Suplinire Franceza

Suplinire Franceza

Mesajde dani_maria » 18 Iun 2009, 14:11

Buna ziua!
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine,daca puteti!
As avea cateva intrebari si daca ma veti putea lamuri,v-as fi recunoscatoare.
Am terminat Facultatea de limbi si literaturi starine anul trecut,dar anul acesta imi dau Licenta.Vreau sa imi iau un post de profesor limba franceza.Sper m intai sa iau Licenta.Pt.ca nu am facut modulul psihopedagogic,nu-mi pot lua decat un post de profesor necalificat,suplinitor.M-am interesat si am aflat ca acest modul dureaza 3 luni si astfel,daca lucrez ca profesor necalificat si intre timp termin acest modul(si am si Licenta luata),se poate opera in cartea de munca pt a ma putea trece la profesor calificat?
Inca ceva:am inteles ca programa e aceiasi si pt Titularizare si pt suplinire,dar banuiesc ca subiectele au un grad de dificultate mai redus,sau poate nu.Va intreb:aveti cumva un model de subiect de la Titularizare sau suplinire,ca sa-mi fac o idee,sa stiu cam ce se da,caci nu am nici o idee.Am inteles ca sunt 3 subiecte:1 gramatica,1 literatura,1 metodica. Imi puteti recomanda carti din care sa invat?De metodica...autori buni,gramatica,literatura? Rezolvarile le scriem in limba romana...cel putin la metodica si literatura?

Stiu ca sunt multe intrebari,dar,sper din suflet sa ma poata ajuta cineva.

Va multumesc anticipat!
dani_maria
 
Mesaje: 2
Membru din: 18 Iun 2009, 13:46

Mesajde monics » 20 Iun 2009, 14:29

Buna ziua,
In primul rand succes la licenta, sunt sigura ca o sa reusesti. Cat despre examenul de titularizare exista pe net atat subiectele date in anii trecuti cat si programa. De preferat ar fi folosirea cartilor din bibliografie pentru pregatirea acestui examen, dar anul acesta fiind un examen local cred ca se pot folosi si cursurile din facultate, care de altfel nu sunt rele dar exista anumite diferente intre centrele universitare. In ce priveste subiectele sunt la fel atat pentru calificati cat si pt necalificati. Daca nu ai modulul psihopedagogic nu poti da titularizare acum pe 15 iulie ci in august cu necalificatii. Este adevarat ca dupa terminarea modului va fi operata modificarea in cartea de munca. Iti doresc mult succes si mai bine mergi la inspectoratul scolar judetean sa ceri mai multe informatii de la inspectorul de personal. Voi da si eu titularizarea anul acesta la franceza si vom vedea ce va fi. Este primul an in care se da la nivel local. :roll:
monics
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Mai 2006, 11:26

Mesajde cristinamares » 20 Iun 2009, 23:38

Monics,eu sunt ingrozita de faptul ca subiectele vor fi facute la nivel local.Vor fi subiecte de teorie ca anul trecut,vor fi exercitii(traducere,grile,rezolvari) sau combinate? Daca stii niste detalii,sau macar ne poti spune la ce ne putem astepta.Si pe edu.ro toata lumea tace...nu pot sa-mi stapanesc emotiile.
cristinamares
 
Mesaje: 4
Membru din: 20 Iun 2009, 23:34

Mesajde monics » 21 Iun 2009, 12:15

Si eu am emotii Cristina, dar nu de subiecte cat de corectura la nivel local. Nu stiu nimic despre subiecte, daca o sa fie teorie, exercitii sau si teorie si exercitii, sper doar sa nu-si bata joc de noi comisiile locale. O sa fiu saptamana aceasta in comisie la bac si incerc sa intreb de colegele cu experienta poate stiu ceva, daca au fost solicitate sa trimita modele de subiecte. Sper doar sa se respecte programa.

Am vazut ca ai postat la subiectul cu sequence didactique. Eu inca nu stiu u am dat anul trecut pt prima data titularizarea la limba franceza si am fost dezamagita de puctajul primit la subiectul de didactica. Am facut un proiect didactic cu tipurile de activitati cerute. Cu un an inainte o colega a facut doar 5 exercitii si tot n a fost bine. Nu stiu ce inteleg corectorii si mai ales cei ce fac subiectele prin aceasta secventa didactica. Am dat 2 ani la rand titularizare la geografie si stiam exact cat o sa iau dupa ce am vazut baremul. La franceza n -a mai fost la fel. Sper ca anul asta sa fie mai bine din punctul asta de vedere. Subiectele erau facute la minister, corectate la universitate- cei de acolo nu stiu ce facem noi la clasa, ce activitati, stiu doar teorie si metodele lor cu studentii. Plus ca erau niste diferente foarte mari intre notele initiale si cele dupa contestatii, ori cum mai putem avea incredere in aceasta corectura. Poate ar trebui sa vedem niste subiecte date in judetele pilot dar nu cred c-au fost postate pe net.
Te rog sa-mi raspunzi si mie cu secventa didactica daca esti amabila. Ce crezi ca cuprinde? Trebuie sa scriem si teorie sau ce? Merci!
monics
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Mai 2006, 11:26

Mutumesc!

Mesajde dani_maria » 23 Iun 2009, 23:15

Monics iti multumesc pt raspunsuri!Succes si tie la titularizare!O sa fie bn.Nu stii,modulul psihopedagogic atat dureaza cat stiu eu:3 luni?Cum adica la nivel local?Si inscrierile unde se fac?Tot la inspectorat?Pai dc e la nivel local,ne putem astepta la orice:spaga,pile,etc...totul pt un post bun.
dani_maria
 
Mesaje: 2
Membru din: 18 Iun 2009, 13:46


Înapoi la Titularizare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori