Tichete cadou

Tichete cadou

Mesajde vasilehusac » 20 Feb 2008, 07:47

Se apropie 1 si 8 Martie. Ar trebui sa primim de la primarii niste bani. Primarii sunt singurii care iau aceste decizii. Ar zice unii ca e treaba consiliului local. Sa fim seriosi. Sistemul e de vina. Asa a fost facuta legea. Intreb pe cei care au primit cu ocazia Craciunului si Anului Nou cum au procedat, ce au primit, (bani sau tichete) si cat. Noi cum să procedam? Multumesc!
vasilehusac
 
Mesaje: 92
Membru din: 04 Ian 2007, 19:25

Mesajde costi_52 » 20 Feb 2008, 15:24

Aveţi dreptate. Legea este de vină. Este vorba de Legea nr. 193/2006. Şi legea şi Normele metodologice de aplicare a acesteia, prevăd posibilitatea acordării tichetelor cadou. Astfel, Art. 1 din lege prevede că angajatorii pot utiliza bilete de valoare sub forma tichetelor cadou, iar Normele metodologice stabilesc că angajatorii pot utiliza tichete cadou, în limita sumelor destinate acoperirii valorii nominale a acestor tichete, prevăzute în bugetele proprii, aprobate potrivit legii, în poziţii distincte de cheltuieli denumite "Tichete cadou". Formularea "pot utiliza" a determinat, probabil, pe unii angajatori să nu acorde aceste tichete cadou.
Conform Art. 7 din lege, valoarea unui tichet cadou este de 10 lei (RON) sau multiplu de 10, dar nu mai mare de 50 lei (RON).
Normele metodologice mai stabilesc că angajatorul, împreună cu organizaţiile sindicale legal constituite sau cu reprezentanţii salariaţilor, după caz, vor stabili prin Regulament intern de acordare a tichetelor cadou, clauze care să prevadă:
- stabilirea concretă a activităţilor, destinaţiilor şi evenimentelor pentru care se vor acorda salariaţilor tichete cadou;
- valoarea lunară a tichetelor cadou;
- criteriile de selecţie, privind stabilirea salariaţilor care primesc tichete cadou, ţinând seama de condiţiile concrete de lucru în care îşi desfăşoară activitatea unele categorii de salariaţi, de priorităţile socioprofesionale şi de alte elemente specifice activităţii;
- criterii şi perioade pentru care salariaţii nu primesc tichete cadou.
Iată de ce, la nivel naţional, sunt cadre didactice care au primit un număr variabil de tichete cadou, de valori variabile (între 10 şi 50 lei fiecare), aşa cum sunt şi cadre didactice care nu au primit nimic (acolo unde sindicatul nu s-a adresat inspectoratului pentru ca, împreună cu acesta, să se adreseze consiliului local). În localităţile sau judeţele unde sindicatele au acţionat conform legii, astfel de tichete cadou s-au acordat şi în 2007. Cadrele didactice din Bucureşti, spre exemplu, în urma hotărârii comisiei paritare, pot beneficia de câte 7 tichete cadou în valoare de câte 50 lei (RON) fiecare, de câte 6 ori într-un an calendaristic, ceea ce înseamnă o valoare totală de 2.100 lei (RON). Bineînţeles, este vorba de bonuri de valoare, nu de bani.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Mesajde nada » 20 Feb 2008, 21:34

Noi am primit tichete cadou pentru Craciun 2007. Directorul coordonator a mers la primarie cu o solicitare scrisa la care a atasat legea care prevede acordarea acestor tichete si adresa venita de la inspectorat si de la sindicat. Pe baza solicitarii respective primaria a convocat consiliul si a obtinut aprobarea pentru acordare. Singura mica problema a fost ca le-am primit pe 27 decembrie iar valabile erau doar pana la 31 decembrie insa le-am gasit repede locul. Norocul nostru este ca primarul este un om minunat care stie sa aprecieze activitatea scolii si a cadrelor didactice.
Mult succes!
"Ca sa fii dascalul altora, trebuie sa fi fost tu insuti ucenic multa vreme" proverb latin

http://scoli.didactic.ro/scoala_gimnazi ... are_piscu/
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Mesajde pistol_mada » 20 Feb 2008, 23:21

Tichetele mele erau valabile pana la sfarsitul anului 2008.
Nu am lasat scoala sa imi afecteze educatia. :wink:
Avatar utilizator
pistol_mada
 
Mesaje: 327
Membru din: 06 Iul 2006, 00:53

Mesajde gherghescudoina » 23 Feb 2008, 13:34

nada scrie:Noi am primit tichete cadou pentru Craciun 2007. Directorul coordonator a mers la primarie cu o solicitare scrisa la care a atasat legea care prevede acordarea acestor tichete si adresa venita de la inspectorat si de la sindicat. Pe baza solicitarii respective primaria a convocat consiliul si a obtinut aprobarea pentru acordare. Singura mica problema a fost ca le-am primit pe 27 decembrie iar valabile erau doar pana la 31 decembrie insa le-am gasit repede locul. Norocul nostru este ca primarul este un om minunat care stie sa aprecieze activitatea scolii si a cadrelor didactice.
Mult succes!

Felicitări pt primarul pe care l-aţi ales dar şi pt profesorii care l-au educat! Cred că este şi o chestiune de respect, în final!
Noi nu primim nimik- jud Vaslui......se ştie , cel mai bogat jud din ţară! :!: :oops:
gherghescudoina
 
Mesaje: 285
Membru din: 26 Ian 2007, 18:03
Localitate: BARLAD-VASLUI

Tichete cadou

Mesajde vasilehusac » 23 Feb 2008, 19:12

..................urmat de Botosani la bogatia de care amintea colega. Sa nu uitam ca eu sunt intr-o comuna unde primarul a obtinut cel mai mare procent la trecedentele alegeri pe tară. E PSD -ist. Saracia e la ea acasa. Oamenilor le e frica sa se adune, sa vorbeasca, ca imediat sunt intrebati despre ce au discutat. Pacat pentru cei ce au murit in 89. Cum e aici, s-a murit in zadar. Si eu mai cer tichete. Numai curiozitatea m-a facut sa vad cum e in alte locuri. Poare un proces cu primarii ar mai rezolva ceva .
vasilehusac
 
Mesaje: 92
Membru din: 04 Ian 2007, 19:25

Mesajde mariro » 23 Feb 2008, 19:33

Nici in Galati nu s-a primit nimic- in oras. Nu prea avem sperante cu primarul pe care il avem acum...
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde 77udi » 23 Feb 2008, 20:29

Nici la noi in Arad nu au primit decat foarte putine scoli.
Am inteles de la primaria de care apartinem ca nu incape vorba de acordare a acestor tichete pentru ca nu sunt bani
Asa ca sa ne punem pofta in cui
:lol: Cand intalnesti pe cineva care nu este in stare sa-ti zambeasca, chiar daca tu ai merita-o, fii marinimos si zambeste-i tu, caci tocmai de acest gest are cea mai mare nevoie.[color=blue]
77udi
 
Mesaje: 507
Membru din: 12 Iul 2007, 10:40
Localitate: Chisineu - Cris, Arad

Mesajde leu » 24 Feb 2008, 20:24

De Craciun am primit 5 tichete cu valoare de 50 lei fiecare.De 1 Martie si 8 Martie asteptam hotararea Consiliului Primariei.Sa speram ca alesii nostri vor cugeta in favoarea noastra !Sa le dea D-zeu gand bun!
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde nada » 24 Feb 2008, 21:26

..................urmat de Botosani la bogatia de care amintea colega. Sa nu uitam ca eu sunt intr-o comuna unde primarul a obtinut cel mai mare procent la trecedentele alegeri pe tară. E PSD -ist. Saracia e la ea acasa. Oamenilor le e frica sa se adune, sa vorbeasca, ca imediat sunt intrebati despre ce au discutat. Pacat pentru cei ce au murit in 89. Cum e aici, s-a murit in zadar. Si eu mai cer tichete. Numai curiozitatea m-a facut sa vad cum e in alte locuri. Poare un proces cu primarii ar mai rezolva ceva

Si primarul nostru e tot PSD-ist insa nu cred ca e o problema care tine de culoarea politica.
"Ca sa fii dascalul altora, trebuie sa fi fost tu insuti ucenic multa vreme" proverb latin

http://scoli.didactic.ro/scoala_gimnazi ... are_piscu/
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Mesajde lumiandrei_2005 » 24 Feb 2008, 21:42

Da asa este ca suntem la mana primarilor(vai de noi dc vom primi salariile de la consiliul local)
Sa va spun cum am procedat noi:am mers cu liderul de sindicat si am dezbatut problemele la primarie si am incheiat un acord prins in bugetul pe anul 2008 prin care sa ne acorde de 1Martie si de Pasti tichete eveniment, in valoare de 300roni/ eveniment,iar din iunie cand se va corecta bugetul(pt ca e f mic) sa mai negociem si pt vacanta,Craciun etc
Sa vedem ce se va intampla.
Va voi tine la curent
lumiandrei_2005
 
Mesaje: 645
Membru din: 30 Mar 2007, 07:23

Tichete cadou

Mesajde claudia1976 » 24 Feb 2008, 21:51

In Resita n-a primit nimeni tichete .
Ultima oară modificat de claudia1976 pe 25 Feb 2008, 16:22, modificat 1 dată în total.
claudia1976
 
Mesaje: 410
Membru din: 05 Aug 2007, 13:23

Mesajde zlatan » 24 Feb 2008, 22:06

:lol:NICI IN DAMBOVITA nu am primit>primarii dau vina pe directori, directorii pe primari!
zlatan
 
Mesaje: 2
Membru din: 24 Feb 2008, 20:25

Mesajde madi_paun65 » 25 Feb 2008, 20:33

Si noi am organizat la Baicoi o intalnire cu primarul si viceprimarul orasului.Ne-am ales numai cu promisiuni,fapte ....asteptam.Desi in sedinta consiliului local s-a votat in unanimitata acordarea de tichete cadou ,pana acum nu am primit nimic.Dar noi traim cu speranta ca isi vor reaminti de promisiunile facute.
madi_paun65
 
Mesaje: 6
Membru din: 12 Dec 2007, 15:53

Tichete cadou

Mesajde adimatu » 26 Feb 2008, 01:02

Din pacate se dovedeste ca am avut "gura spurcata" atunci cand cu multe trambite s-a afirmat ca la Timisoara vor fi distribuite aceste tichete.
S-a schimbat schimbarea si nu se mai dau.
Vestea n-a mai fost trambitata pe toate posturile locale, ci s-a purtat ca folclorul "din gura-n gura".
Nu stiu cum e in alte judete, dar noi ne pregatim de consfatuirile semestriale. Eu stau si ma intreb, cand oamenii sunt atat de nemultumiti, mai este cineva in stare sa se gandeasca sa-i adune pe toti la un loc?
Se mizeaza mereu pe calmul nostru.
A, sa nu mai spunem ca aceste consfatuiri au loc sambata.
adimatu
 
Mesaje: 124
Membru din: 23 Mai 2006, 13:02
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator