studii de scurta durata

Discutii despre modificarile legii invatamantului si a statutului personalului didactic. Opinii, idei, solutii.

Re: studii de scurta durata

Mesajde felixmunteanu » 25 Iun 2011, 00:09

este evident că nu toţi cei care vor solicita echivalarea o vor şi obţine

Desi tin foarte mult la opiniile dumneavoastra, dati-mi voie sa ma indoiesc de afirmatia citata. Iata de ce:
"Admis"/"respins" in fata unei comisii conduse de directorul scolii + portofoliu la ISJ ... e ca la gradatie, nu? Comisia din scoala - o formalitate. La ISJ, daca nu sunt locuri limitate, se va trece cu dosarul "betonat" cu concursuri prin posta si simpozioane internationale la Cucuietii din Deal.
Stiu, nu vor trece cei cu vechime mica, dar acestia e clar ca nu vor cere. Dar cei cu 20-25 de ani trec fara probleme, desi pot inca sa faca o facultate.

Ideea salarizarii diferentiate ar mai aduce oarece consolare, dar, repet, introduce un nou complex de inferioritate pentru invatatori ("profesori facuti pe puncte" sau cine mai stie cum, ca doar romanul e nascut poet.)
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: studii de scurta durata

Mesajde costi_52 » 25 Iun 2011, 09:44

felixmunteanu scrie:Ideea salarizarii diferentiate ar mai aduce oarece consolare, dar, repet, introduce un nou complex de inferioritate pentru invatatori ("profesori facuti pe puncte" sau cine mai stie cum, ca doar romanul e nascut poet.)

Cu sau fără echivalare, cu sau fără studii universitare de licenţă, apelativul „învăţător” nu va dispare zeci de ani de acum înainte (poate, niciodată). Noile funcţii didactice vor fi folosite doar în documentele oficiale.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: studii de scurta durata

Mesajde emil » 25 Iun 2011, 22:18

Cred ca "invăţător" nu este un apelativ ci un titlu de nobleţe. Cine îl renegă nu este un adevărat educator şi este intersat, probabil, mai mult de aspecte formale... A pune bazele educaţiei unui om este un lucru extraordinar. Mi se pare stupid că oamenii îşi pun cu atâta aplomb titlul de "profesor" ca şi cum ar avea o calitate în plus...

Vă dores succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: studii de scurta durata

Mesajde felixmunteanu » 25 Iun 2011, 23:04

Eu imi spun in continuare invatatoare si copiilor le cer sa-mi spuna la fel. Chiar scriam candva pe aici ca aceia care se rusineaza de aceasta titulatura inseamna ca se rusineaza si cu Iisus Hristos, primul invatator. Nu, eu sunt mandra sa fiu invatatoare chiar daca semnez prof., n-am avut niciun complex. Daca am facut o facultate nu a fost pentru a ma lepada de un titlu si de a capata unul "superior", am facut-o in primul rand pentru a nu ramane in urma, pentru a nu fi pusa in situatia de a fi data la o parte de o "hartie", iar in al doilea rand pentru a beneficia de o crestere salariala cu tot ce decurge din asta. Nu incerc sa conving pe nimeni (cine ma cunoaste stie ca spun adevarul), dar, in cazul meu, asta a fost ordinea.
Ca acum vorbesc de salarizare diferentiata, mi se pare firesc s-o fac. Dupa ce alergi sa nu ramai in urma si vezi ca, la linia de sosire, unii sunt adusi cu autocarul, ce-ti mai ramane sa speri? Ca macar rasplata pentru ca ai ajuns odata cu ei va fi mai mare. Nu?
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: studii de scurta durata

Mesajde valimatiuta » 30 Iul 2011, 11:41

felixmunteanu scrie:Iisus Hristos, primul invatator.
emil scrie:Cred ca "invăţător" nu este un apelativ ci un titlu de nobleţe. Cine îl renegă nu este un adevărat educator şi este intersat, probabil, mai mult de aspecte formale... A pune bazele educaţiei unui om este un lucru extraordinar. Mi se pare stupid că oamenii îşi pun cu atâta aplomb titlul de "profesor" ca şi cum ar avea o calitate în plus...

Asta cam asa este, asa simt si eu si-am mai subliniat si cu alta ocazie. Cred ca semidoctii tanjesc dupa titluri.
felixmunteanu scrie:Iisus Hristos, primul invatator.

"Invatator, tu ai un nume
Ce l-a avut Mantuitorul ......"
Nu e rau ca se fac studii, ci e foarte bine pentru cei care dovedesc ca au facut acest lucru prin munca desfasurata, prin prestatia lor in colectivele de cadre didactice, in societate etc.
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: studii de scurta durata

Mesajde alehandro69 » 30 Sep 2011, 17:57

costi_52 scrie:Este vorba despre două proiecte diferite. Echivalarea studiilor universitare de scurtă durată cu ciclul I de stutii universitare de licenţă se face în baza metodologiei de aplicare a prevederilor art. 149 alin. (3). Pentru această echivalare sunt necesari, printre altele, 10 ani vechime şi gradul didactic I.
Cealaltă metodologie (din care aţi citat), se referă la recunoaşterea competenţelor profesionale dobândite formal, nonformal sau informal. Pentru aplicarea prevederilor art. 248 alin. (3), conform acestei metodologii, sunt necesare cel puţin 100 de cretite pentru încadrarea pe noile funcţii didactice.


Eu sunt profesor IP3(colegiu de 3 ani),si lucrez in invatzamant de aproape 20 de ani,iar acuma sunt pus pe lista neagra,deoarece,ministerul vrea sa scape de noi,si sa mai reduca din nr de bugetari,cu o noua gaselnitza,adica prin,imposibilitatea echivalarii studiilor si nici continuarea acestora,apoi scoaterea din lista de incadrare!!

Vezi ce conditii,au propus in metodologia aflata in curs de aprobare...postata aici alaturi..si ma refer la obtzinerea,gradului I,la care se adauga,calificativul de,numai si numai de foarte bine,pe ultimii 5 ani,si anul in curs,cu,o inventie de partial f bine,iar,aberatiile, nu se termina aici,pt,ca mai pluseaza si cu,cerinta de a avea,si de 90 credite,prin cursuri de perfectzionare!


O magarie si un genocid in masa asupra cadrelor care nu mai au,nici un sprijin si nici o putere,la 20 ani,de la absolvire,si nu nu le mai recunoaste diploma,nici pt scoala primara!!!


Pe de alta parte in continuarea studiilor,de fapt se parcurg 2 ani,deoarece se dau 8-10 examene de diferenta,si daca,ai putere,sa reusesti,atunci,intri in,anul III,in caz contrar te baga ca orice absolvent de BAC,in anul I!!


mai mentionez ca senatul,poate modifica taxele,dupa bunul,plac si numai pt,examenul de licenta,se percep,separat,fata de alte costuri,inca 1000 ron!!

Am studiat problema cu universitatile din Bucuresti,Iasi si Timisoara,iar lacomia si nesimtzirea lor e aceeasi!! Au salarii de peste 10.000 ron(100 milioane),incepand cu un prof conferentiar..iar acum cauta studenti in disperare!!

Anul de studiu e taxat cu sume de 2200-3100 ron,la care se adauga,pretzul,oricarei hartii,emise de secretariat,plus costul cazarii,si calatoriei...

Majoritatea castigam cam 1000 ron...si de unde sa mai dam,la facultate ?!!

Cine are urechi sa auda si cine poate sa faca ceva si pt noi!!
alehandro69
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Sep 2011, 17:16

Anterior

Înapoi la Legislatia privind invatamantul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator