Tezele cu subiect unic-Matematica

Tezele cu subiect unic-Matematica

Mesajde geis » 26 Noi 2007, 23:17

Centrul National pentru Curriculum si Evaluare ( raposatul SNEE sau o alta Marie cu aceeasi palarie! ) da o noua palma invatamantului. Printr-o nota trimisa Inspectoratelor Scolare judetene, anunta ca la disciplina matematica din acest an scolar, subiectele nu vor avea ca propuneri de itemi probleme din urmatoarele capitole: -clasa a VII -a -Geometrie-capitolul "Asemanarea triunghiurilor"
- clasa a VIII -a - Geometrie-capitolul "Proiectii ortogonale pe un plan"
Nu era mai corect ca oamenii care lucreaza la catedra sa fie consultati cu privire la temele pentru teze?
A trebuit sa intocmim o planificare conform careia sa "alergam" prin materie pentru a ajunge pe 5 decembrie la anumite teme.
Din pacate experimentele continua pe spinarea elevilor si a noastra.
Cineva cred ca ar trebui sa-si dea demisia din acest minister.
geis
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Ian 2006, 17:50
Localitate: Adjud_Vrancea

Teze Unice

Mesajde sorinborodi » 27 Noi 2007, 14:51

Ceea ce s-a intamplat este incalificabil.Problema va persista,deoarece, sunt convins,nimeni nu va fi considerat raspunzator pentru nimic.Greselile ajung astfel sa intre in normal.
Trebuie sa protestam cumva...........Sa spunem ca noi,profesorii,nu consideram deloc normala aceasta stare de lucruri.
https://sorinborodi.ro
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

Mesajde doina_barsan » 28 Noi 2007, 11:18

Am aflat de pe acest site de modificarile referitoare la teza si nu de la factorii responsabili sa ne informeze de asa ceva (ceea ce ar fi fost normal si de dorit, nu?)
Oricum, este prea tarziu, deja am "alergat" prin materie ca sa parcurg programa de teza si sa pot face recapitulare saptamana aceasta.
P.S. Geis, de unde ai informatia? Cine si cum te-a informat?
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Teza -matematica

Mesajde geis » 28 Noi 2007, 11:40

Am primit un fax de la insp. de specialitate, fax ce a ajuns la ISJ vrancea pe 22.XI.2007 iar la mine pe 26.XI.2007. Are aprobarea Secretarului de stat Zvetlana Ileana Preoteasa. (Vezi si stirlie de pe pg. de inceput a didactic.ro.
geis
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Ian 2006, 17:50
Localitate: Adjud_Vrancea

Mesajde doina_barsan » 28 Noi 2007, 23:49

Multumesc pt informatii, Geis.
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Capitole scoase

Mesajde Stefan_2000 » 30 Noi 2007, 01:34

Spuneti-mi si mie va rog, daca la clasa a VII-a a fost scoasa asemanarea triunghiurilor, se intelege ca au fost scoase si: rapoarte de segmente, teorema paralelelor echidistante,teorema lui Thales, linia mijlocie in triunghi,centrul de greutate, linia mijlocie in trapez sau numai ceea ce tine de asemanarea triunghiurilor, adica triunghiuri asemenea, teorema fundam. a asemanarii si criterii de asemanare? Analog la clasa a VIII-a, s-a scos si teorema celor trei perpendiculare? Pt ca am insistat asupra ei destul de mult si am tratat-o deja la modul serios.
Stefan_2000
 
Mesaje: 4
Membru din: 15 Sep 2007, 14:12

Pentru stefan_2000

Mesajde geis » 30 Noi 2007, 06:32

La a VII-a : Segmente proportionale, th. // echidistante, th. Thales, etc.
La a VIII-a: Proiectii ortogonale, T3P, distanta de la un punct la o dreapta.
geis
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Ian 2006, 17:50
Localitate: Adjud_Vrancea

pt clasa a 7-a

Mesajde lord_stefy » 30 Noi 2007, 15:17

in programa pt. teza unica pt a 7......intra si teorema lui thales? va rog sa-mi raspundeti
lord_stefy
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Oct 2007, 19:44

Re: Tezele cu subiect unic-Matematica

Mesajde anamaria112006 » 30 Noi 2007, 17:47

geis scrie:Centrul National pentru Curriculum si Evaluare ( raposatul SNEE sau o alta Marie cu aceeasi palarie! ) da o noua palma invatamantului. Printr-o nota trimisa Inspectoratelor Scolare judetene, anunta ca la disciplina matematica din acest an scolar, subiectele nu vor avea ca propuneri de itemi probleme din urmatoarele capitole: -clasa a VII -a -Geometrie-capitolul "Asemanarea triunghiurilor"
- clasa a VIII -a - Geometrie-capitolul "Proiectii ortogonale pe un plan"
Nu era mai corect ca oamenii care lucreaza la catedra sa fie consultati cu privire la temele pentru teze?
A trebuit sa intocmim o planificare conform careia sa "alergam" prin materie pentru a ajunge pe 5 decembrie la anumite teme.
Din pacate experimentele continua pe spinarea elevilor si a noastra.
Cineva cred ca ar trebui sa-si dea demisia din acest minister.


hihi...sunt perfect de acord in legatira cu asta...de fapt ... ce elev n-ar fi? :P ne-au luat o piatra de pe inima dar imi imaginez ca va fi mai simplu decat teza unica la germana(care am dat-o azi)....bafta tuturor:*
anamaria112006
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Sep 2006, 17:14

Re: Teze Unice

Mesajde maria_2007 » 30 Noi 2007, 22:01

sorinborodi scrie:Ceea ce s-a intamplat este incalificabil.Problema va persista,deoarece, sunt convins,nimeni nu va fi considerat raspunzator pentru nimic.Greselile ajung astfel sa intre in normal.
Trebuie sa protestam cumva...........Sa spunem ca noi,profesorii,nu consideram deloc normala aceasta stare de lucruri.

Sunt de acord ! Si la ultima fraza, la care subscriu, mai adaug o completare.....Sa spunem ca nici noi, parintii,nu consideram deloc normala aceasta stare de lucruri
maria_2007
 
Mesaje: 10
Membru din: 12 Apr 2007, 11:28

Mesajde Stefan_2000 » 01 Dec 2007, 14:18

Pana la urma teorema lui thales, teorema celor 3 perpendiculare sunt pentru teza? Sau sunt scoase? Din enumerarea lui geis nu am inteles daca acele capitole sunt scoase sau au ramas pt teza.
Stefan_2000
 
Mesaje: 4
Membru din: 15 Sep 2007, 14:12

Teza unica

Mesajde sorinborodi » 01 Dec 2007, 14:21

stefan_2000 scrie:Pana la urma teorema lui thales, teorema celor 3 perpendiculare sunt pentru teza? Sau sunt scoase? Din enumerarea lui geis nu am inteles daca acele capitole sunt scoase sau au ramas pt teza.


Da,sunt scoase.
https://sorinborodi.ro
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

Mesajde Stefan_2000 » 02 Dec 2007, 16:32

Dar partea intreaga si partea fractionara a unui numar real la clasa a 7-a? Nu se specifica nimic in programa pt teza. Tine de aproximarea unui nr real?
Stefan_2000
 
Mesaje: 4
Membru din: 15 Sep 2007, 14:12

Teza unica

Mesajde geis » 02 Dec 2007, 21:58

Programa din sem. II incepe cu Reguli de calcul in R. Deci partea intreaga, partea fractionara, modul, reprezentare pe axa prin aproximari se cer acum!
geis
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Ian 2006, 17:50
Localitate: Adjud_Vrancea

O noua gafa

Mesajde silviadoandes » 04 Dec 2007, 10:06

Orice notiune care nu este scrisa (negru pe alb) in lista temelor pentru tezele unice nu are ce cauta in alcatuirea itemilor propusi.
Nu inteleg de ce multe din subiectele propuse pe didactic.ro sunt grele si utilizeaza notiuni care nu sunt in lista temelor pentru tezele unice.
Nu sunt in lista:
- partea intreaga si partea fractionara a unui numar
- probabilitatea unui eveniment (chiar daca este un raport facut si in anul precedent)
- ecuatii cu module
- inecuatii pe R
- operatii cu intervale de numere reale
- sisteme de ecuatii, de inecuatii, ...

Eu cred ca situatia este generata de:
1) CNCE care publica o lista cu teme si nu o programa (care sa contina obiective de referinta si exemple de activitati de invatare)
Ce se poate intelege din documentul oficial Tabel comparativ al programelor şcolare în vigoare şi al programelor pentru teza cu subiect unic, clasele a VII-a şi a VIII-a , publicat la adresa http://www.edu.ro/index.php/articles/9135

2) profesorii care se tem ca lucreaza prea usor si prea putin cu elevii lor, ca vom fi luati prin surprindere de CNCE cu cine stie ce subtilitati,

3) cei care cred ca exercitiile grele (pentru nota 10) sunt cele care utilizeaza notiuni vecine celor din programa,

4) parintii care vor performante pentru copiii lor.
silviadoandes
 
Mesaje: 361
Membru din: 18 Ian 2006, 21:44
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la Teste Nationale si Teze cu subiect unic

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori