Solutii pentru Olimpiada de Engleza

Cum pregatim un elev pentru performanta? Cum gasim elevii care sunt capabili?

Mesajde 19x2003 » 02 Mai 2006, 22:59

Cati profesori care privesc olimpiada ca pe "un fel de joc" stiti ?Sau inspectori?Sau elevi?Sau parinti?
19x2003
 
Mesaje: 25
Membru din: 20 Mar 2006, 00:52

Mesajde anne_marie » 04 Mai 2006, 23:01

emil scrie:Eu am alta opinie.
Olimpiada este UN FEL DE JOC! Nu este o forma de evaluare.
O olimpiada isi stabileste regulile proprii si nu trebuie neaparat sa fie legata de manual...


perfect de accord

in primul rand , nu are caracter obligatoriu , in al doilea rand , este pt cei care se ridica peste cerintele programei , un fel de CHALLENGE.............

subiectele diferentiate________ oricat de mult ne tot "combina" ministerul cu accentul pe comunicare , cred ca e de bun simt sa facem mici diferente intre cerinte

profesorii corectori? e vina inspectorului daca nu sunt alesi cei cu experienta.........nu cred ca anumite cursuri ar fi necesare , experienta isi spune doar cuvantul..............imi aduc aminte ca in urma cu multi ani , am participat la corectate pe post e "observator" , nu ca sa ii pazesc pe profesorii corectori , ci ca sa le fur meseria , pt ca , la Olimpiada , avem de-a face cu altfel de teze , peste medie
anne_marie
 
Mesaje: 421
Membru din: 26 Noi 2005, 23:20
Localitate: Germania

Mesajde doina_barsan » 31 Iul 2006, 10:09

emil scrie:Eu am alta opinie.
Olimpiada este UN FEL DE JOC! Nu este o forma de evaluare.
O olimpiada isi stabileste regulile proprii si nu trebuie neaparat sa fie legata de manual...

Si totusi este o forma de evaluare, pentru profesori mai ales. Prea mult se tine cont de rezultatele la olimpiade in cazul evaluarii unor profesori (mai ales la gradatia de merit)
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Olimpiade

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator