SOS ! invatator/ institutor sau profesor in invatamantul pri

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

SOS ! invatator/ institutor sau profesor in invatamantul pri

Mesajde smile4meandreea » 23 Feb 2013, 18:16

Poate cineva sa-mi spuna daca un absolvent al Facultatii de Limbi si Literaturi Straine, cu modul psihopedagogic I si II facut, poate sa dea examen pt un post de invatator? Sau e obligatoriu sa fi terminat liceul pedagogic ori o facultate de profil?
Conform centralizatorului, daca am inteles bine, " absolventii cu diploma ai unei institutii de invatamant superior si al unui curs specific in domeniul psihopedagogic si metodic specific pentru invatamantul primar se incadreaza in functia de institutor pentru invatamantul primar". Ei zic institutor..care e diferenta intre institutor si invatator? Altii spun ca daca am facut o facultate de 4 ani si am diploma de licenta, as putea fi incadrata si ca profesor in invatamantul primar.
Voi ce stiti? Va multumesc cu anticipatie!
smile4meandreea
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Feb 2013, 17:45

Re: SOS ! invatator/ institutor sau profesor in invatamantul

Mesajde costi_52 » 23 Feb 2013, 21:51

Posturile din învăţământul primar pot fi ocupate de absolvenţii liceelor pedagogice, şcolilor postliceale pedagogice (funcţia didactică învăţător), absolvenţii colegiilor universitare pedagogice (funcţia didactică institutor), absolvenţii unei instituţii de învăţământ superior şi al unui curs specific în domeniul psihopedagogic şi metodic specific pentru învăţământul primar - studii la nivel postuniversitar (funcţia didactică institutor), absolvenţii ciclului I de studii universitare de licenţă - specializarea Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar (funcţia didactică profesor pentru învăţământ primar). Deocamdată, dumneavoastră aţi putea ocupa un post în învăţământul primar doar ca suplinitor necalificat.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: SOS ! invatator/ institutor sau profesor in invatamantul

Mesajde marirogo » 01 Oct 2013, 11:41

Buna ziua!
Am absolvit Facultatea de Teologie Didactica in 1999.
Am participat la un concurs pentru ocuparea unui post vacant in inv prescolar ca necalificata si am luat nota mai mare decat o persoana calificata ca Institutor desen. Totusi s-a considerat ca are prioritate deoarece este calificata pentru inv. prescolar. In Centralizatorul pentru incadrarea personalului didactic, care da dreptul de a participa la la concursurile de titularizare pentru inv prescolar si primar apare si specializarea Institutori Religie. Intrebarile mele sunt:
Eu sunt calificata sau nu pentru inv. prescolar?
Pot sau nu sa prticip la titularizare, tinand cont de specificarile din Centralizator?
In cazul in care nu am conditiile indeplinite pentru a fi calificat, care ar fi posibilitatile mele de a ma califica pentru inv prescolar si primar? Mai exista varianta modulului pedagogic?
marirogo
 
Mesaje: 6
Membru din: 26 Sep 2013, 16:42

Re: SOS ! invatator/ institutor sau profesor in invatamantul

Mesajde geta_ion » 25 Feb 2014, 17:35

cred si eu si cei care au institutori terminati, pot sa se duca pe religie cum ai terminat tu? musai putem preda orice dupa tine.....
geta_ion
 
Mesaje: 2
Membru din: 13 Mai 2012, 14:36

Re: SOS ! invatator/ institutor sau profesor in invatamantul

Mesajde octavianoprean56 » 23 Sep 2014, 22:24

Buna seara!


Anul acesta am clasele 0, I, a III-a si a IV-a. As ruga frumos pe colegii care au avut experienta acestor clase, sa-mi trimita "schema orara" la aceste clase simultane!

Adresa mea de e-mail este urmatoarea: octavianoprean56@yahoo.com .
octavianoprean56
 
Mesaje: 6
Membru din: 13 Iul 2010, 22:51

Re: SOS ! invatator/ institutor sau profesor in invatamantul

Mesajde sportiv » 23 Sep 2014, 23:57

octavianoprean56 scrie:Buna seara!


Anul acesta am clasele 0, I, a III-a si a IV-a. As ruga frumos pe colegii care au avut experienta acestor clase, sa-mi trimita "schema orara" la aceste clase simultane!

Adresa mea de e-mail este urmatoarea: octavianoprean56@yahoo.com .

Doamne, păi ați postat peste tot? :roll:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori