Teste

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Teste

Mesajde fausta » 25 Oct 2006, 19:58

Stimati Domni Profesori,

Va rog sa aveti amabilitatea sa imi raspundeti la o intrebare: exista vreo reglementare privind numarul de teste pe care elevii le pot da intr-o zi? Este normal ca elevii unei clase a VI-a sa dea 3 teste intr-o zi? Este vorba de teste care presupun subiecte din toata materia parcursa, nu doar din lectia de zi.

Va multumesc!
fausta
 
Mesaje: 11
Membru din: 07 Oct 2005, 13:00

Mesajde live » 25 Oct 2006, 22:55

în mod normal, atunci când este vorba despre testele despre care spui tu, nu despre teste-fulger(care vizează cunoştinţele pe care elevii trebuie să şi le fi însuşit pentru ziua respectivă), NU, nu este normal.
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde fausta » 26 Oct 2006, 14:11

Testele date luni au fost asa:
1. Algebra - test final capitol Divizibilitate - anuntat
2. Istorie - test din materia de la inceputul anului - neanuntat
3. Franceza - traducere si exercitii care au presupus tot ce s-a predat de la inceputul anului - neanuntat

Maine, vineri, sunt anuntate:
1. Geometrie - test final la capitolul Punct, dreapta, plan - test anuntat
2. Biologie - anatomia si fiziologia iepurelui (mamiferelor) - materia de la inceputul anului, predata ca la carte, toate aparatele, sistemele, plecand de la celula de baza; manualul prezinta aprox. 20% din ceea ce s-a predat la clasa - test anuntat
3. Muzica - teoria muzicala predata de la inceputul anului + versurile la 4 cantece - test anuntat

In momentul in care copiii au rugat profesorii sa decaleze cu o ora testul respectiv pe motiv ca s-au anuntat si alte teste, raspunsul a fost invariabil: "Si ce ma priveste pe mine?"
fausta
 
Mesaje: 11
Membru din: 07 Oct 2005, 13:00

Mesajde live » 01 Noi 2006, 22:36

să mă ierte Dumnezeu, dar...parcă vor aceşti profesori să-şi bată joc de copii!!! sună a sadism şi încep să-i înţeleg pe unii elevi şi părinţi...
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde doina_barsan » 01 Noi 2006, 23:06

Fausta, nu este normal ce se intampla la scoala copilului tau...
Cred ca acesti profesori nu au in vedere pregatirea elevilor ci sa-si justifice "statul" la clasa si asta o fac doar dand teste ca sa poata pune note. Cred ca graba mare cu testele se datoreaza faptului ca era ultima saptamana a lunii octombrie si elevii nu aveau note suficiente pentru aceasta perioada a semestrului.
Cateodata ii inteleg pe parintii care se plang de profesori si sunt si eu indignata cand acesti "colegi" fac unele chestii... si din cauza lor este blamata toata dascalimea.
Noua ni se face observatie si daca tezele sunt in zile consecutive asa ca nu stiu cum isi pot permite profesorii de la scoala copilului tau sa faca astfel de abuzuri...
Crezi ca o informare la inspectorat ar fi utila? Crezi ca s-ar rezolva ceva?
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde ela52 » 02 Noi 2006, 11:04

Erau odata, in vremurile apuse , niste normative care interziceau testele dupa sarbatorile legale, deci si in ziua de luni . Mai sunt in vigoare, au fost abrogate, cine mai stie acum cand legile se bat cap in cap de la o zi la alta ? Apoi , despre supraincarcare au auzit acei profesori ? Dar despre respectarea particularitatilor de varsta si individuale ale elevilor ? Cred ca au fost incluse in cusurile facute intr-un semestru - doua , atat cat dureaza "pregatirea " psiho-pedagogica a viitorilor profesori . Exista metode coercitive de a-i determina sa le respecte , daca nu o fac de la sine!
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

vai de noi

Mesajde andra_g » 02 Apr 2007, 17:08

stiti ce se intampla?
dascalii nu si-au facut treaba la timp si acum "trag" de bietii elevi!
asa este inca invatamantul in minunata noastra tara...
andra_g
 
Mesaje: 31
Membru din: 02 Apr 2007, 16:28


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori