Testati sectiunea de creare planificari

Anunturile administratorilor, regulament, sugestii, propuneri, intrebari despre functionarea site-ului

Veti folosi aceasta sectiune?

Chestionarul s-a închis pe data de 28 Sep 2010, 07:51

Da
26
74%
Nu
1
3%
Am rezerve legate de utilitate
1
3%
Nu imi convine, folosesc planificarile create de mine
3
9%
Ma mai gandesc
4
11%
 
Voturi totale : 35

Testati sectiunea de creare planificari

Mesajde emil » 18 Sep 2010, 07:51

Stimati colegi,

Va invit sa testati o noua sectiune a didactic.ro, aflata la acest link http://www.didactic.ro/planificariV2.php
in versiunea provizorie.
Va rugam sa comunicati observatiile dvs. aici, la acest topic.
Nu ne satisfac doar voturile sau aprecierile formale!

Va multumim pentru colaborare!
Ultima oară modificat de emil pe 04 Oct 2010, 17:50, modificat de 3 ori în total.
Motiv: revenire
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Testati sectiunea de creare planificari

Mesajde emil » 21 Sep 2010, 09:50

Multumim celor care au incercat sa lucreze practic.
Asteptam noi planificari la cat mai multe discipline.
Asteptam comentarii la adresa mecanismului de lucru.

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Testati sectiunea de creare planificari

Mesajde emil » 27 Sep 2010, 22:43

In acest moment functioneaza "generatorul" de planificari pentru invatamantul gimnazial.
Va invit sa testati si nu veti regreta. Nu ati mai vazut asa ceva niciodata. Temele/continuturile si competentele va vor fi oferite automat. Puteti face o planificare in cateva minute!
Incercati aici:
http://www.didactic.ro/planificariV2.php

Pana acum voturile au fost favorabile, 72% vor folosi planificarea. Am reluat votul in noile conditii.
Va rugam sa va exprimati cat mai critic, nu inainte de a incerca sa creati o planificare!

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Testati sectiunea de creare planificari

Mesajde viocro » 01 Oct 2010, 16:05

Am ezizat să intervin până acum din jena pe care ţi-o dă nepriceperea, dar văd că nu mulţi au reuşit să folosească această oportunitate pe care ne-aţi oferit-o. Sunt convinsă că odată descifrat codul de utilizare, mulţi vom apela la acest format de lucru. Deocamdată, eu, personal, nu am înţeles cum să lucrez cu el. Îl deschid şi nu mai ştiu ce să fac. Odată ,,am nimerit" şi mi-a dat un tabel pe care calculatorul mi l-a atenţionat că nu e ,,sursă de încredere". Am intervenit cu răspunsul mai mult pentru că sunt convinsă că e un lucru făcut pentru ajutorul nostru şi nu e politicos să nu avem macăr o reacţie. Din păcate, ştiu că a mea nu e cea aşteptată, dar chiar nu înţeleg deloc cum funcţionează. Mulţumim pentru efort şi sănătate multă să aveţi şi împliniri!
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Testati sectiunea de creare planificari

Mesajde emil » 01 Oct 2010, 16:38

Va multumesc de acest mesaj. In scurt timp veti primi un tutorial care va va invata sa faceti planificarile.
Va rog sa scuzati micile defecte, este doar un inceput ce va fi dezvoltat.

Mult succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Testati sectiunea de creare planificari

Mesajde pucheadorel » 02 Oct 2010, 15:58

Pe când planificări pentru ciclul primar la această secțiune?
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Testati sectiunea de creare planificari

Mesajde emil » 02 Oct 2010, 19:54

pucheadorel scrie:Pe când planificări pentru ciclul primar la această secțiune?


Deja aveti acces pentru crearea de planificari la invatamantul primar. Echipa care a lucrat are nevoie de feedbackul dvs.
Sunteti invitati la sectiunea de creare planificari. Veti avea avantajul ca nu mai este nevoie sa cititi prea des programa ca sa vedeti corelatia dintre continuturi si competemte:
http://www.didactic.ro/planificariV2.php

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Testati sectiunea de creare planificari

Mesajde emil » 04 Oct 2010, 17:13

Astazi va pot comunica noutati legate de "masinaria" de creat planificari online. Ea a fost imbunatatita si este acum activa atat la invatamantul primar cat si la gimnaziu. Avantajul este ca aveti acces direct la elemente din programa: "continuturi" si "competente"
Va rog sa incerctai sa lucrati cu acest mecanism, unic in Romania!
Asteptam si feedbackul dvs.
http://www.didactic.ro/planificariV2.php

Succes!
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Testati sectiunea de creare planificari

Mesajde pucheadorel » 04 Oct 2010, 21:23

Am făcut o încercare și văd că merge. Vreau să șterg încercarea pe care am făcut-o. Cum fac? Vă mulțumesc!
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Testati sectiunea de creare planificari

Mesajde emil » 04 Oct 2010, 21:34

pucheadorel scrie:Am făcut o încercare și văd că merge. Vreau să șterg încercarea pe care am făcut-o. Cum fac? Vă mulțumesc!


Daca ati publicat, aveti optiune de retragere. Dupa ce ati retras, aveti o optiune de stergere sau modificare. Sunt niste butonase mici in dreptul planificarii


Succes!
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Testati sectiunea de creare planificari

Mesajde viocro » 04 Oct 2010, 21:41

Am testat puţin modalitatea de a întocmi planificarea. Eu mi-am făcut planificările, dar pentru că am făcut o remarcă faţă de această propunere a dumneavoastră, m-am simţit datoare să probez şi să comunic ce am constatat. Mai întâi nu am ştiut cum să introduc în dreapta numărul de ore, mai exact să şterg 0 şi să pun un alt număr, aşa că jos am fost atenţionată că am depăşit numărul de ore de la început. Apoi, rubrica de la conţinuturi, nu mă lasă să adaug nimic din ce aş vrea să scriu eu mai mult decât îmi dă calculatorul şi, în acest caz, pare a fi prea lată şi rămâne mult spaţiu gol, faţă de cea de la obiective/competenţe, care este mai îngustă şi se umple până la refuz. Dar, trebuie să recunosc, ideea este de mare folos celor în criză de timp. Eu, însă, sunt mai tipicară şi doresc să scriu în planificare şi altceva decât titlurile - aşa m-am obişnuit şi aşa mi-am făcut toate planificările de 29 de ani, poate prea personalizate, recunosc. Voi folosi, fără îndoială, acest format la întocmirea planificărilor anuale, pentru care este ideală şi rapidă. Felicitări pentru idee , pentru efort - admiraţie şi multă sănătate!
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Testati sectiunea de creare planificari

Mesajde emil » 04 Oct 2010, 22:58

viocro scrie:Am testat puţin modalitatea de a întocmi planificarea. Eu mi-am făcut planificările, dar pentru că am făcut o remarcă faţă de această propunere a dumneavoastră, m-am simţit datoare să probez şi să comunic ce am constatat. Mai întâi nu am ştiut cum să introduc în dreapta numărul de ore, mai exact să şterg 0 şi să pun un alt număr, aşa că jos am fost atenţionată că am depăşit numărul de ore de la început. Apoi, rubrica de la conţinuturi, nu mă lasă să adaug nimic din ce aş vrea să scriu eu mai mult decât îmi dă calculatorul şi, în acest caz, pare a fi prea lată şi rămâne mult spaţiu gol, faţă de cea de la obiective/competenţe, care este mai îngustă şi se umple până la refuz. Dar, trebuie să recunosc, ideea este de mare folos celor în criză de timp. Eu, însă, sunt mai tipicară şi doresc să scriu în planificare şi altceva decât titlurile - aşa m-am obişnuit şi aşa mi-am făcut toate planificările de 29 de ani, poate prea personalizate, recunosc. Voi folosi, fără îndoială, acest format la întocmirea planificărilor anuale, pentru care este ideală şi rapidă. Felicitări pentru idee , pentru efort - admiraţie şi multă sănătate!

Este foarte bine si de ajutor pentru noi ca dvs. ati avut rabdarea sa testati. Va raspund, desi poate ca mai bine v=ar raspunde echipa care a lucrat efectiv la acest proiect:
- numarul de ore se introduce normal, cu conditia ca la inceputul realizarii documentului sa raspundeti corect la ceea ce vi se cere ca date initiale. Intrebarea era cate ore pe saptamana si probabil ca nu ati raspuns. Daca ati raspuns, orele scad pe masure ce le atribuiti unitatilor de invatare si sunteti avertizata cate au ramas!
- la continuturi aveti o zona standard, luata din programa oficiala, dar si o zona "free" in care puteti sa adugati tot ce doriti, ba chiar si semne si caractere speciale, ecuatii si formule... Puteti chiar sa "personalizati" in functie de un anume manual.
- spatiul gol sau coloanele disproportionate, se pot regla dupa ce ati terminat si salvati documentul in word sau excel

Sper ca am raspuns bine si v-am fost de folos.

Succes celor care vor incerca in continuare planificarile!
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Testati sectiunea de creare planificari

Mesajde codina2007 » 06 Oct 2010, 20:05

Buna seara!
Am fost curioasa sa vad cum functioneaza "masinaria" aceasta. Totul a fost ok, rapid si eficient. Am insa o nalamurire: de ce imi apare "Nr. ore reportate - 1h" in sem. al II-lea? Sa fie din cauza vacantei de o saptamana , din noiembrie, care este doar pentru ciclul primar?
Sper sa nu supar pe cineva cu intrebarea mea.
Multumesc anticipat!
Avatar utilizator
codina2007
 
Mesaje: 359
Membru din: 29 Oct 2007, 20:18
Localitate: Focsani

Re: Testati sectiunea de creare planificari

Mesajde emil » 06 Oct 2010, 22:12

codina2007 scrie:Buna seara!
Am fost curioasa sa vad cum functioneaza "masinaria" aceasta. Totul a fost ok, rapid si eficient. Am insa o nalamurire: de ce imi apare "Nr. ore reportate - 1h" in sem. al II-lea? Sa fie din cauza vacantei de o saptamana , din noiembrie, care este doar pentru ciclul primar?
Sper sa nu supar pe cineva cu intrebarea mea.
Multumesc anticipat!


Buna seara,

Drept sa va spun, nu stiu de ce apare acea ora "extra" dar o vom lamuri cu echipa care a realizat masinaria.
Trebuie sa-i felicitam pentru ca este enorm de multa munca in spate!
Multumirea lor cea mai mare va fi daca va veti folosi de platforma pentru a va face planificari.
Dupa ce le realizati, le puteti salva si le puneti pe didactic.ro

Va multumesc pentru ca va intereseaza ceea ce e nou si util pe didactic.ro
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Testati sectiunea de creare planificari

Mesajde codina2007 » 07 Oct 2010, 00:08

EU va multumesc pentru toate facilitatile pe care ni le oferiti! Am descoperit multe "provocari" la care nu am rezistat sa nu descifrez cate putin din fiecare. Atat cat am reusit, inseamna ceva mai mult decat nimic.
Inca o data multumesc!
Avatar utilizator
codina2007
 
Mesaje: 359
Membru din: 29 Oct 2007, 20:18
Localitate: Focsani

Următorul

Înapoi la Despre site

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori