Testare clasa a VI-a

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Testare clasa a VI-a

Mesajde filofteia » 29 Aug 2012, 14:33

Buna ziua,
dupa cum probabil stiti, conform legii actuale de invatamant, incepand cu acest an se vor da testari la sfarsitul claselor a II-a, a IV-a, aVI-a.
Deocamdata Metodologia pentru aceste testari este in faza de proiect.
Eu sunt parintele unui copil de clasa a VI-a si as dori sa stiu daca in scoli s-au primit instructiuni privind modul de desfasurare a acestor testari.
De asemenea, daca v-ati gandit la pregatirea suplimenatara a copiilor pentru aceste testari, avand in vedere ca vor fi subiecte atat din clasa a V-a, cat si din clasa a VI-a.
filofteia
 
Mesaje: 47
Membru din: 04 Apr 2007, 15:46

Re: Testare clasa a VI-a

Mesajde simali » 11 Sep 2012, 14:09

Nici eu nu inteleg de ce nu vorbeste nimeni despre aceasta testare care, conform legii este foarte importanta pentru admiterea in liceu.
simali
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Mai 2012, 14:41

Re: Testare clasa a VI-a

Mesajde marikaj » 11 Sep 2012, 17:05

A vorbit doamna ministru intr/o emisiune, si a spus ca nu s-a observat nicio relevanta pentru evaluarea initiala de anul trecut, si evaluarile de la clasa a II-a etc. pentru care trebuiau rezultatele corelate.
Asa ca , probabil, dispare aceea faimoasa FOAIE de Parcurs.
Deocamdata asteptam metodologia pentru clasa a VIII-a, si poate apare ceva si oficial privitor la Examenele de Evaluare Nationala.
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Re: Testare clasa a VI-a

Mesajde emil » 12 Sep 2012, 00:51

Testarile initiale sunt activitati diidactice, instrumente de lucru vechi...de cand ma stiu!
Orice educator care se respecta le va aplica, dar mai ales, va folosi rezultatele pentru a-si proiecta eficient predarea.



Succes,
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Testare clasa a VI-a

Mesajde filofteia » 17 Sep 2012, 08:59

Este vorba despre metodologia aceasta, care este in faza de proiect:

http://www.edu.ro/index.php/articles/15870

Testari initiale la noi s-au dat din clasa I, nu asta este problema, mi se par normale.

Oricum, am inteles ca nu s-a primit nimic in scoli pana acum.
filofteia
 
Mesaje: 47
Membru din: 04 Apr 2007, 15:46


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori