Statutul personalului didactic

Noile legi ale Învâţământului sunt supuse dezbaterii publice.

Statutul personalului didactic

Mesajde adumitrescu » 06 Mar 2007, 16:30

Proiectul de lege privind statutul personalului didactic a fost dat publicitatii astazi, 6 martie 2007. Va invitam sa dezbateti pe marginea acestuia

http://www.didactic.ro/index.php?cid=stiri&what=afiseaza&nid=4090
adumitrescu
Site Admin
 
Mesaje: 212
Membru din: 28 Noi 2005, 18:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde pistol_mada » 07 Mar 2007, 21:21

poate poate sa ma ajute cineva....ce inseamna , pentru profesor in invatamantul primar si prescolar, absolvirea studiilor universitare de profil??...iau cazul meu: daca sunt absolventa de liceu pedagogic, dubla specializare, apoi de colegiu, apoi de facultate ( de pedagogie)..cum voi fi incadrata? pentru ca am vazut ce cursuri au cei care vor iesi profesori in invatamant primar sau prescolar..eu in faculatea de pedagogie am facut mult mai mult..poate poate sa ma ajute cineva..va multumesc
Nu am lasat scoala sa imi afecteze educatia. :wink:
Avatar utilizator
pistol_mada
 
Mesaje: 327
Membru din: 06 Iul 2006, 00:53

Mesajde pistol_mada » 07 Mar 2007, 21:33

am tot vazut ca se prevede in statut notiunea de director educativ...eu stiam ca acum sunt doar directori si directori adjuncti...ma insel?....
Nu am lasat scoala sa imi afecteze educatia. :wink:
Avatar utilizator
pistol_mada
 
Mesaje: 327
Membru din: 06 Iul 2006, 00:53

Mesajde rosioru » 08 Mar 2007, 17:36

Cateva nelamuriri:
-sunt profesori cu doua licente= nu se spune nimic
-idem de cei cu studii post universitare de 2 semstre
-nu am inteles niciodata diferenta dintre directorul educatv si consilierul educativ..si nici acest statut nu lamureste;
-cum e cu profesorul la clasele I-IV?
-dar cu invatatorul cu norma de 20 ore??
-iar apar cele 6 calatorii gratuite pe CFR...pe care mi le-am platit de fiecare data!!
-apoi directorul este numit conform legii? care lege?
...and justice for all
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

Ma lamureste cineva?

Mesajde colonelu » 21 Apr 2007, 08:05

Buna ziua!
Particip la pretransferarile din 26 aprielie si am o nelamurire. Am inteles ca ma pot pretransfera pe un post cu o viabilitate mai mica de 4 ani, eu fiind titular pe un post cu viabilitate de cel putin 4 ani.
E adevarat?
Va multumesc!
colonelu
 
Mesaje: 18
Membru din: 17 Oct 2006, 21:42

Mesajde gina_hurduc » 01 Mai 2007, 18:46

PRETRANSFER RATAT...AJUTOOOOR

Sunt inst.gr.1 la o gradinita din Galati.Am optat la pretransferari pt. un post care era bifat pt. restrangeri de activitate si am fost refuzata .Mentionez urmatoarele:la educatoare nu au fost restrangeri de activitate ;lasam in urma un post cu viabilitate nedeterminata; am avut cel mai mare punctaj.Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Maine voi merge in audienta la insp.gen. l
gina_hurduc
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Dec 2006, 14:48

Raspuns

Mesajde paulajosan » 02 Mai 2007, 15:00

Daca nu te-ai aflat in reducere de activitate, nu aveai dreptul sa optezi pentru un post de pe acea lista. Daca pe acele posturi date la reducere nu sunt candidati aflati in aceasta situatie, acele posturi vor fi scoase la concurs.
Stiu ca nu e corect, dar asta e legea, nu avem ce face.
Cei de la ISJ au dreptate, degeaba mai mergi in audienta ca nu poti rezolva nimic.
paulajosan
 
Mesaje: 24
Membru din: 06 Sep 2006, 19:31

Mesajde gina_hurduc » 03 Mai 2007, 20:34

Ai avut dreptate.Nu am rezolvat nimic la ISJ.Si totusi...Inainte de a-mi intocmi dosarul am fost asigurata ca pot opta pt. acel post. Acum regret timpul irosit si faptul ca m-am implicat atat de mult emotional.
gina_hurduc
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Dec 2006, 14:48

Mesajde angela_ghrsm » 04 Mai 2007, 16:31

rosioru scrie:Cateva nelamuriri:
-sunt profesori cu doua licente= nu se spune nimic
-idem de cei cu studii post universitare de 2 semstre
-nu am inteles niciodata diferenta dintre directorul educatv si consilierul educativ..si nici acest statut nu lamureste;
-cum e cu profesorul la clasele I-IV?
-dar cu invatatorul cu norma de 20 ore??
-iar apar cele 6 calatorii gratuite pe CFR...pe care mi le-am platit de fiecare data!!
-apoi directorul este numit conform legii? care lege?


Directorul educativ este al doilea director adjunct care coordoneaza activitatile educative din scoala. Cum era inainte directorul de la pionieri ! Termenul de consilier educativ s-a anulat perntru ca cel care l-a inventat si-a dat seama de prostia pe care a spus-o, se suprapunea cu consilierul scolar. Profesorul de la clasele I - IV este profesorul de sprijin pentru clasele in care sunt 5 - 7 copii cu cerinte speciale. El ajuta elevii prin programe terapeutice individuale.
Directorii sunt numiti in urma reusitei la concursul pentru directori.
angela_ghrsm
 
Mesaje: 120
Membru din: 01 Feb 2007, 15:23

Mesajde angela_ghrsm » 04 Mai 2007, 16:31

rosioru scrie:Cateva nelamuriri:
-sunt profesori cu doua licente= nu se spune nimic
-idem de cei cu studii post universitare de 2 semstre
-nu am inteles niciodata diferenta dintre directorul educatv si consilierul educativ..si nici acest statut nu lamureste;
-cum e cu profesorul la clasele I-IV?
-dar cu invatatorul cu norma de 20 ore??
-iar apar cele 6 calatorii gratuite pe CFR...pe care mi le-am platit de fiecare data!!
-apoi directorul este numit conform legii? care lege?


Directorul educativ este al doilea director adjunct care coordoneaza activitatile educative din scoala. Cum era inainte directorul de la pionieri ! Termenul de consilier educativ s-a anulat perntru ca cel care l-a inventat si-a dat seama de prostia pe care a spus-o, se suprapunea cu consilierul scolar. Profesorul de la clasele I - IV este profesorul de sprijin pentru clasele in care sunt 5 - 7 copii cu cerinte speciale. El ajuta elevii prin programe terapeutice individuale.
Directorii sunt numiti in urma reusitei la concursul pentru directori.
angela_ghrsm
 
Mesaje: 120
Membru din: 01 Feb 2007, 15:23

Mesajde gherghescudoina » 25 Mai 2007, 21:06

Este adev inform cu prof pt învăţ primar? De care prof. I sau II că se prevede să facă 4 ani. Vor fi plătiţi ca prof din ciclul gimnazial? Întreb pt că suntem destui cei care am term Lic Ped şi Colegiul de 3 ani şi suntem instit II şi ni se propune să mai facem 1 an cu plată- 18 mil!!!!- ca să devenim prof pt învăţ primar.... mă întreb unde-i păcăleala??? că şi când am început Colegiul ni s-a spus că-l vom face în 2 ani. OARE NU CUMVA SE VA ÎNFIINŢA O NOUĂ CATEGORIE DE PROF PLĂTIŢI CU 20-30 DE RONI ÎN PLUS???? CINE ŞTIE VĂ ROG MULT DAŢI UN RĂSPUNS!!!
gherghescudoina
 
Mesaje: 285
Membru din: 26 Ian 2007, 18:03
Localitate: BARLAD-VASLUI

Mesajde adeliamuntean » 26 Iun 2007, 10:58

Profesorul de ciclu primar nu este profesor pentru copii cu cerinţe speciale,este învăţătorul sau învăţătoarea,dar care nu are doar liceul pedagogic sau institutul.Eu am terminat liceul pedagogic şi acum am terminat anul II la Babeş Bolyai Cluj Facultatea de Ştiinţe ale Educaţiei prin Proiectul pentru învăţământul rural şi ştiu că voi fi profesorde ciclu primar atunci cînd termin.
adeliamuntean
 
Mesaje: 144
Membru din: 27 Feb 2007, 14:20

Mesajde adinatulbure » 26 Iul 2007, 23:26

Norocul tau. Daca proiectul acesta incepea cu vreo doi ani mai devreme, dupa finalizarea studiilor anul acesta ar mai fi trebuit sa mai faci un an de facultate - continuare de studii - la PIPP. ( situatia absolventilor de colegii universitare pedagogice de trei ani de anul acesta de exemplu )

Am conceput o petitie si am discutat pe formul de aici : http://www.didactic.ro/forum/viewtopic.php?t=5836
despre un articol din statut.
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41

Mesajde mirelar » 26 Aug 2007, 21:41

DESI AM SUBSCRIS SI EU PETITIEI , AM INDOIELI CA SE VA REZOLVA CEVA: CAND E VORBA DE BANI, PENTRU UN NUMAR DESTUL DE MARE DE CADRE DIDACTICE, NU EXISTA SOLUTII.
PROFESORII PENTRU INV . PRIMAR SI PRESCOLAR VOR FI INCADRATI CA PROF i , ASTA INSEAMNA VREO 200-300RON LA SALARIUL DE NCADRARE. DECI ....
mirelar
 
Mesaje: 176
Membru din: 29 Aug 2005, 15:33

coordonator programe....

Mesajde 1957 » 30 Sep 2007, 14:40

Am fost director educativ inca de la inceputuri(2000), o munca voluntara !!! pentru ca nu cunosteam, legea!!!Apoi prin 2004 (cred) am descoperit ca directorul educativ, cu rang de director adjunct(cum era numit atunci)putea fi recompensat din fondul de 2%, dar directorul plin nu a dat unda verde ca sa nu supere lumea Am acceptat o vreme, apoi din cand in cand mai primeam cate un 5%Bun si asa !!! Denumirea s-a modificat intre timp, COORDONATOR DE PROGRAME SI PROIECTE EDUCATIVE, nu este niciun fel de director, dupa cum bine stiti functiile de director se ocupa prin concurs. Din acest an scolar acest cadru didactic primeste, prin decizia consiliului de administratie 10%.Eu zic ca este o recompensa buna pentru munca depusa in plus fata de celelalte cadre didactice.In plus, daca pana acum acel 2% se dadea la toti muritorii ,acum se distribuie , conform legilor, dupa munca depusa in plus fata de orele din catedra, dupa responsabilitatile stabilite in fisa postului. Scandal si nemultumiri,normal, ca ne-am obisnuit unii sa munceasca la greu iar altii sa-si faca numai orele dar sa capete de toate
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Următorul

Înapoi la Dezbaterea publică privind Legile Invatamantului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator