Sugestii

Sugestii

Mesajde iulia70 » 03 Iul 2008, 16:21

Sunt profesoara de chimie dar nu am reusit pana in prezent sa-mi gasesc un post deoarece in zona nu sunt posturi libere. Am absolvit facultatea de chimie in 1993. As vrea sa ma reprofilez dar nu stiu ce sa aleg ; as vrea o specializare sau un master intr-un domeniu conex Imi poate recomanda cineva ceva?
iulia70
 
Mesaje: 3
Membru din: 14 Ian 2008, 22:51

Mesajde mihaimdl » 07 Iul 2008, 16:50

in ce zona?
mihaimdl
 
Mesaje: 35
Membru din: 26 Apr 2006, 09:35

Mesajde 1957 » 07 Iul 2008, 17:20

Cred ca as alege protectia mediului. Un masterat in acest domeniu.
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Mesajde mihaimdl » 08 Iul 2008, 08:58

:D ma refeream la "zona de domiciliu", dar e in ordine: cu o diploma de chimie se poate face masterat in domeniul mediului, farmacie sau alte specializari care au legatura. De exemplu la Timisoara la Chimie Industriala functioneaza un master profilat pe mediu (Tehnologii de proces nepoluante). unul de tehnolgia cauciucului, unul de Controlul si Avizarea Produselor Naturale Procesate (continuare a specializarii de Chimie Alimentara) si unul de Produse de Sinteza Organic Fina, Semisinteza si Naturale (continuare a specializarii de chimie organica). Exact care vor functiona, cate locuri, etc inca nu se stie, dar la toate este concurs de dosare. Ar trebuie urmarite site-urile universitatilor de profil pentru a vedea care specializare e mai potrivita.
mihaimdl
 
Mesaje: 35
Membru din: 26 Apr 2006, 09:35

sugestii

Mesajde iulia70 » 08 Iul 2008, 12:39

Sunt din judetul Olt, zona de sud, unde industria este la pamant. Inainte de revolutie, aici a fost Liceu de Chimie industriala si ca atare foarte multi elevi la data respectiva au urmat Facultatea de chimie asfel ca am multe colege in zona profesoare de chimie iar o parte din ele nu au ore suficiente, deci perspectiva de a-mi gasi o catedra este destul de mica .Deoarece am ca specializare doar chimia, o varianta ar fi sa-mi completez studiile cu o specializare in fizica deoarece catedrele de la scolile din zona sunt mixte, chimie si fizica. Va rog, daca imi poate spune cineva ce cursuri complementare ar trebui sa urmez, eventual daca ar fi suficient un mastersau cursuri postuniversitare si care ar fi Facultatea care le organizeaza. Multumesc anticipat celor care vor avea amabilitatea sa-mi raspunda!
iulia70
 
Mesaje: 3
Membru din: 14 Ian 2008, 22:51


Înapoi la Chimie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori