Tesuturi meristematice si de aparare(help!!!)

Tesuturi meristematice si de aparare(help!!!)

Mesajde kinggeorge » 05 Dec 2008, 22:39

Buna ziua!As avea si eu o problema si v-as fi chiar foarte recunoscator daca ati putea sa ma ajutati.Sunt clasa a X-a si am o nelamurire cu privire la tesuturile vegetale(mai precis cele meristematice).Stiu ca sunt primare(apicale,laterale si intercalare) si secundare dar la cele secundare am o problema:pana la urma care sunt?in unele carti se spune de cambiul subero-felodermic si libero-lemnos(acestea sunt?).A 2-a problema ar fi legata de tesuturile de aparare:cele primare sunt epiderma(exoderma,endoderma si rizoderma sunt tot primare?) si cele secundare intr-o carte apar ca fiind:suberul si felodermul(derivate din cambiul subero-felodermic),in alta carte apar ca fiind derivate din felogen(din care cica reies suberul si felodermul,deci ar fi acelasi lucru cu cambiul subero-felodermic) si cambiu(ce cambiu?).Pana la urma,daca ati putea sa-mi spuneti direct care sunt tesuturile de aparare secundare si de unde provin.Va multumesc anticipat si sper sa imi dati o mana de ajutor!!!
kinggeorge
 
Mesaje: 12
Membru din: 10 Mai 2008, 21:05

Mesajde mi_bios » 07 Dec 2008, 11:58

Meristemele primare (apicale si intercalare) din care rezulta tesuturile definitive primare.
Meristemele secundare (laterale) provin din tesuturi definitive, din celule care isi recapata capacitatea de diviziune mitotica. Acete meristeme secundare formeaza tesuturi definitive secundare si realizeaza cresterea in grosime;
Ex.
- din cambiul libero-lemnos (meristem secundar)-> liber secundar + lemn secundar (tesuturi definitive secundare)
- din cambiul subero-felodermic, numit si felogen (meristem II)-> suber spre exterior si feloderm spre interior (tesuturi definitive II).

Asadar, tesuturile definitive secundare sunt:
- liberul secundar si lemnul secundar, provenite din cambiul libero-lemnos
- suberul si felodermul, provenite din cambiul subero-felodermic.
Avatar utilizator
mi_bios
 
Mesaje: 185
Membru din: 10 Ian 2007, 18:58

Mesajde kinggeorge » 07 Dec 2008, 15:46

Va multumesc mult.raman dator :d
kinggeorge
 
Mesaje: 12
Membru din: 10 Mai 2008, 21:05


Înapoi la Biologie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori