Simpozioanele

Despre ce facem noi in scoala: proiecte, colaborari, activitati inedite

Daca NU primiti o diploma, atestat sau adeverinta, mai participati la un simpozion?

Da, particip
94
21%
Nu particip
165
37%
Depinde de calitatea manifestarii respective
186
42%
 
Voturi totale : 445

Mesajde dummy » 03 Feb 2008, 19:43

Subscriu celor spuse de doamna gherghescudoina; haideti sa fim sinceri si responsabili... eu cred ca vom ajunge in cel mai scurt timp la o mare aglomeratie de simpozione si parteneriate pe metru patrat, pe unitate scolara, sau pe cap de...cadru didactic !:wink:
Trebuie sa se gandeasca cineva la o "gogorita" noua si sa o arunce pe piata si sa vedeti asalt! :lol: :lol: :lol:
dummy
 
Mesaje: 71
Membru din: 13 Ian 2008, 01:25

Mesajde leu » 10 Feb 2008, 20:59

"ala77" a spus "Sunt multe simpozioane "fantoma".Dar sunt si multe serioase."
Este foarte adevarat.La unele merita sa mergi,iar altele sunt facute numai de dragul ca -organizatorii sa aiba de castigat !
Am participat la cateva cu valoare educativa.Cat despre diploma, nu cred ca vina este a noastra,ci mai degraba a celor care in permanenta ne cer justificare.
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde pistol_mada » 02 Mar 2008, 13:48

Nu cadrele didactice promoveaza moda simpozioanelor, ci "dragii si iubitii nostri conducatori". Va marturisesc sincer, ca in acest an mi-am depus pentru prima data dosarul pentru gradatia de merit, unde am constatat cu stupoare ca la criteriul simpozione/comunicari punctajul era *N, deci FARA COMENTARII.
Nu am lasat scoala sa imi afecteze educatia. :wink:
Avatar utilizator
pistol_mada
 
Mesaje: 327
Membru din: 06 Iul 2006, 00:53

patticiparea la simpozion

Mesajde kathy » 02 Mar 2008, 20:10

am participat la 2 simpozioane internationale,munca multa,bani cheltuiti, iar cand am fost evaluata pentru salar de merit am primit DOUA puncte,deci cate unul pt fiecare simpozion, iar cei care au participat la actiuni in scoala,in timpul programului au primit cate 5 puncte.
Deci, merita sa participam la simpozioane4 internationale in aceasta "lume" in care totul se masoara in "puncte si credite"?
kathy
 
Mesaje: 8
Membru din: 23 Feb 2007, 07:33

Mesajde gherghescudoina » 02 Mar 2008, 20:18

Depinde ce urmăreşti prin participarea la un Simpozion: puncte-nu prea s-ar merita (mai ales dacă te pregăteşti cum s-ar cuveni) ;dar dacă ai căuta să afli părerea altora despre ...sau modul cum se mai poate aborda....noi experienţe personale -şi nu cauţi puncte ATUNCI POATE CĂ S-AR MERITA.
gherghescudoina
 
Mesaje: 285
Membru din: 26 Ian 2007, 18:03
Localitate: BARLAD-VASLUI

Mesajde viocro » 12 Mar 2008, 22:43

particip daca macar copilul primeste ceva(cand e vorba de lucrari ale copiilor)
Nu inteleg exact ce raspuns doriti!!Normal daca dupa ce trimit o lucrare la un simpozion si habar nu am ce s-a facut cu ea ,ce rost are sa mai trimit?

Dar daca :se publica,elevii primesc o diploma sau o distinctie-pot sa particip si fara ,,punctele'' astea (ca ne-au invrajbit si ne-au uratit sufleteste de cand au aparut-arza-le-ar focul sa le arza!!)
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Mesajde nicoleta_barbu » 13 Mar 2008, 16:51

Am participat la doua simpozioane internationale din doua motive:teme interesante si puncte pentru fisele de salariu de merit.Macar pentru unul dintre ele tot a meritat sa incerc!
nicoleta_barbu
 
Mesaje: 8
Membru din: 08 Mar 2008, 16:09

simpozioane

Mesajde vica_1962 » 19 Mar 2008, 20:30

Este important să trimiţi materiale pentru motivele cunoscute de noi dascălii actuali;din punct de vedere al calităţii, ştim cu toţii că se punctează egal o pagină cu texte copiate cu un proiect la care lucrezi o lună cu seriozitate: avantaj-cui ştie să-şi selecteze oportunităţile!
vica_1962
 
Mesaje: 1
Membru din: 01 Mar 2008, 18:01

Simpozioane

Mesajde 1551016182784 » 02 Apr 2008, 21:06

O problema tare dificila.Depinde din ce puncte de vedere privesti aceasta problema.Am citit parerile colegilor si am ramas surprins de unele pareri.Cred ca foarte putini dintre noi ar participa la simpozioane daca acestea nu ar aduce unele beneficii si mi se pare normal ca cei ce participa sa aiba si anumite beneficii.Sa stiti ca aceste participari pot hotarî situaţia postului unui dascăl,aflat în restrângere ,şi nu sunt utile numai ptr.sal. de merit.Aşa că,eu cred că este utilă participarea atâta timp cât ele te ajută într-un fel sau altul.
1551016182784
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Aug 2007, 12:54

Mesajde aalliinnaa » 25 Mai 2008, 22:57

Am raspuns cu DA, particip, daca ma intereseaza subiectul si nu neparat daca sunt bine organizate pentru ca nu ma intereseaza cum ma intampina gazda: cu placinte sau cafea... :) sau daca in pauza de masa este ceva pe masa.
De curand, la Suceava, s-a organizat un asemenea eveniment, nu s-a obtinut nicio adeverinta, s-au platit 700.000, insa calitatea evenimnetului a fost net superioara multor cursuri la care am participat.
Este vorba de o activitate sustinuta de d-l prof Colceag, preşedintele IRSCA Gifted Education, matematician, profesor... un MARE om.
Evenimnetul m-a marcat asa de tare, incat la vremea respectiva i-am dedicat o pagina pe site-ul clasei mele.

http://scolarei-scolarite.piczo.com/gif ... var=000044

In urma cursului n-am obtinut nicio hartie, insa am gasit raspunsul la multe necunoscute pe care le aveam, in special in legatura cu mine, cu copilaria mea... si daca as fi avut un copil as fi realizat multe si despre comportamentul lui.
Concluzia mea este ca intotdeauna omul valoreaza mai mult decat o hartie.
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Mesajde cristina_gl » 03 Iun 2008, 10:41

Impresionant raspuns, draga colega... cel putin in conditiile actuale. Va urez sa participati mereu la activitati de calitate, din care sa aveti ce invata! Legat de prima parte a raspunsului, in legatura cu protocolul, partea a II-a, pauza sau cum vreti sa-i spuneti, as avea cateva lucruri de spus, insa nu vreau sa stric mesajul atat de frumos si sincer.
cristina_gl
 
Mesaje: 112
Membru din: 14 Ian 2004, 11:14
Localitate: Galati

Mesajde lauragl » 11 Iun 2008, 18:56

Am fost si la simpozioane si la cursuri de perfectionare. Iar transportul, cazarea de obicei la hoteluri de 3 sau 4 stele, mesele fiind decontate de instutia unde se lucreaza sau de cei care organizau cursul respectiv. Nu in toate cazurile am primit diplome fiindca ma interesau prea putin ci informatiile din domeniul legislativ, educational etc. Cunoasteam persoane din din domenii de activitate diverse cu care aveam un schimb de idei foarte instructiv.
Sa vad anul acesta ce cursuri apar pe site!
lauragl
 
Mesaje: 45
Membru din: 03 Sep 2005, 12:15

Mesajde adam » 19 Oct 2008, 18:14

EU MA BUCUR CA EXISTA. TOTUL ARE UN AER ASA DE BOEM SI TE SIMTI FF IMPORTANT.
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33

Mesajde bella_anca » 30 Ian 2009, 14:54

adam scrie:EU MA BUCUR CA EXISTA. TOTUL ARE UN AER ASA DE BOEM SI TE SIMTI FF IMPORTANT.

Am tot respectul pentru profesorii entuziasti(din care unii si boemi, dupa cum se vede :lol: :roll: ) care lucreaza cu adevarat pentru realizarea unui material didactic valoros pe care sa-l prezinte intr-un simpozion. Din pacate insa, la multe simpozioane singura conditie necesara participarii si primiri diplomei (chiar si cu ISBN) este plata tazei de participare
Ultima oară modificat de bella_anca pe 30 Ian 2009, 15:11, modificat 1 dată în total.
bella_anca
 
Mesaje: 14
Membru din: 11 Ian 2009, 13:51

Mesajde bella_anca » 30 Ian 2009, 15:05

Ar fi foarte util si interesant ca organizatorii de simpozioane sa raspunda(eventual pe acest forum , unde le lansez invitatia) la intrebarea:
Cum se face selectia lucrarilor cu adevarat valoroase , de lucrarile extrem de slabe trimise doar datorita faptului ca se GARANTEAZA diploma ?
Fiindca , stim cu totii ca cel mai adesea pana acum nu s-a facut nicio selectie dupa calitatea lucrarii , ci pur si simplu , conta doar daca a platit taxa.

Mereu la astfel de simpozioane, diplomele sunt intradevar garantate, indiferent de calitatea lucrarii(din pacate), in schimb , taxa de participare incepe sa urce tot mai mult, si iata ca s-a ajuns si la un nou record pe piata simpozioanelor(vedeti anunturile de pe prima pagina- la Simpozionul din 25 aprilie 2009 – COLEGIUL ECONOMIC, BUZĂU, dar nu ma refer doar la acest exemplu concret, problema este cu intrega industrie a simpozioanelor).
Pâna in prezent, taxele erau de 25 ron, 30 ron , maxim 40 ron. Acum , poate datorita crizei economice, taxa sare la 55 ron. NOU RECORD ! Din pacate nu e demn de cartea recordurilor. Sau este...?Dar in sens negativ...
Astept un raspuns privitor la selectia materialelor care merita sa primeasca diploma . (sau poate organizatorii s-au gandit ca plata taxei de 55 ron e suficienta pentru diploma , oricat de slab ar fi materialul )?
Vreau totusi sa cred in buna credinta a organizatorilor , de aceea astept cu interes raspunsuri la intrebarea lansata. Astept raspunsuri de ma orice organizator de simpozion, nu numai de la simpozionul citat.
Iar raspunsurile, le putem comenta apoi impreuna pe forum, in mod onest si deschis.
bella_anca
 
Mesaje: 14
Membru din: 11 Ian 2009, 13:51

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Activitati scolare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori