Tabela vs Baza de date

Tabela vs Baza de date

Mesajde alinb » 22 Dec 2005, 11:08

Am rasfoit in aceasta dimineatza ultimele materiale postate pe didactic.ro si nu
mica mi-a fost mirarea sa constat ca mai persista confuzia dintre tabela de date si
baza de date.

In vremurile de glorie ale limbajelor DBASE si PARADOX se utilizau ambele denumiri
pentru a desemna acelasi lucru: o tabela de date.
Astazi cred ca ar trebui sa facem o diferentiere clara intre o tabela si o baza de date. Baza de date este un obiect container, care inglobeaza tabelele, tabelele virtuale, dictionarul de date, procedurile stocate, restrictiile de integritate, relatiile dintre tabele, e.t.c. Tabela este pur si simplu o colectie de inregistrari (n-upluri) ce se conformeaza unei anumite scheme (o relatie in sensul definit de algebra relatiilor).
In concluzie, ar trebui sa spunem "definiti tabela farmacie.dbf" si nu "definiti baza de date farmacie.dbf" !!!

Nu intentionez sa dau lectii nimanui, dar e bine sa nu facem astfel de confuzii si sa transmitem elevilor date eronate.

In rest, sa traim ..binishor ! Si La multi ani !
alinb
 
Mesaje: 17
Membru din: 10 Noi 2003, 13:32
Localitate: Buzau

Mesajde emil » 23 Dec 2005, 13:33

Domnul alin are mare dreptate.
Recunosc ca a fost si o alzie fina la o greseala facuta chiar de mine pe lista tinfo.
Este EXTREM DE IMPORTANT un limbaj corce!
Multumim Domnule Alin, La multi ani intregii familii. La fel si familiei didactic.ro
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani


Înapoi la Informatică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori