super concurs pentru clasele I-IV

super concurs pentru clasele I-IV

Mesajde adichi79 » 16 Feb 2007, 18:36

CONCURS NAŢIONAL

CĂRTICICA MEA DE SUFLET

•Acest concurs se desfăşoară cu binecuvântarea Î.P.S. Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, sub patronajul Fundaţiei Sfinţii Martiri Brâncoveni din municipiul Constanţa, cu îndrumarea Inspectoratului Şcolar Judeţean - Constanţa;
•Realizat prin corespondenţă, se adresează elevilor din clasele I-IV;
•Data limită de expediere a lucrărilor este 25 martie 2007;
•Secţiuni:

Nr. Crt. Clasa Secţiunea Specificări
1. I ”O minune care m-a impresionat din viaţa unui sfânt” Grafică (creion / creioane colorate -format A4)
2. I ”O minune care m-a impresionat din viaţa unui sfânt” Pictură (acuarela / tempera – format A4)
3. I ”Rugăciunea mea” O rugăciune compusă de elev, dar redactată de altcineva / de elev, dacă ştie să scrie (versuri/ proză).
4. II-IV ”O minune care m-a impresionat din viaţa unui sfânt” Grafică (creion / creioane colorate – format A4)
5. II-IV ”O minune care m-a impresionat din viaţa unui sfânt” Pictură (acuarela / tempera – format A4)
6. II-IV ”O minune care m-a impresionat din viaţa unui sfânt” Redactarea, pe scurt, a unei minuni din viaţa unui sfânt (cel mult o pagină A4).
7. II-IV ”Dumnezeu face minuni şi cu noi” Redactarea, pe scurt, a unei întâmplări minunate din viaţa proprie (cel mult o pagină A4).
8. II-IV ”Rugăciunea mea” O rugăciune compusă şi redactată de către elev (versuri/proză).


•Persoanele de contact care pot da detalii despre desfăşurarea concursului sunt :
-prof. Adrian Chiagă- tel. 0726 309 556;
- e-mail: scoala_brancoveneasca@yahoo.com;
-înv. Virginia Neacşu-tel. 0726 314 402;
•Evaluarea se va face pe fiecare an de studiu (clasa I, a II-a, a III-a, a IV-a).
•Fiecare lucrare expediată va avea notat pe verso:
-denumirea lucrării (titlul);
-clasa;
-secţiunea din concurs la care se înscrie lucrarea;
-numele şi prenumele elevului;
-şcoala de unde provine;
-numele, prenumele, adresa, telefonul şi e-mail-ul cadrului didactic coordonator - acestea din urmă le solicităm pentru a putea comunica rezultatele evaluării.
•Un elev poate trimite maxim 3 lucrări pe o secţiune;
•Lucrările nu se returnează după concurs;
•Nu există un număr maxim de lucrări coordonate de un singur cadru didactic;
•Taxa de participare este de 5 lei pentru fiecare lucrare înscrisă în concurs; dacă un elev trimite cel puţin 2 lucrări, următoarele vor fi taxate la jumătate de preţ (începând cu a doua).
•Lucrările şi banii (prin mandat poştal) vor fi expediate pe adresa şcolii:

Olariu Mihaela
Şcoala Sfinţii Martiri Brâncoveni
str. Dumbrava Roşie nr. 57
Mun. Constanţa, jud. Constanţa, cod poştal 900613;
tel: 0341 417479 ; 0729106538;

•Diplomele şi premiile vor fi expediate de către organizatori pe adresa cadrelor didactice coordonatoare de lucrări;
•Se va alcătui o revistă din lucrările premiate pe secţiuni care va alcătui o revistă ce va putea fi accesată pe site-ul Fundaţiei Sfinţii Martiri Brâncoveni: www.fundatia-smb.ro, în secţiunea şcoală.
adichi79
 
Mesaje: 28
Membru din: 11 Sep 2006, 15:09

Mesajde emil » 16 Feb 2007, 20:58

De cand o Fundatie Crestina face afaceri?
Mai bine v-ati ocupa de lucruri frumoase. Faceti o dovada a modului in care religia ortodoxa ne agreseaza in loca sa ne convinga...
Ceea ce propuneti dvs este o afacere pe munca profesorilor si a elevilor.
Voi lasa anuntul pentru comentarii ale colegilor, apoi il voi sterge.
Va declar ca sunt TOTAL IMPOTRIVA acestui gen de "concurs". mai scump chiar decat afacerea Kangouru...

Doame ajuta!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde adichi79 » 17 Feb 2007, 16:13

trebuie sa recunosc ca nu ma asteptam la un asemenea raspuns!
Mai multe despre proiectele fundatiei gasiti pe WWW.fundatia-smb.ro
Niciodata nu ne-am propus sa facem afaceri. daca faceam afaceri deschideam un bar sau un cazino, nu o scoala.
In fine, poate nu merita sa raspund la aceasta provocare...dar m-a durut...
pentru ce trebuie banii: pentru redactarea diplomelor, trimiterea premiilor, diplomelor si a unei carticele facute din lucrarile concursului. Si fiind o Fundatie (ONG), nu avem alte posibilitati. Daca am fi gasit sponsori, cu toata dragostei am fi renuntat la aceasta taxa....
adichi79
 
Mesaje: 28
Membru din: 11 Sep 2006, 15:09

Mesajde emil » 18 Feb 2007, 04:29

Aveti o graqdinita, o scoala, o librarie, un magazin online si....fundatie!
Se vede cu ochiul liber ca sunteti aproape o societate comerciala.
Nimeni nu va opreste sa faceti toate astea, dar NU pe banii copiilor nostri.
Daca vreti sa faceti fapte crestinesti si "duhovnicesti"(nu inteleg bine sensul!), atunci gasiti resurse ca sa dovediti ca aveti cele mai bune intentii.
Deocamdata pe site-ul dvs. scrie asa:
Fundatia "Sfintii Martiri Brâncoveni" îsi propune sa valorifice, în sens duhovnicesc,
mostenirea crestina lasata de înaintasi, încercând sa ofere tinerilor o alternativa la educatia atee si la spiritualitatea antihristica omniprezenta în societatea noastra.
Sunteti o scoala a inchizitiei? Cine discerne in "scoala" dvs. cine sunt cei cu "spiritualitate antihristica" ?
....
foarte ciudat!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

mahnire mare

Mesajde adichi79 » 18 Feb 2007, 13:47

Usor este sa arunci cu noroi, fara sa cercetezi. Si urat este ca un crestin sa considere lucrarea celuilalt rea. Nu judeca, pentru a nu fi judecat. Si cred ca este de ajuns atat. In rest fratilor, daca considerati ca am gresit cu ceva iertati-ma, ca incepe si postul acum. Constiinta noastra este curata, si cei ce vor cerceta cu de amanuntul vor afla aceasta.
Domane ajuta !
adichi79
 
Mesaje: 28
Membru din: 11 Sep 2006, 15:09

Mesajde dascal » 10 Mar 2008, 23:33

Da si eu sunt de acord cu D-l Emil Onea .
Era foarte bine daca inaltele fete bisericesti , gaseau o solutie sa atraga tinerii la rugaciune fara bani.
Va rog din suflet , lasati copiii sa vina la Domnul fara conditii pecuniare!

Eu ma hotarasem sa le propun elevilor dar sincer mi-a fost jena de parinti sa le cer bani.
M-am tot gandit cum sa le explic ? Voi compuneti si tot voi platiti sa fiti auziti :?
dascal
 
Mesaje: 60
Membru din: 25 Apr 2007, 21:26

Mesajde adichi79 » 13 Mar 2008, 12:13

Nu stiu de ce a aparut acest topic cu data de 10 martie 2008, cand el a fost scris anul trecut. Poate din dorinta de a face rau a unora.
Oricum reclama se poate face si prin rautatile unora.
Pentru cei interesati de a doua editie , gasiti informatii pe site-ul Inspectoratului Constanta: www.isjcta.ro la Noutati-Anunturi-Concurs Carticica...-Invitatie.
adichi79
 
Mesaje: 28
Membru din: 11 Sep 2006, 15:09


Înapoi la Filosofie, Religie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori