiguri multe şi mărunte. Se vor da câştiguri mari, nu din 10 în 10 metri ci, din zece ori zece ori pe atâta. Atunci vom fi fericiţi precum bătrânii şi senini....ca o zi toridă fără stropi de ploaie. Tot atunci va râde şi Caragiale: "Vedeţi, căldură mare, domnilor!"
Avatar utilizator
romel
 
Mesaje: 284
Membru din: 30 Dec 2007, 22:18

Mesajde sandaghira » 16 Apr 2008, 22:53

Dar la cei angajati cu cumul de functii se acorda tichetele cadou?
(isi desfasoara functia de baza in alt domeniu, dar au si ore in invatamant)
sandaghira
 
Mesaje: 14
Membru din: 31 Oct 2006, 00:26

2% din fondul de salarii pentru tichete cadou

Mesajde dbv » 17 Apr 2008, 21:15

sugestie-2% din fondul de salarii pentru tichete cadou
Oare asa nu se poate?
Ultima oară modificat de dbv pe 20 Apr 2008, 21:19, modificat 1 dată în total.
dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46

Mesajde dbv » 17 Apr 2008, 22:07

Nr. 4211 de miercuri, 16 aprilie 2008


Tichetele cadou, acordate de Guvern in huiduielile profesorilor

Mariana Becic, vicepresedinte FSLI, lider Sectorul 4, in dialog cu Magda Severin (MP3, 6019 kB) Descarca Âť Asculta Âť Simina Croitoru, lider FEN Bucuresti, in dialog cu Magda Severin (MP3, 1330 kB) Descarca Âť Asculta Âť Marius Nistor, presedinte executiv FSI "Spiru Haret, in dialog cu Magda Severin (MP3, 3752 kB) Descarca Âť Asculta Âť Dan Alexandrescu, vicepresedinte FEN, in dialog cu Magda Severin (MP3, 3205 kB) Descarca Âť Asculta Âť

16 aprilie, 16:51




(Lucian Curelariu, ZIUA Foto)



Cateva mii de sindicalisti din invatamant au protestat, miercuri, intre orele 11.00-13.00, pe un trotuar de pe Bd. Aviatorilor, in apropierea sediului Guvernului, pentru a forta Guvernul sa transpuna in scris promisiunea de a sterge din Ordonanta 37/2008 prevederea care anula acordarea tichetelor cadou. Mitingul a fost, de fapt, un imens pichet de protest, intrucat spatiul impropriu acordat de primarul Adriean Videanu pentru desfasurarea unei asemenea manifestatii nu a permis amplasarea unui podium de unde sindicalistii bucuresteni sa-si poata exprima nemultumirile.In huiduielile sindicalistilor care se auzeau pana la sediul Guvernului, Executivul a batut in cuie ceea ce promisese, adica a modificat ordonanta de urgenta care interzice acordarea tichetelor cadou, permitand atribuirea unor astfel de tichete in limita bugetelor aprobate. Ministrul Muncii, Paul Pacuraru, a precizat ca actul normativ care modifica ordonanta de urgenta, inclus pe ordinea de zi suplimentara a sedintei Guvernului, introduce doua modificari la articolul 24 al OU 37/2008 care, in forma actuala, prevede ca autoritatile si institutiile publice nu vor acorda tichete cadou personalului din cadrul acestora. In noua forma ordonanta de urgenta stabileste ca ordonatorii de credite ai autoritatilor si institutiilor publice din administratia centrala, indiferent de modul de finantare, acorda tichete cadou in cadrul limitei fondului bugetului propriu.In tot acest timp, ministrul Cristian Adomnitei se afla in comuna Comana, jud. Giurgiu, unde 600 de elevi nu mai faceau ore de luni, pentru ca profesorii au refuzat sa intre la cursuri din cauza ca nu-si mai primesc salariile din februarie. Motivul: Consiliul local nu a aprobat bugetul. Prezenta ministrului Educatiei nu a rezolvat problema, dar Adomnitei a crezut ca poate puncta electoral. Si in alte localitati din tara se intampla ca profesorii si invatatorii sa nu-si primeasca salariile, pana saptamana trecuta aflandu-se in aceasta situatie cadrele didactice din localitatea Posta Calnau, jud. Buzau.Iata opinii la cald acordate ziarului Ziua de liderii de sindicat bucuresteni aflati la miting.






Mariana Becic, vicepresedinte FSLI, lider Sectorul 4: " Salariatii sunt decisi sa mearga pana la masuri extreme, eventual chiar pana la blocarea anului scolar"Ziua: Ati inaintat o scrisoare deschisa premierului?M.B.: Da, saptamana trecuta, toate sindicatele din invatamantul bucurestean afiliate la cele trei federatii, FSLI, FSI "Spiru Haret" si FEN - am inaintat aceasta scrisoare deschisa premierului Calin Popescu Tariceanu si ministrului Finantelor Varujan Vosganian, dar pana in momentul de fata nu au fost decat declaratii - atat din partea lor, cat si din cea a membrilor de partid din care fac parte, prin care isi exprimau nemultumirea si faceau promisiuni ca se va modifica ordonanta. Noi nu avem certitudinea ca, intr-adevar, drepturile pe care noi le-am obtinut conform legii, incepand cu decembrie 2007 , prin negocieri la nivelul consiliilor locale si cu primarii sectoarelor Bucurestiului noi am obtinut aceste tichete cadou, iar acum Guvernul ni le ia. Speram din tot sufletul ca astazi, in sedinta de Guvern, intr-adevar ceea ce declarativ au spus sa apara si pe hartie, si in Monitorul Oficial, modificarea articolului prin care sa primim aceste tichete cadou.Ziua: Ati negociat indelung fondurile care acum sunt prinse in bugetele locale?M. B.: Aceste fonduri pentru primirea tichetelor cadou au fost negociate indelung de catre noi, pentru ca in bugetele pe care le-a facut, ca proiect, fiecare unitate de invatamant, le-a cuprins in cheltuielile pentru acest an. Ministerul Educatiei are introdus, in bugetul pentru anul 2008, sumele necesare pentru acordarea de tichete cadou, pentru cinci evenimente, atat propriilor salariati, cat si angajatilor din institutiile conexe si celor din inspectoratele scolare si Casa Corpului Didactic. Este vorba despre tichetetul pentru aniversarea zilei de nastere, zilei numelui, de 1 Decembrie, de Pasti si de Craciun.Ziua: Ce valoare are un asemenea tichet?M. B.: Sunt negociate sapte evenimente, in valoare de 350 de lei fiecare. Suma este foarte mica.Ziua: Si atunci, cum calificati gestul guvernantilor de a va priva de ea? Este reavointa sau necunostinta de cauza?M.B.: Din punctul nostru de vedere, la reavointa se adauga incapacitatea Guvernului de a gasi solutii pentru ca toate politicile privind statutul social si financiar al salariatilor bugetari sa poata fi rezolvat. Sunt incapabili sa faca lucrul acesta.Ziua: Ieri, ministrul Finantelor aprecia protestele din ultima vreme ca facand parte din campania electorala a primarilor.M. B.: Noi nu ne-am legat niciodata actiunile de momentele politice. Este adevarat ca astazi ne-am trezit cu dl. Becali in mijlocul nostru, dar ne-am simtit jigniti, si in acelasi timp am considerat ca este lovita demnitatea cadrului didactic, pentru ca noi nu avem nevoie de niste ajutore date benevol in perioada de campanie electorala, ci avem nevoie sa se respecte legea. Invatamantul n-a iesit in strada si n-a facut actiuni revendicative decat numai cerand respectarea legii, in ideea respectarii demnitatii cu care noi ne prezentam in fiecare actiune.Ziua: Cand a venit Becali?M.B.: Acum o jumatate de ora (11.30, n. red.), dar oamenii nu l-au primit in mijlocul lor. Eu nu eram in acel loc, dar am auzit galagie si scandal, apoi am observat ca l-au respins.Ziua: Cati membri de sindicat au venit?M. B.: Sunt foarte multi, cateva mii de oameni; nu avem o imagine exacta, pentru ca nu suntem undeva sus, dar au venit la miting numai salariatii care nu au ore si nu impiedica in nici un fel desfasurarea procesului de invatamant.Ziua: Va deranjeaza cu nu aveti un podium de pe care sa va puteti exprima nemultumirile?M. B.: Ne deranjeaza si atitudinea primarului Videanu, iar noi am inteles ca prioritar pentru dansul este ca bugetul primariei sa creasca, iar in conditiile astea, in loc sa ne ajute pe noi, ne-a trimis undeva mai in coasta Guvernului, inchiriind Piata George Enescu, unde noi am fi vrut sa facem acest miting, firmei Hyundai, pentru o actiune - reclama, in orice caz.Ziua: Veti ramane aici sau veti merge pana la sediul Guvernului?M.B.: In momentul in care vom incheia "mitingul" vom avea o deplasare spre Piata Victoriei, spontana.






Simina Croitoru, lider FEN Bucuresti: "Stiti, verba volant, asa ca nu avem incredere decat in documente"Ziua: Din ce nu aveti dreptul, prin lege, la tichetele cadou?Simina Croitoru (lider FEN Bucuresti): Din 2006, dar nu ni s-au acordat. Noi am considerat ca, daca exista lege pentru acordarea lor, se va aplica. Si abia cand am vazut ca nu se poate sa le primim decat prin negocieri - pentru ca la nivelul primariilor ni s-a spus ca fondurile necesare nu sunt prinse nici in bugetul de stat, nici in bugetele consiliilor locale - le-am negociat si le-am primit in decembrie 2007.Ziua: Atunci, cum calificati decizia Guvernului de a le interzice?S.C.: Este o decizie pur electorala, pentru ca Guvernul a luat banii de la noi, sa le dea pensionarilor. Nu avem nici o problema cu pensionarii, dar, probabil ca, nemaiavand resurse, Executivul a considerat ca invatamantul poate sa supravietuiasca, oricum, la limita neigienicului.Ziua: Dar acum s-a revenit asupra deciziei.S. C.: Este o revenire verbala. Nu am primit nimic scris, iar daca nu a fost abrogat articolul 24 din Urdonanta 37/2008 nu avem incredere; stiti dumneavoastra: "verba volant".






Marius Nistor, presedinte executiv FSI "Spiru Haret: "Premierul Tariceanu ne-a jignit profund cand a spus ca nu face pomeni electorale"Ziua: Sunteti multumiti de spatiul care v-a fost alocat pentru desfasurarea mitingului?Marius Nistor: Nu, in nici un caz. Ni s-a spus ca in Piata Victoriei nu se poate organiza un asemenea eveniment, probabil nu voiau sa deranjeze Guvernul care astazi este in sedinta. Pe de alta parte, constatam ca in Romania devine o mare problema organizarea unei actiuni de protest. Cred ca, in conceptia lor, mitingul ar trebui sa se faca undeva pe undeva pe la periferia Bucurestiului, daca se poate chiar pe stradute laterale, astfel incat nimeni sa nu poata vedea care sunt nemultumirile reale ale diferitelor categorii salariale.Ziua: Prin definitie, mitingul are un podium de pe care membrii de sindicat isi pot exprima nemultumirile. Noi nu ne-am putut permite acest podium pentru ca am fost ingramaditi pe acest trotuar de pe Bd. Aviatorilor.Ziua: Practic, este un pichet de 10.000 de oameni?M.N.: Da, cam asa ceva si-au imaginat unii, ca pot transforma acest miting intr-un pichet de 10.000 de oameni. Important insa este faptul ca nemultumirea oamenilor nu poate fi ascunsa de nimeni, ei au plecat de la locurile lor de munca, manifesta in mod decent si spera ca guvernantii vor lua o decizie corecta.Ziua: Credeti ca guvernantii au ajuns la aceasta decizie in mod intentionat sau din ignoranta?M. N.: Nu, este un gest intentionat. Eu l-am auzit pe premierul Tariceanu spunand ca acest guvern nu va da pomeni electorale. Este o jignire adusa personalului din invatamant. Premierul trebuia sa fie preocupat de bunastarea salariatilor din domeniul bugetar, sa promoveze o lege pentru salariatii din invatamant.Ziua: Ce valoare are un tichet cadou?M. N.: Tichetele cadou se acorda conform Legii 193/2006, pentru un anumit numar de evenimente. In Bucuresti se acorda in urma unor negocieri la nivelul Inspectoratului Scolar si, bineinteles, cu primarii de sector. Pentru fiecare eveniment se acorda tichete in valoare de 3,5 milioane de lei vechi, iar pentru un salariat acesti bani inseamna un ajutor important.Dan Alexandrescu, vicepresedinte FEN: "Ministrul Adomnitei este preocupat de campania electorala, nu de invatamant"






Ziua: Cum comentati atitudinea Guvernului de a sista acordarea tichetelor cadou dupa ce primariile au aprobat in buget banii necesari?D. A.: Este complet nepolpulara si nepedagogica, as putea spune.Ziua: Credeti ca a fost un gest intentionat?D. A.: Ar fi in detrimentul Guvernului sa fie intentionat, pentru ca e un lucru foarte grav sa faci asa inaintea alegerilor. Sunt drepturi castigate de sindicate, iar un drept castigat nu se mai retrage. Asta este o lege primordiala.Ziua: Sunteti multumit de spatiul alocat pentru miting?D. A.: Da, noi am fost la primarie, ne-am certat mult pe tema asta, dar nu s-a gasit o alta varianta. Noi am cerut Piata "George Enescu", dar acolo este o actiune cu un cort intins al unei mari firme, care dureaza pana pe 18 aprilie. Chiar in fata Guvernului ne-au spus ca nu se poate sa se opreasca circulatia decat cu avizul Comisiei tehnice de la primarie, care se intruneste abia joi. Atunci ne-a fost data varianta de a organiza mitingul pe alveola din fata Institutului 'Nicolae Iorga", care urma sa fie golita de masinile care sunt parcate, dar acest lucru nu s-a intamplat. Atunci nu ne-a ramas decat sa ne incolonam pe trotuar si sa protestam fara podium de unde sa ne putem exprima nemultumirile.Ziua: Cati oameni estimati ca au venit la protest?D. A.: Cam 2000. Au anuntat ca vin mai multi, dar aceste manipulari care s-au facut in presa, faptul ca guvernantii au anuntat prin toate televiziunile si toate ziarele ca s-a revenit asupra ordonantei si ca aceste tichete se vor acorda, i-a facut pe multi dintre membrii nostri sa se intrebe ce rost ar mai avea sa vina la miting.Ziua: Dar in caz ca ordonanta nu va fi modificata, cum veti proceda?D. A.: Vom apela la actiuni mai dure de protest, atat in Bucuresti, cat si in toate orasele mari din tara.Ziua: Ce parere aveti despre absenta ministrului educatiei de la sedinta de Guvern?D. A.: Ministrul isi face campania electorala pentru postul de primar de la Iasi. Dansul are alte preocupari, nu il intereseaza invatamantul.Ziua: Este in comunia Comana, unde 60 de profesori nu si-au primit salariile de doua luni.D. A.: Exact. Si din acest motiv, cele trei federatii sindicale am convenit ca acest guvern, care se numea DA, acum se numeste NU, pentru ca NU tichete, NU mariri de salariu, NU si NU si NU.Interviuri realizate de Magda SEVERIN
dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46

Mesajde dbv » 21 Apr 2008, 18:48

S-a publicat azi OUG nr 43/2008 care spune, printre altele:
...
Articolul 24 se modifica si va avea urmatorul cuprins: "Art. 24. — (1) Ordonatorii de credite ai autoritatilor si institutiilor publice ale administratiei publice centrale, indiferent de modul de finantare, acorda tichete cadou, in baza Legii nr. 193/2006 privind acordarea tichetelor cadou si a tichetelor de cresa, cu modificarile ulterioare, in cadrul limitei fondurilor care se aproba prin bugetul propriu.
(2) Ordonatorii de credite ai bugetelor locale si ai institutiilor si serviciilor publice de subordonare locala pot acorda tichete cadou, potrivit prevederilor Legii nr. 193/2006, cu modificarile ulterioare, din bugetele acestora, in limita veniturilor proprii incasate

Textul integral poate fi consultat: OUG nr 43/2008 - DreptOnline.ro
Ordonanta de urgenta nr 43/2008 - site Euroticket Company
dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46

Mesajde diana03camy » 24 Apr 2008, 21:43

:P noi am luat tichetele de 8 martie si maine le luam pe cele de Paste,craiova
diana03camy
 
Mesaje: 6
Membru din: 22 Apr 2008, 00:14

Mesajde cadrudid » 25 Apr 2008, 07:34

ori localitatea mea e mai saraca, ori primarul e nitel tampit, ori ambele (ceea ce e foarte probabil)... 200 ron in tichete cadou.
Avatar utilizator
cadrudid
 
Mesaje: 295
Membru din: 15 Oct 2004, 12:35

Mesajde mariro » 25 Apr 2008, 15:38

Noi in Galati am luat de 8 martie 7 tichete si azi la fel. Total 7 milioane.
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde live » 25 Apr 2008, 17:13

Pucioasa-Dâmboviţa: nimic pentru Crăciun/Revelion; nimic pentru 8 Martie(nu mă aşteptam, oricum, la ceva de 8 Martie); nimic pentru Paşti. Asta le voi da şi eu, la alegeri: NIMIC. La toate alegerile care vor fi de acum încolo, dacă nu se schimbă ceva, în mod semnificativ. Abia-i aştept, în campanie, pe la şcoală, ca să le arăt cât valorează vorbele lor în faţa mea! :twisted:


Paşti Luminat, dragi colegi! Cu sau fără tichete...
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde radumariutza » 27 Apr 2008, 23:36

Noi am primit trei tichete a 50 lei. Cam putin!
radumariutza
 
Mesaje: 381
Membru din: 16 Mai 2007, 22:14

Mesajde dana_daniela » 28 Apr 2008, 13:11

Am primit si noi cinci tichete a 50 RON.
dana_daniela
 
Mesaje: 27
Membru din: 20 Iul 2007, 21:33

Mesajde aalliinnaa » 28 Apr 2008, 15:05

mariro scrie:Noi in Galati am luat de 8 martie 7 tichete si azi la fel. Total 7 milioane.


Mari, la noi nu scria nimic de 8 martie... in schimb am luat de ziua de nastere.
Chiar, te rog, spune-mi, luati si de 8 martie si de ziua de nastre sau numai de 8 martie?
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Mesajde mariro » 28 Apr 2008, 23:07

Nu luam nimic la ziua de nastere! De fapt, cine stie daca mai luam ceva!?
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori