Teatru pentru copiii din ciclul primar

Teatru pentru copiii din ciclul primar

Mesajde invatator » 19 Mar 2008, 17:56

Festivalul Interşcolar Interjudeţean de Teatru pentru ciclul primar\

05.03.2008 00:01 Liceul Teoretic „Eugen Poraâ€
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

teatru

Mesajde felixmunteanu » 19 Mar 2008, 22:43

Draga Elena,
Iata ca flacara aprinsa de tine la Ocna Mures nu s-a stins. Eu m-am inscris deja si ma bucur sa ne revedem la Cluj.
O astfel de initiativa merita sa fie perpetuata. Felicitari, tie si noilor organizatori!
Felicia Munteanu
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Mesajde mariro » 19 Mar 2008, 23:10

Felicitari, Elena!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde invatator » 19 Mar 2008, 23:27

Sa ne vedem la Cluj, atunci felicitarile! OK, Mari?
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Mesajde mariro » 20 Mar 2008, 19:09

invatator scrie:Sa ne vedem la Cluj, atunci felicitarile! OK, Mari?


Ok! :lol:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde iuliache » 26 Mar 2008, 20:50

Festivalul Interjudetean de teatru pentru ciclul primar "O masca rade, o masca plange" editia a II-a ce se va desfasura in Cluj-Napoca in 12- 13 aprilie 2008 are ca beneficiari :elevii participanti la festival cocretizati intr-un numar de 170 elevi din 16 trupe ale tarii din judetele: Alba, Arges,Brasov,Cluj, Sibiu, Mures si coordonatorii trupelor de teatru in numar de 30 institutori, invatatori,profesori.Gratie implicarii micilor actori in sustinerea acestui festival, Clujul doreste a se distinge prin inalta tinuta a manifestarilor evenimentului cultural.Antrenarea elevilor din clasele I-IV in manifestarile scenice si valorificarea potentialului interpretativ al acestora este obiectivul principal .Se dezvolta astfel pasiunea pentru inventivitate, creativitate si interpretare scenica.
Micilor actori, va asteptam cu mult drag la Cluj!
iuliache
 
Mesaje: 5
Membru din: 03 Mai 2006, 22:32

Mesajde invatator » 29 Mar 2008, 11:12

Vom fi impreuna!

Micii actori, dincolo de dorinta de-a evolua pe scena cu rezultate, asteapta sa-si faca noi prieteni, sa si-i revada pe cei facuti anterior!

Succes tuturor!
Sa ne vedem cu drag!
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Mesajde felixmunteanu » 12 Apr 2008, 23:28

E ora tarzie, dar nu pot sa nu las gandurile sa se astearna aici.
Festivalul s-a incheiat. A fost o zi de basm. Clujul ne-a primit cu vreme buna si cu bratele deschise, dar mai ales cu sufletul cald al Iuliei, gazda perfecta care, cu glasul si rasul de clopotel ne-a cucerit pe toti. Are ceva din candoarea Micului Print.
A fost o zi in care, oprind parca acele ceasornicului, am redevenit copii alaturi de copiii nostri de pe scena.
Le multumesc tuturor pentru toata stradania. Ii felicit pe toti participantii. Au fost doar 16 trupe, dar la cat efort implica pregatirea unei trupe de teatru, e de inteles.
Felicitari de asemenea celor care au primit si rasplata pentru prestatie. O merita din plin.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

teatru

Mesajde felixmunteanu » 13 Apr 2008, 10:46

Si inca un aspect care aseara, din cauza oboselii, mi-a scapat.
Organizatorii nu au perceput nicio taxa. Au asigurat cazare, masa calda, mape, ecusoane, diplome, trofee... doar din sponsorizari. FELICITARI tuturor celor care au inteles sa ii ajute!

Cred ca nu e numai aici locul pentru a arata ca se poate si FARA TAXA.
Azi toata lumea organizeaza cate o actiune, pune taxa, jurizeaza niste desene, trimite diplomele prin posta si rasufla usurat ca a mai pus o frunza de laur in cununa si o fisa la dosar.
Nu, dragi colegi! Nu asa se castiga punctele! Cred ca nu ar trebui sa ne complacem in acest gen de actiuni pe care, pana la urma, NOI le intretinem.
Si, pentru a incheia pozitiv: FELICITARI, A MIA OARA, IULIEI CHENDE SI TUTUROR CELOR DE LA CLUJ!!!!

Felicia Munteanu
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Mesajde ivangabriela » 13 Apr 2008, 15:49

Acum cateva momente am intrat pe usa casei, dar am gasit puterea sa scriu si eu cateva randuri despre acest festival si despre organizatorii sai: foarte frumos, foarte bine organizat si mediatizat, EXCEPTIONAL!!!!! Draga Iulia Chende, nu stiu cum ati reusit voi, organizatorii, sa puneti totul la punct atat de bine, insa trupa RAZA DE SOARE de la Sacele, jud.Brasov,s-a simtit foarte bine la Cluj. Nu mi-am vazut niciodata copiii atat de fericiti ca in aceste zile! Iar fericirea lor nu este neaparat legata de mentiunea pe care au primit-o pentru prestatia pe scena, ci pentru ca, dragii de ei, nu mai doreau sa plece de la Cluj!!! Atat de bine s-au simtit! Le-a placut mancarea, iar cazarea a fost excelenta. Insotitoarea grupului nostru, Cornelia, o persoana deosebita, sensibila, cu mare dragoste fata de copii, ne-a facut sa ne simtim ca acasa prin toate colturile Clujului. Nu cred ca exista cuvinte pentru multumirile noastre, dar e suficient daca-i citez pe copii: "doamna, noi vrem sa ne mutam la Cluj!"...
ivangabriela
 
Mesaje: 196
Membru din: 28 Aug 2006, 20:33

Mesajde invatator » 13 Apr 2008, 22:30

O masca rade, o masca plange....!

Cred ca toate mastile au ras si toate fetele au fost vesele!

La Cluj Napoca, oras de referinta, totul a fost perfect in organizarea si desfasurarea editiei a II-a a Festivalului Interjudetean de teatru pentru copii "O masca rade, o masca plange...".
Cu oameni ca instit. IULIA CHENDE, cu organizatori ca ISJ Cluj, cu sponsori ca Primaria Cj, ca sa dau numai cate un exemplu din fiecare ramura (iertare pentru toti ceilalti pe care nu-i amintesc, dar carora le multumesc!), nu se putea sa iasa altfel.
Imi plac aceste manifestari la nebunie, pentru ca ele aduc multumirea, bucuria, lumina in ochii si sufletele noastre de dascali vitregiti de societate; cu astfel de momente iesim din lumea noastra, impartasim experiente, legam noi prietenii, invatam lucruri noi. Sunt oportunitati pe care nu le-as rata pentru nimic altceva in lumea asta: pai sa-i vezi pe copiii din Ocna Mures evoluand pe o scena a Cercului Militar din Cj, sa fie filmati pentru televiziune, sa intre ei in sala oglinzilor, sa se schimbe in cabinele prin care au trecut, de-a lungul anilor atatia artisti...pai nu e putin lucru!
Ziua de sambata, cu toate actiunile la care am participat, ne-a incarcat pozitiv pentru o indelungata perioada; simt ca nu am nevoie de niciun bon valoric, domnilor ordinatori de credite, imi ajung aceste clipe!

Felicit in mod deosebit trupele pentru prezenta, pentru dorinta dascalilor de-a crea o trupa, de-a pune in scena roluri cu copii si inca pentru ca sunt asa de creativi, chiar daca amatori de teatru!
Sunt mandra ca invatatorii nu incheie zilele de lucru la finele orelor, ca se daruie fara sa se naruie!

Si sunt incantata ca acest festival continua, ruleaza asemenea unui bulgre de zapada care va angrena, de-a lungul timpului, alte si alte trupe.

Felicit, de asemenea, pe toti cei care au castigat premii, locuri pe podium!

Doamna Iulia Chende, am convingerea ca scoala in care lucrati, parintii elevilor Dvs si toti cei care va cunosc stiu ca sunteti o profesionista!

Multumim, Cluj Napoca!

Ne vedem la Pitesti!!!!!

Elena Carunta
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Mesajde luminitachetan » 20 Apr 2008, 19:23

O alta primavara minunata, alaturi de oameni minunati!
Un glas launtric ne-a chemat in inima Ardealului, purtand cu el dorinta copiilor de a fi actori, pentru o zi, pe o scena adevarata. Un festival minunat, oameni minunati, organizare impecabila, in cele mai mici detalii. MULTUMIRI celor implicati, initiatoarei proiectului, doamnei invatatoare Elena Carunta si doamnei invatatoare Iulia Chende, echipei de voluntari, in special doamnei Anisoara Muresan, insotitoarea iernutenilor. Cu siguranta nu vom uita aplauzele si mai ales fericirea copiilor,cea care a unit inimile tuturor celor care au ras si au plans de bucurie. MULTUMIM!
luminitachetan
 
Mesaje: 25
Membru din: 05 Ian 2006, 19:11


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori