SOLICIT AJUTOR PTR REALIZAREA UNEI REVISTE!

Despre ce facem noi in scoala: proiecte, colaborari, activitati inedite

SOLICIT AJUTOR PTR REALIZAREA UNEI REVISTE!

Mesajde ipm77 » 12 Sep 2009, 22:23

Dragi colegi,sunt un cadru didactic ce vrea sa relizeze o revisa in cadrul unei sc. generale.Am insa o multime de nedumeriri:cine o tipareste,cum sa o fac(coperta,pag. le lipesc,capsez?),din cate stiu imprimanta scolii e doar cu tus negru...apoi,daca ne ajuta Dumnezeu si reusim,o putem vinde?(sperand ca avem cui :lol: ).Nu stiu in acest moment decat ca vreau sa realizez ac. rev!de aceea va rooooooog sa ma ajutati cu exparienta dv!!!!!!!!!orice sfat,informatie imi sunt de mare ajutor!imi puteti raspunde si pe e-mail:[cenzurat, va rog comunicati prin mesaj privat].va multumesc si astept cu nerabdare!
ipm77
 
Mesaje: 26
Membru din: 03 Sep 2009, 13:03

Re: SOLICIT AJUTOR PTR REALIZAREA UNEI REVISTE!

Mesajde mariro » 12 Sep 2009, 22:44

Am realizat "Revista clasei a III-a" acum cativa ani impreuna cu un colectiv de "pici-redactori". Am capsat-o, i-am lipit pe cotor banda colorata ca sa nu se vada capsele si fiecare copil a cumparat-o la un pret pe care l-am fixat impreuna. Cand au ajuns cu revista acasa s-au laudat in fata blocului cu ea si fiecare a facut apoi noi comenzi! :D Ne-am cumparat din banii stransi pompa de oxigen, filtru si termometru pentru acvariul clasei. Am avut 3 numere de revista realizate in word, destul de simplu (e postata pe didactic) dar era jumate munca copiilor si le placea ceea ce faceau. Apoi am lucrat la revista scolii pe care am facut-o initial la xeroxul scolii alb-negru cu spira. Acum o realizam la tipografie tot alb-negru si are ISBN. Succes!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Re: SOLICIT AJUTOR PTR REALIZAREA UNEI REVISTE!

Mesajde ipm77 » 12 Sep 2009, 22:47

Multumesc mult de tot ptr raspuns!Astept si alte idei.
ipm77
 
Mesaje: 26
Membru din: 03 Sep 2009, 13:03

Re: SOLICIT AJUTOR PTR REALIZAREA UNEI REVISTE!

Mesajde simi » 19 Sep 2009, 09:59

Sal, trimit un fisier in care sunt explicatii despre revista scolara. Sper sa te ajute, bafta
Fişiere ataşate
revista scolara.doc
(51.5 KiB) Descărcat de 1663 ori
simi
 
Mesaje: 233
Membru din: 10 Mar 2006, 18:57

Re: SOLICIT AJUTOR PTR REALIZAREA UNEI REVISTE!

Mesajde ipm77 » 19 Sep 2009, 13:21

Multumesc mult!Foaret interesant ce mi-ati trimis!sanatate!
ipm77
 
Mesaje: 26
Membru din: 03 Sep 2009, 13:03

Re: SOLICIT AJUTOR PTR REALIZAREA UNEI REVISTE!

Mesajde valimatiuta » 23 Sep 2009, 21:53

Revista noastra scolara este tehnoredactata, spiralata, are ISSN. Nu ne-am complicat cu tipografia pentru ca tirajul care le scoate depaseste "piata" noastra.
Folosim baza logistica a scolii (computer, imprimanta color) iar consumabilele (hartie pentru imprimanta, cartus color si negru) le asiguram prin anumite sponsorizari, care din ce in ce fiind mai subtiri, le-am eliminat si le-am inlocuit cu o usoara comercializare in randul elevilor, avizata de centrul de proiecte educationale judetean. Multe reviste se ofera, se doneaza cu diverse ocazii.
E o munca frumoasa pentru cei dedicati revistei, atat dascali cat si elevi, desi ne ia timp ... . Dar din punct de vedere al resurselor financiare e greu.

Avem multe premii si diplome castigate la diverse concursuri de reviste scolare, atat judetene cat si nationale sau simpozioane internationale. Chiar ne mandrim cu ele!

Spor la lucru! O sa aveti nevoie.
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: SOLICIT AJUTOR PTR REALIZAREA UNEI REVISTE!

Mesajde ipm77 » 25 Sep 2009, 18:33

Multumesc ptr raspuns si sfaturi.succes si dv!
ipm77
 
Mesaje: 26
Membru din: 03 Sep 2009, 13:03

Re: SOLICIT AJUTOR PTR REALIZAREA UNEI REVISTE!

Mesajde constantanistor » 28 Sep 2009, 13:30

Daca doriti sa realizati o revista a scolii (am inteles din mesaj ca este vorba de o scoala generala) atunci trebuie sa parcurgeti mai multe etape ( eu asa am procedat).
1. stabiliti colectivul de lucru avand grija sa cuprindeti reprezentanti elevi si cadre didactice din fiecare clasa (este foarte important ca toti sa fie reprezentati);
2. stabiliti impreuna cu acest colectiv responsabilitatile fiecarui membru si rubricile pe care sa le cuprinda revista;
3. popularizati in scoala evenimentul la care va angajati si solicitati de la fiecare clasa materiale conform capitolelor/rubricilor stabilite;
4. selectati materialele primite si asezati-le in format electronic (texte+fotografii);
5. cautati o editura care sa va tipareasca la un pret rezonabil revista ( aici trebuie sa negociati pretul cat se poate de mult pentru a fi in avavantajul copiilor care o vor cumpara);
6. tineti seama si de faptul ca la orice editura cu cat tirajul este mai mare cu atat pretul revistei e mai mic;
Este mult mai costisitor sa lucrati revista la imprimanta, xerox etc.
Va doresc mult succes!
Avatar utilizator
constantanistor
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Feb 2006, 18:13

Re: SOLICIT AJUTOR PTR REALIZAREA UNEI REVISTE!

Mesajde mona_r » 15 Ian 2010, 19:38

Pentru obtinerea ISSNN unei reviste scolare,accesati adresa BIBLIOTECA NATIONALA A ROMANIEI.RO si apoi urmati pasii...sper sa va fie de folos!
mona_r
 
Mesaje: 30
Membru din: 31 Ian 2009, 17:16

Re: SOLICIT AJUTOR PTR REALIZAREA UNEI REVISTE!

Mesajde LenutaPopRosca » 06 Sep 2010, 19:53

deci revista se poate lega cu spirala?ma intereseaza deoarece eram disperata sa o "leg tip carte" si nu gaseam nicaieri preturi accesibile.multumesc
LenutaPopRosca
 
Mesaje: 23
Membru din: 21 Mar 2009, 21:46

Re: SOLICIT AJUTOR PTR REALIZAREA UNEI REVISTE!

Mesajde valimatiuta » 07 Sep 2010, 17:10

Exista un aparat special de spiralat. Noi cu acela lucram pentru legat.
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor


Înapoi la Activitati scolare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori