Solicit relatii despre "caiet de observatii psihologice

Solicit relatii despre "caiet de observatii psihologice

Mesajde genutza » 12 Oct 2006, 22:41

Stimate colege,
Sunt institutor gr.II, la o gradinita si as dori sa va solicit sprijinul in lamurirea unei probleme:
Pana in acest an am avut un catalog in care notam cu calificative rezultatele la toate disciplinele.
Acum s-a scos acel catalog si ni s-a cerut caiet de observatii psihologice, caiet ce, am impresia ca era folosit cu multa vreme in urma( inainte de '89).Oricum acel catalog era o mare porcarie, dupa parerea mea...
Consider ca nu poti eticheta un copil de gradinita cu calificative precum cele de la scoala.
Poate cineva sa ma lamureasca despre continutul si forma acestui caiet de observatii psihologice?
Multumesc anticipat pentru eventuale raspunsuri pe aceasta tema.
genutza
 
Mesaje: 5
Membru din: 12 Oct 2006, 22:26

Precizari

Mesajde cleopatra_203 » 18 Oct 2006, 21:44

Mie mi se pare ceva de neconceput sa consemnezi despre un copil de 3-6 ani chestii de psihologie intr-un caiet si nici acele calificative pe care le dadeam copiilor nu mi se pareau corecte. Caietul care il cer la tine mi se pare exagerare.
La noi a dat D-zeu sa ne vina o inspectoare cu capul pe umeri care stie ce inseamna sa lucrezi cu prescolarii si ne-a sugerat sa renuntam chiar si la calificative si sa facem o apreciere discriptiva a rezultatelor evaluarilor ( de exemplu sa spunem ca un item este realizt, mai putin realizat sau de recuperat).
cleopatra_203
 
Mesaje: 6
Membru din: 06 Feb 2006, 17:57

Mesajde tincutagh » 20 Oct 2006, 19:57

Am 38 de ani vechime şi de acest catalog nu am auzit. La copiii de vârstă preşcolară nu se pun calificative deoarece noi nu avem această competenţă. Nu suntem psihologi. Se poate crea o fişă de observaţii psihologice în care să răspunzi cu da sau nu unor competenţe psihopedagogice observate la copil în toate categoriile de activitate sau legate de temperamentul acestora în cadrul jocurilor şi activităţilor alese - de relaţionare copil - copil , de comportamente, etc.
tincutagh
 
Mesaje: 1
Membru din: 30 Sep 2006, 12:39


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator