Sugestii privind Forum EDU

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Sugestii privind Forum EDU

Mesajde emil » 31 Mar 2011, 00:54

Stimati colegi
Va rugam sa ne dati sugestii privin structura acestui Forum care doreste sa va sprijine pentru ca nu mai aveti spatiul de discutii de pe edu.ro.
Speram sa va putem ajuta raspunzand la intrebarile dvs. incercand sa va ajutam sa va rezolvati problemele.

Va dorim succes!

Echipa didactic.ro
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Sugestii privind Forum EDU

Mesajde rosioru » 31 Mar 2011, 18:21

Scuzata sa-mi fie lipsa de informatie, dar ce s-a intamplat cu forumul edu.ro???
...and justice for all
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

Re: Sugestii privind Forum EDU

Mesajde emil » 31 Mar 2011, 18:35

rosioru scrie:Scuzata sa-mi fie lipsa de informatie, dar ce s-a intamplat cu forumul edu.ro???

Buna ziua
Nu stiu exact care este situatia dar se pare ca nu mai exista suport si administrare.
Va invitam sa formulati aici opinii, intrebari, idei.

Numai bine,
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Sugestii privind Forum EDU

Mesajde dorin2k » 31 Mar 2011, 19:27

Deci s-au terminat banii de la minister pt siveco pt http://forum.portal.edu.ro/?
Deci e definitiv down? Sau a suparat pe cineva discutiile de acolo? :lol:
Macar au pastrat pe undeva baza de date a forumului?
Bufniţele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Avatar utilizator
dorin2k
 
Mesaje: 5
Membru din: 22 Feb 2004, 00:23

Re: Sugestii privind Forum EDU

Mesajde VICUSOR » 31 Mar 2011, 20:22

Multumim pentru posibilitatea de a ne intalni iar online, ar fi bine daca s-ar pastra structura forumului de pe edu sau ceva asemanator: didactic didactic auxiliar...
VICUSOR
 
Mesaje: 10
Membru din: 31 Mar 2011, 20:06

Re: Sugestii privind Forum EDU

Mesajde emil » 31 Mar 2011, 20:35

VICUSOR scrie:Multumim pentru posibilitatea de a ne intalni iar online, ar fi bine daca s-ar pastra structura forumului de pe edu sau ceva asemanator: didactic didactic auxiliar...

Inteleg ca ati dori si o sectiune a personalului didactic auxiliar, unde sa se discute problemele specifice dumnealor. Ideea este foarte buna! Vom face si aceasta sectiune, deocamdata in cadrul acestui Forum.

Multumim pentru sugestie,
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Sugestii privind Forum EDU

Mesajde manu69 » 31 Mar 2011, 20:39

Nu ştiam ce e cu EDU... Mă bucur că aţi găsit o soluţie. Toate cele bune!
manu69
 
Mesaje: 39
Membru din: 01 Sep 2009, 15:51

Re: Sugestii privind Forum EDU

Mesajde licteneg » 31 Mar 2011, 20:58

Scuzata sa-mi fie lipsa de informatie, dar ce s-a intamplat cu forumul edu.ro???


Azi am dat si eu de postul urmator:
http://liviumarianpop.blogspot.com/2011 ... nchis.html

O zi buna,
Prof. Kótai
Avatar utilizator
licteneg
 
Mesaje: 146
Membru din: 25 Feb 2004, 17:06

Re: Sugestii privind Forum EDU

Mesajde nicoleta12 » 31 Mar 2011, 21:13

Deci , de asta nu mi se deschidea pagina forumului.Pacat, erau multe documente postate acolo , de care multi au nevoie.
nicoleta12
 
Mesaje: 35
Membru din: 26 Ian 2005, 17:19

Re: Sugestii privind Forum EDU

Mesajde dodo1 » 31 Mar 2011, 21:17

licteneg scrie:
Scuzata sa-mi fie lipsa de informatie, dar ce s-a intamplat cu forumul edu.ro???


Azi am dat si eu de postul urmator:
http://liviumarianpop.blogspot.com/2011 ... nchis.html

O zi buna,
Prof. Kótai

dupa parerea dvs d-le Kótai, care este totusi cauza reala a inchiderii forumului edu? :roll:
asta e!
Avatar utilizator
dodo1
 
Mesaje: 121
Membru din: 01 Feb 2010, 16:59

Re: Sugestii privind Forum EDU

Mesajde licteneg » 01 Apr 2011, 09:16

Presupun ca s-a terminat finantarea.
Siveco este o firma particulara, nu cred ca face ceva pe gratis.
Este o parere personala, nu am informatii cu cat s-a platit si cat timp
sustinerea forumului.

O zi buna,
Prof. Kótai
Avatar utilizator
licteneg
 
Mesaje: 146
Membru din: 25 Feb 2004, 17:06

Re: Sugestii privind Forum EDU

Mesajde andreea_muntean » 01 Apr 2011, 09:26

Pe forumul EDU , au existat foarte multe disutii referitoare la miscarea personalului didactic , anume transfer/pretransfer , titularizare/suplinire , detasare concurs/concurs specific etc . Ar fi bine sa mai existe o astfel de rubrica pentru cei interesati . Personal doresc informatii referitoare la pretransferul din acest an. Informatii pe saiturile isj-urilor vad ca intarzie .

Numai bine !
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: Sugestii privind Forum EDU

Mesajde dragulin_luiza » 01 Apr 2011, 18:11

Buna ziua ! Help ! Poate mai este si altcineva in situatia mea. As dori sa primesc niste raspunsuri avizate sau niste lamuriri referitoare la urmatoarea problema: am depus cerere pentru intregirea normei didactice, fiind titulara in 2 scoli , mediu urban, pe un post de fizica, prin transfer pentru restrangere de activitate la una din scoli. Precizez ca la nivelul scolii unde am cerut intregirea normei existau ore libere de chimie (fiind a doua specializare ) . Cererea mea a fost respinsa in consiliul de administratie al ISJ,iar explicatia care mi s-a oferit a fost aceea ca nu pot fi titulara in aceeasi unitate de invatamant, pe un post de fizica-chimie, in mediul urban. In lege nu se face referire la acest aspect. Am facut 2 contestatii, dar pana in momentul de fata nu mi s-a dat un raspuns scris. As mai adauga si faptul ca, in cazul altor persoane , aflate in aceeasi situatie, problema s-a solutionat favorabil, in sensul ca li s-au schimbat actele de numire/ tranfer.
Argumentele folosite in demersul meu au fost: art. 6 (1) din metodologie, art 15. (3), art. 18 ( 4) , art. 23 (2) si Legea 128 /1997 . Ideea de baza este ca din statutul de titular in 2 scoli, am ramas doar cu statutul de titular doar pe 8 h de fizica, intrucat mi s-a refuzat intregirea normei didactice , cu ore de chimie ( conform specializarilor de pe diploma de licenta, cum cer art. 7 si art 44 .din Legea 128/1997 privind Statutul personalului didactic). Personal consider ca in cazul meu s-au facut niste abuzuri, nerespectandu-se toate prevederile legale si nici macar nu mi se raspunde clar ,in scris, in baza carui temei legal s-a luat aceasta decizie.
Multumesc pentru eventualele lamuriri. Multa sanatate!
Cu respect si consideratie,
prof. Dragulin Luiza
dragulin_luiza
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Ian 2007, 20:24

Re: Sugestii privind Forum EDU

Mesajde raibor » 01 Apr 2011, 18:36

licteneg scrie:Presupun ca s-a terminat finantarea.
Siveco este o firma particulara, nu cred ca face ceva pe gratis.
Este o parere personala, nu am informatii cu cat s-a platit si cat timp
sustinerea forumului.

O zi buna,
Prof. Kótai


Ma minuneaza raspunsul lui Csaba Kotay. Unul dintre cei mai buni si competenti moderatori de pe Forumul EDU este tinut in ceata de catre administratorii site-ului!!! Este inexplicabil dar si rusinos pentru urmasii lui SIVECO! :twisted:
Avatar utilizator
raibor
 
Mesaje: 81
Membru din: 16 Noi 2004, 20:15

Re: Sugestii privind Forum EDU

Mesajde dorin2k » 01 Apr 2011, 19:13

raibor scrie:Ma minuneaza raspunsul lui Csaba Kotay. Unul dintre cei mai buni si competenti moderatori de pe Forumul EDU este tinut in ceata de catre administratorii site-ului!!! Este inexplicabil dar si rusinos pentru urmasii lui SIVECO! :twisted:

Dar e ceva foarte normal. Fara bani cine sa mai sustina forumul?
O solutie ar fi fost reclamele.

Daca s-ar putea transfera toata baza de date pe alt sever ar fi ceva. Dar nu cred ca Siveco ar face-o gratis.
Bufniţele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Avatar utilizator
dorin2k
 
Mesaje: 5
Membru din: 22 Feb 2004, 00:23

Următorul

Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori