subiectul la romana--varianta78

subiectul la romana--varianta78

Mesajde coraiu » 29 Iun 2007, 13:27

Varianta extrasa mi se pare ffff grea pt elevi.Nu cred ca s-a facut nici o selectie a variantelor ;era f greu pt cei din minister,asa ca bietii elevi suporta consecintele tuturor scimbarilor pe care ei le fac.Sistemul acesta cu cele 100 variante e cea mai mare prostie si ar trebui scoasa.se folosesc multe amanunte care nu au nici un folos.toata lumea ar trebui sa ia atitudine poate o sa le vina mintea la cap celor din minister care iau numai masuri in defavoarea elevilor.Mi-e f mila de ei pt subiectul primit,o sa fie note f mici. :?:
coraiu
 
Mesaje: 13
Membru din: 02 Ian 2007, 16:34

Mesajde elenapop » 29 Iun 2007, 16:38

Am supravegheat azi la un liceu foarte bun. N-am vazut in cei aproape 30 de ani de invatamant un subiect atat de dificil. Am discutat cu colegii (profesori) dupa ce am predat lucrarile. Toti elevii erau tristi. Ma intreb de ce au mai citit atatea romane, schite si ce au mai avut de invatat. Subiectul II l-a intalnit copilul meu in anul I de facultate (FJSC). Oare s-a schimbat programa? Nu cred ca este bine sa se pregateasca 100 de variante. Ar trebui sa fie tot atatea variante cate specii literare se studiaza. :roll:
elenapop
 
Mesaje: 25
Membru din: 03 Iul 2006, 15:44

Mesajde coraiu » 29 Iun 2007, 19:54

Ma bucur ca imi impartasesc si alti colegi, cadre didactice parerea despre subiectele de la bac.Poate asta o sa le dea de gandit domnilor din minister ,sa mai schimbe ceva si in favoarea elevilor;
Treziti-va la realitate domnilor si nu mai experimentati pe seama copiilor!
coraiu
 
Mesaje: 13
Membru din: 02 Ian 2007, 16:34

subiectul la romana - - varianta 78

Mesajde ina1965 » 29 Iun 2007, 21:34

Si eu am supravegheat azi intr-o sala unde erau elevi de la profilul Matematica informatica. Pot sa va spun ca nu prea au scris. Subiectul li s-a parut f.f.f.greu. Cu siguranta vor fi note mai mici ca in alti ani. Mie nu mi se pare o metoda buna , metoda cu 100 de variante la fiecare materie de BAC.
ina1965
 
Mesaje: 13
Membru din: 15 Ian 2007, 21:44

Mesajde yoyollini26 » 01 Iul 2007, 14:40

Recunosc ca pana in ziua examenului nu ma uitasem pe varianta 78, nu am avut timp de toate. Doar am reusit sa ma familiarizez cu tipurile de cerinte si forma lor. Nu credeam sa se extraga tocmai asa ceva... Imi pare rau doar ca am pierdut timp pretios citind cu sila romane din programa cand as fi putut sa citesc ce imi placea: Umberto Eco, E. A. Poe, Mario Vargas Llosa sau Noica. Credeam ca romana o sa-mi ridice media, dar nu a fost asa... in consecinta, la facultatea unde imi doream sa invat vor intra altii... mult mai slab pregatiti decat mine dar care au apucat sa se "inspire".
Unii spun ca variantele au fost publicate de mult si ca trebuia sa luam atitudine daca ni se pareau prea grele. Ministerul nu e capabil sa le schimbe, nu stie sa inteleaga de ce copiii cer raspunsurile si la biologie si la ecologie, nu numai la matematica si fizica. De exemplu, la ecologie sunt in variante si lucruri care nu apar in toate manualele, copiii de unde sa le invete? Ministerul nu putea sa le schimbe, de unde atatia neuroni cat sa mai faci alte subiecte?
Legat de romana: s-a aratat ca persoanele care spuneau ca se vor lua numai note bune in urma publicarii variantelor s-au inselat, ca elevii nu pot sa analizeze o poezie fara textul in fata (lucrul acesta fiind necunoscut doar de "atotstiutorii" care au conceput subiectele), si ca se pot face bani frumosi pe spinarea elevilor - cartile cu raspunsuri (care contin si greseli).
Avatar utilizator
yoyollini26
 
Mesaje: 61
Membru din: 27 Aug 2006, 14:54
Localitate: Bucuresti

varianta 78 - limba si literatura romana

Mesajde cdiasimi » 12 Iul 2007, 18:23

Cand am vazut anul acesta ca varianta se refera la opera lirica (ma refer in general la genul care trebuia abordat), am stut sigur ca elevii nu se vor descurca. Nu au luat in serios teoria literara ... Nu stiu de ce, dar sunt sigura ca au mers pe tocit comentarii literare, fapt care i-a chinuit foarte mult. Ii condamn pe colegii care isi obliga elevii sa toceasca si nu-i invata sa invete logic la literatura, nu le lasa libera creativitatea, spontaneitatea si ... multe altele.

Dar anul trecut de ce a fost scandal tot la ... romana? Am fost laa supraveghere si cand am vazut ca toti se reped sa scrie Ion ... imi venea mie sa ma dau de pereti ... nu inteleg de ce sunt invatati sa se repeada asa de repede pe comentarii si nu pot sa faca (sau nu stiu!?) eseuri.
Oricum, felicitari celor care s-au descurcat pana la urma.
Avatar utilizator
cdiasimi
 
Mesaje: 59
Membru din: 01 Oct 2004, 17:58
Localitate: Oradea


Înapoi la Bacalaureat

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori