teorie muzicala superioara

teorie muzicala superioara

Mesajde laurentiucotac » 07 Sep 2009, 17:50

Buna ziua, nu sunt cadru didactic ci student, sper sa nu fie deplasat.
Am scris aici pentru ca altundeva nu stiu exact unde. Am desciperit
forumul din greseala si ma gandesc la faptul ca cineva de aici sigur
ma poate lamuri. Revenind... m-ar intereseaza sa pot aprofunda
urmatoarele:


1 Sunetul muzical; Sistemele de intonaţie netemperate şi temperate.
2 Ritmul muzical şi metrul, aspecte ale ritmului în muzica secolului XX.
3 Sistemul tonal-funcţional. Tonalitatea.
4 Sistemul modal, tonal-funcţional şi neomodal.
5 Sisteme sonore moderne.
6 Sistemul modal al muzicii populare româneşti.

7 Sisteme muzicale intonaţionale, ritmice utilizate în conţinuturile învăţământului muzical (classic-modern).
8 Tehnologia didactică şi procesul de educaţie muzicală (materiale didactice, mijloace de învăţământ, proiectare didactică).
9 Aspecte metodice novatoare în învăţământul muzical românesc.


O carte sa cuprinda chiar toate cele de sus stiu ca nu exista. Am insa inteles cum ca ar
fi cartile marelui Constantin Râpă - "Teoria Superioara a Muzicii" Vol. I si Vol. II,
ce m-ar trece prin subiectele 1 - 6. Pentru 7, 8 si 9 nu stiu inca ce carte trebuie.

Momentan, piedica mea este faptul ca nu pot gasi sa cumpar carti specializate pe ce am
trecut mai sus. Am cautat (destul) pe internet dar... ori nu am avut noroc (ma indoiesc)
ori nu se mai gasesc deloc. Imi poate spune cineva unde pot gasi asa material didactic,
edituri, bibleoteci, diferite site-uri etc... deasemenea orice resursa online este binevenita.

Va multumesc
laurentiucotac
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Sep 2009, 16:52

Re: teorie muzicala superioara

Mesajde analuchian » 17 Sep 2009, 21:00

eu am volumele mentionate ale lui C. Rapa...si le poti obtine facand comanda... la Cluj.....la Universitate.... la editura lor de acolo .... Universitatea de arte GH.Dima. si noi tot prin comanda le-am obtinut
analuchian
 
Mesaje: 17
Membru din: 01 Sep 2007, 11:58

Re: teorie muzicala superioara

Mesajde taniaburca » 12 Feb 2010, 10:45

Buna ziua. Eu sunt profesor de muzica in Bucuresti, si am terminat facultatea aici, si daca mai sunteti interesat si locuiti si dvs in Bucuresti, va pot ajuta in ceea ce priveste teoria muzicii.
taniaburca
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Noi 2007, 14:15


Înapoi la Muzica si arte plastice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori