Step By Step încotro?

Step By Step încotro?

Mesajde ine_li » 02 Feb 2010, 03:38

Ieri în cadrul unei ședințe am aflat ca aprox. 50% dintre cadre vom rămâne pe drumuri, deoarece alterrnativa STEP BY STEP se va desființa la școala noastră.
Câns s-a cerut înființarea acestor clase cum de cei din minister și-au dat acordul? Dar ISJ-urile și Consiliile locale? Au fost semnate convenții de colaborare, care acum nu mai valorează absolut nimic? Tot ceea ce a dat roade trebuie prăpădit?
Cine vor suferi? Mai întîi cadrele, apoi copiii, care sunt doar cobaii învățământului românescnesc . ...PĂCAT!
ine_li
 
Mesaje: 589
Membru din: 13 Feb 2007, 09:50

Re: Step By Step încotro?

Mesajde ela67 » 02 Feb 2010, 09:25

ine_li scrie:Ieri în cadrul unei ședințe am aflat ca aprox. 50% dintre cadre vom rămâne pe drumuri, deoarece alterrnativa STEP BY STEP se va desființa la școala noastră.
Câns s-a cerut înființarea acestor clase cum de cei din minister și-au dat acordul? Dar ISJ-urile și Consiliile locale? Au fost semnate convenții de colaborare, care acum nu mai valorează absolut nimic? Tot ceea ce a dat roade trebuie prăpădit?
Cine vor suferi? Mai întîi cadrele, apoi copiii, care sunt doar cobaii învățământului românescnesc . ...PĂCAT!


Abia acum inteleg intrarea noastra in UE. Sa nu-mi spun parerea despre cei care ne conduc tara. Intotdeauna i-am apreciat pe cei care au facut inovari in invatamantul romanesc. Stiu ca au pus mult suflet ca aceste scoli sa se infiinteze, mai apoi sa functioneze si cand sa culeaga roadele.... Pacat, mare pacat. Imi pare rau pentru dascali, in primul rand. Si chiar nimic, nimic nu se poate face? Sindicatele astea n-au nici un cuvant de spus? Chiar imi pare rau. Am sperat ca un ministru tanar in fruntea invatamantului va aduce ceva nou. In asta consta noul? Totul se desfiinteaza.
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Step By Step încotro?

Mesajde dodo1 » 04 Feb 2010, 13:39

ela67 scrie:[...]Abia acum inteleg intrarea noastra in UE. [....]

Nu UE e vinovat. (Doamne, cat ne place sa dam vina pe altii fara sa ne asumam responsabilitatea :roll: )
asta e!
Avatar utilizator
dodo1
 
Mesaje: 121
Membru din: 01 Feb 2010, 16:59

Re: Step By Step încotro?

Mesajde csigi_bogi » 16 Feb 2010, 22:12

Nu stiu cine e de vina dar nu e normal sa se experimenteze pe niste copii. Noi am incercat sa vorbim cu toti dar nimeni nu ne sprijina in continuarea alternativei. Cica daca la anul iesim din criza.....Aveti vreo idee cui sa ne adresam? Noua ni s-a spus sa pastram alternativa dar sa plateasca parintii a doua invatatoare. Daca te platesc parintii nu e scoala particulara? Sau conform mentalitatii romanesti noi facem un ghiveci intre scoala de stat si particulara? Daca parintele plateste cadrul didactic poate sa aiba si pretentii chiar daca el de abia scrie si citeste....
csigi_bogi
 
Mesaje: 5
Membru din: 27 Feb 2005, 17:01

Re: Step By Step încotro?

Mesajde ine_li » 08 Mar 2010, 02:44

În ce județ se întâmplă?
ine_li
 
Mesaje: 589
Membru din: 13 Feb 2007, 09:50

Re: Step By Step încotro?

Mesajde csigi_bogi » 08 Mar 2010, 17:56

suntem in Satu Mare. Din cate am inteles eu sunt doar cateva judete `cu probleme`
csigi_bogi
 
Mesaje: 5
Membru din: 27 Feb 2005, 17:01

Re: Step By Step încotro?

Mesajde ine_li » 11 Mar 2010, 00:40

Ati facut memorii sau ceva demersuri?
ine_li
 
Mesaje: 589
Membru din: 13 Feb 2007, 09:50

Re: Step By Step încotro?

Mesajde csigi_bogi » 11 Mar 2010, 19:52

am facut memorii la scoala, inspectorat si acum asteptam... mai grav e ca nu primim nici un raspuns concret.
csigi_bogi
 
Mesaje: 5
Membru din: 27 Feb 2005, 17:01

Re: Step By Step încotro?

Mesajde ine_li » 12 Mar 2010, 13:11

Nici noi nu am primit raspunsuri, doar atat ni se sugereaza ca, directorul unitatii sa trimita incadrarea cu posturile pentru SBS. Lasa-mi in MP un nr de telefon cat mai urgent.
Multumesc
ine_li
 
Mesaje: 589
Membru din: 13 Feb 2007, 09:50

Re: Step By Step încotro?

Mesajde l_anca » 13 Mar 2010, 00:05

Haideţi să depunem memorii de la toate şcolile unde avem probleme cu învăţământul alternativ să ştie dl. ministru! Găsiţi pe edu.ro discursul intergral, Dar pt noi din alternative acesta e cel mai important:
Declaratiile ministrului Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, domnul
Daniel Petru Funeriu, în cadrul conferintei de presa sustinute miercuri, 10 martie

…Un alt lucru
important pe care l-am stabilit cu sindicatele si pe care cred ca este foarte important sa-l comunic
sistemului educational, parintilor si elevilor este ca în privinta constituirii claselor pentru noul an scolar,
în privinta normelor, în privinta posturilor didactice, prin aplicarea finantarii per elev care a intrat în
vigoare în acest an, vreau sa spun, ca ministerul este foarte ferm în a anunta ca, pe de o parte, aceasta
finantare per elev este cea de care sistemul educational din România are nevoie, iar noi nu vom accepta
nici un abuz, al nici unui inspectorat în luarea de masuri care sa influenteze negativ actul educational. Ma
refer aici la zvonuri ca am închide clasele de step by step sau alte forme de educatie alternativa prevazute
în legislatia din România.

l_anca
 
Mesaje: 26
Membru din: 17 Sep 2006, 00:33


Înapoi la Alternative educationale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori