Suciu Cosmin - Scoala Generala Fiscut

Expozitie concurs de lectii, prezentari PowerPoint

Note acordate

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Suciu Cosmin - Scoala Generala Fiscut

Mesajde cosmin2000 » 11 Ian 2009, 22:02

La Multi Ani si un an nou mai bun !
Felicitari colegilor pentru materialele propuse si pentru munca depusa.
Am ales sa particip la acest concurs nu in ideea de competitie individuala, cu alti colegi, cat pentru a forma o echipa cu ceilalti colegi, in vederea formarii unei « baze » de materiale didactice in power point. De asemenea mi s-a parut fair play, daca notez alti colegi sa ma supun si eu aceluiasi regim.
Lectia « Ecosisteme » poate fi folosita la disciplina biologie (curriculum nucleu), clasa a VIII-a dar si la alte ore de educatie ecologica, pentru grupul de varsta 10-15 ani.
Materialul este gandit nu ca o prezentare pentru profesor ci ca o lectie interactiva pentru elevi, acestia parcurgand-o fiecare in ritmul sau.
Am ales un design cu aspect unitar pentru toate diapozitivele (fundal verde, text in stanga, imagine in special in coltul din dreapta sus, butoane de comanda in coltul din dreapta jos). Imaginile folosite sunt fotografii digitale proprii sau imagini clip art. Textul este scris cu font mare (minim 18 si max 44) cu negru vizibil sau cu rosu, caz in care se face saltul spre un alt diapozitiv. Am ales ca slid-urile sa fie « pline » de la inceput, pentru a nu distrage atentia. Am eliminat comanda clic pe diapozitiv, parcurgerea diapozitivelor se face doar cu ajutorul butoanelor sau a textelor scrise cu rosu.
Primul diapozitiv este cel Titlu care conduce la diapozitivul Cuprins. De la diapozitivul Cuprins se face legatura prin butonul inainte sau prin clic pe text la toate paginile prezentarii. Tot de aici exista optiunea pentru o pagina care contine informatii de folosire a aplicatiei, semnificatia butoanelor, etc.
Testul de evaluare este format din mai multe diapozitive, cele cu raspunsul corect contin imagini diferite din clip art (ca stimulent) iar cele cu raspunsul gresit au optiunea de a face saltul la o pagina ajutatoare.
Am incercat sa nu abuzez de slid-uri pentru a nu conduce la plictiseala elevilor.
Lucrarea am gandit-o, ca prin continutul ei, sa se adreseze atat mintii cat si sufletului elevilor.
cosmin2000
 
Mesaje: 17
Membru din: 02 Oct 2007, 20:18

Mesajde ochiul_noptii » 11 Ian 2009, 22:27

O tema interesanta, poate fi utilizata si la orele de dirigentie. Ati facut foarte bine ca ati ales doar o culoare pentru slide-uri, eu prefer de regula materialele mai putin colorate care sunt mai putin obositoare. Am incercat sa-mi testez cunostintele si trebuie sa fac o mica remarca. Daca raspund corect si apas butonul pentru a afla mai multe informatii, apare slide-ul unde se gaseste raspunsul corect, dar de pe acest slide nu ma mai pot intoarce la intrebarea la care am ramas pentru a continua testul. Sau poate nu am fost prea atenta si este vorba doar de o problema falsa.
ochiul_noptii
 
Mesaje: 65
Membru din: 03 Ian 2009, 10:08

Mesajde ochiul_noptii » 11 Ian 2009, 22:32

Erata: a se citi "daca raspund gresit" in loc de "daca raspund corect"
ochiul_noptii
 
Mesaje: 65
Membru din: 03 Ian 2009, 10:08

Mesajde cosmin2000 » 12 Ian 2009, 17:48

Aveti dreptate. Nu se poate intoarce direct la intrebarea de la care s-a plecat. Trebuie reluat testul, dar nu mai trebuie raspuns la fiecare intrebare, se poate ajunge la intrebarea respectiva prin butoanele din coltul stanga al paginii.
cosmin2000
 
Mesaje: 17
Membru din: 02 Oct 2007, 20:18

Mesajde cosmin2000 » 02 Feb 2009, 17:02

cosmin2000
 
Mesaje: 17
Membru din: 02 Oct 2007, 20:18

Mesajde maria_oniga » 04 Feb 2009, 11:37

Problema remarcată mai sus de “ochiul_nopţii” se poate rezolva în mai multe moduri. Cel mai simplu ar fi: creaţi într-un slide un buton de acţiune explicit, ex. “ÎNTOARCE-TE LA ECOTEST”, îl setaţi la “PREVIUS SLIDE” şi apoi îl copiaţi în toate cele 10 slide-uri la care aţi făcut trimitere în cadrul testului, alături de celelalte butoane. Totul dureaza 3-5 minute. Singura problemă e că la prima parcurgere a slide-urilor, acest buton o să trezească un pic de suspiciune, dar nu va trebui să modificaţi structura de ansamblu a testului. Succes!
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde cosmin2000 » 04 Feb 2009, 23:59

Va multumesc pt sfat. Mi-ati dat o idee f buna. Am facut greseala sa ma grabesc cu prezentarea, dupa ce am folosit-o la clasa, am vazut ca se mai poate finisa.
cosmin2000
 
Mesaje: 17
Membru din: 02 Oct 2007, 20:18


Înapoi la Expozitia Concurs "Lectia in PowerPoint"

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori