Teza mate

Un loc ĂŽn care elevii ĂŽşi pot spune liber opinia despre problemele ĂŽnvâţământului

Teza mate

Mesajde iuliana76 » 15 Dec 2013, 11:59

Buna ziua
Ambii mei copii clasa a 8 a si a 6 a au dat teza la matematica saptamana trecuta.Aceasta a avut 4 subiecte si au avut timp 50 de minute.In plus la clasa a 8 a au avut doua exercitii pe care profesoara nu le-a predat la clasa,mai mult cand fiica mea a rugat-o sa le arate la tabla aceasta s-a scuzat ca are altceva de facut.
Profesoara este noua,anul acesta preda pt a doua oara(a terminat facultatea in 1996)si cea mai mare nemultumire este ca preda la clasa doar teorie si copii trebuie sa resolve acasa EXERCITII :!: Am fost la o sedinta cu parintii si I-am atras atentia in aceasta privinta insa raspunsul dansei a fost:"Ei trebuie sa fie atenti la ora si sa intrebe ce nu stiu" Dar ce sa stie daca nu le demonstreaza la tabla...Noi suntem norocosi pt ca avem acasa pe bunicul care este pensionat..professor de matematica 43 ani....dar nu a intalnit asa cv in viata lui...Ce am putea face? :idea:
Va multumesc

P.S Poate nu am postat unde trebuie dar nu am vazut nici un topic deschis Parinte-profesor.
iuliana76
 
Mesaje: 5
Membru din: 13 Ian 2012, 12:02

Re: Teza mate

Mesajde emil » 16 Dec 2013, 00:44

Buna seara,
Cel mai bine este sa discutati cu profesoara si cu dirigintele clasei.
Nu conteaza CV-ul conteaza ceea ce profesorul face efectiv la clasa si ce inteleg elevii.
Poate ca nu are metoda, poate ca nu stie sa se inteleaga cu clasa.Cereti chiar o pregatire suplimentara.
Incercati, mai intai, o comunicare buna si apoi va adresati conducerii, daca problemele nu se vor rezolva.
Eu cred ca se pot rezolva pe cale amiabila!

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Teza mate

Mesajde iuliana76 » 15 Ian 2015, 13:34

Buna ziua.
Din pacate revin cu acelasi subiect sau cel putin cu aceleasi probleme de anul trecut.
Fiul meu este clasa a 7a anul acesta si are aceiasi profesoara de matematica care intre timp a devenit titulara pe post si se lauda cu notele sale foarte mari.Din nefericire la clasa este aceiasi problema:nu se exerseaza la tabla ci pe ..facebook!Deci,se ia una lectie se da copilului pe fisa (imprimata)lectia noua la geometrie si in josul paginii se scrie:"exercitii vom face la clasa,nu uitati exercitiile de pe facebook!Succes!".Bun..copilul vine acasa,eu il ajut,dar sunt parinti care habar nu au,ei ce fac?Se da teza pe sem.1...nu se face recapitulare la clasa(au avut o singura recapitulare data acasa,care nu s-a corectat la clasa)...notele sunt de la 1 la 3,37-se trec notele-nu se face corectarea tezei.Merg la scoala in calitate de parinte si intreb pe d-na profesoara(care de cum ma vede imi spune sa-mi scriu nemultumirile)ce s-a intamplat?Raspunsul dansei:"copiii nu au invatat deloc".O intreb:dv stiati situatia clasei inainte de teza?Ati dat la teza radicali dubli pe care nu i-ati predat la ore,ati avut un subiect 1 foarte greu pe care nici un copil nu l-a rezolvat,iar la subiectele 2 si 3 au fost complet descurajati si debusolati.Bineinteles ca sustine ca s-a facut tot la clasa ...ceea ce caietul copilului meu nu imi confirma.In concluzie m-am adresat d-lui director si d-nei diriginta a clasei sa incercam sa o imbunam pe d-na profesoara si sa redea teza.Nici nu vrea sa auda!in consecinta m-am adresat consiliului de administrati e scolii (al carei membra sunt)si asteptam sedinta de luni.
Intrebarea mea pt dv este:se poate reda teza in conditiile in care notele au fost trecute in catalog ?Daca in cadrul sedintei de consiliu se supune la vot si majoritatea decide sa se redea teza ce poate face d-na profesoara?I s-a atras atentia asupra faptului ca matematica se preda la clasa , la tabla si nu pe retele de socializare.I s-a pus in vedere faptul ca parintii sunt nemultumiti de "caderea copiilor"atat de brusca la note atat de mici(pana acum doi ani fiul meu iubea matematica si era ferm convins ca v-a merge la mate-info,dar acum uraste matematica si chiar este foarte stresat ca are mate).Este foarte sigura de dansa si tot timpul ne spune ca este foarte inteligenta,ca a luat definitivatul cu 10 si ca este o buna psiholoaga care citeste copilul de la prima vedere.
Astept un sfat din parte dv ,orice as putea face pt ca acesti copii sa iasa din starea de "blocaj"emotional in care au intrat in ultimul an.
Va multumesc anticipat.
O zi buna tuturor.
iuliana76
 
Mesaje: 5
Membru din: 13 Ian 2012, 12:02

Re: Teza mate

Mesajde coj61 » 15 Ian 2015, 22:04

Din descrierea acestei situații reiese că școala dumneavoastră are foarte mari probleme.E clar că totul este în defavoarea copiilor.Dacă la o clasă de elevi se obțin asemenea note la o teză profesorul nu poate da vina pe copii.Până la acel moment el trebuie să cunoască nivelul de cunoștințe al elevilor, prin toate tipurile de evaluări pe care trebuie să le facă pentru a-i ajuta să depășească dificultățile. Teza este doar o etapă a evaluării.Elevii nu învață doar pentru teză sau doar în preajma ei. Oare cum se vor prezenta elevii doamnei profesoare la Examenul național de la clasa a VIII-a ?
Însă eu văd și în alt fel problema. Înțeleg că faceți parte din consiliul de administrație. Cum funcționează acest consiliu? E clar că aveți probleme de management, că nu aveți resursele necesare pentru a gestiona conflictul în care sunteți antrenați.
coj61
 
Mesaje: 18
Membru din: 30 Noi 2009, 20:41

Re: Teza mate

Mesajde iuliana76 » 16 Ian 2015, 21:01

Buna seara.
Am citit cu interes raspunsul dv coj61.
Intr-adevar exista o problemă de management la scoala si o sa va explic de ce .
Directorul este nou,tânăr si are un caracter foarte blând,nereușind sa se impună
in fata unui colectiv de doamne .
Miercuri am fost chemată la scoala si m-i s-a pus in vedere urmatoarele:doamna refuza categoric sa reia teza si ar fi bine sa lăsăm asa semestrul acesta si in semestrul doi copiii vor recupera nota.
Eu am zis ca insist totusi sa se întruneasca consiliul de administrație si sa supunem la vot "problema".Stiti ce raspuns am primit?Votati dv si cei patru din afara scolii pentru ,dar noi nu putem vota împotriva colegei(diriginte ,educatoare director)si va fi oricum castig de cauză4-3.Am fost atât de socata încât mi-am pierdut cuvintele...Nu mai am nici cuvinte,nici nu stiu ce sa mai fac...
Ce părere aveti ?Sfatul dv mi-ar prinde bine.
Multumesc.
iuliana76
 
Mesaje: 5
Membru din: 13 Ian 2012, 12:02


Înapoi la Vocea elevilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori