Simpozioanele

Despre ce facem noi in scoala: proiecte, colaborari, activitati inedite

Daca NU primiti o diploma, atestat sau adeverinta, mai participati la un simpozion?

Da, particip
94
21%
Nu particip
165
37%
Depinde de calitatea manifestarii respective
186
42%
 
Voturi totale : 445

Re: Simpozioanele

Mesajde andreeamaria » 18 Apr 2010, 19:37

Eu am participat de vreo 2 ori pt ca venea directorul si zicea: Trebuie! Nici n-am stiut ca trebuie sa primesc diploma!!!!!
Si mai acum vreo 2 ani am fost in tara la niste cursuri unde am stat 4 zile (si care valoreaza 0,25 puncte :D ), o d-na mai in varsta m-a auzit ca am luat gradatie printre ultimii ,cu 115 puncte. Eu imi calculasem 200 dar le-au taiat. Nici nu m-a interesat de ce au taiat daca tot luasem... Si ma tot intrebam ce stiau sa faca unii care aveau ATENTIE!!! 600-700 de puncte!!!??? D-na mi-a zis ca merg la simpozioane, publica bazaconii, fac parteneriate...,,Ia sa vezi ce desteapta sunt in cap !"mi-a zis. Am vreo 2 carti publicate! D-na era educatoare, avea 2 salarii pt ca avea cumul si era si in prelungire pt ca era pensionara!!! Si povestea si radea siropos! ,,Vedeti ca sunteti fraiere! Da-mi un telefon sa te invat! Pt ca si aici e un secret. Nu se puncteaza orice..." Si : DA! , lumea merge DOAR pentru hartii! Se trimit tot felul de aberatii! Am un CD de la un simpozion si am avut curiozitatea sa citesc toate materialele....M-am ingrozit ! O colega scrisese un....plugusor -ceva si ca sa-i iasa rima era ceva de genul:,,Copii ureaza de sarbatori, Ca sa nu faca Tumori!!!Nu glumesc! Daca aveti vreo curiozitate va spun si simpozionul ...

Asa ca DA!!! Hartia ne intereseaza ..dar eu una am muncit pt referate, le-am si publicat aici, si am invatat multe cautand ce-mi trebuia ca sa scriu materialele ! O sa va spun daca mi-a luat cineva in seama simpozioanele si adeverinta de pe didactic!

SI ATENTIE NU SE IAU IN CONSIDERARE DIPLOMELE PE CARE NU SCRIE TITLUL LUCRARII CU CARE ATI PARTICIPAT! Asa ca din 4 simpozioane cred ca-mi vor puncta 1 la pretransfer... :evil:
Avatar utilizator
andreeamaria
 
Mesaje: 21
Membru din: 21 Feb 2007, 22:59

Re:

Mesajde andreeamaria » 18 Apr 2010, 19:47

gherghescudoina scrie:Nu cred că nu vă interesează diplomele şi punctele care se obţin prin participarea la un Simpozion, eu nu cred că cineva participă de plăcere! Dacă ar face-o DOAR pt a-şi face cunoscute ideile originale atunci mulţi ar publica o carte sau ar trimite materialul respectiv la o revistă de profil.....ca să nu mai spun că ORGANIZAREA UNUI SIMPOZON ADUCE, EA ÎNSĂŞI, MULTE-MULTE PUNCTE!
Mai dăunăzi am participat la un concurs de educaţie civică pt clasele a IIIa şi a IVa organizat de UN LICEU. Ce rost avea să deplasăm 2km elevii până la liceu, nu ştiu!! CONCLUZIA:CA ORGANIZATOR AI DE CÂŞTIGAT!


Da! de aceea zic ca pe noi ne trimitea directorul si nici nu stiam ca trebuie sa primim diplome... :(
Avatar utilizator
andreeamaria
 
Mesaje: 21
Membru din: 21 Feb 2007, 22:59

Re: Simpozioanele

Mesajde carmencreanga » 18 Apr 2010, 20:07

andreeamaria scrie:Eu am participat de vreo 2 ori pt ca venea directorul si zicea: Trebuie! Nici n-am stiut ca trebuie sa primesc diploma!!!!!
Si mai acum vreo 2 ani am fost in tara la niste cursuri unde am stat 4 zile (si care valoreaza 0,25 puncte :D ), o d-na mai in varsta m-a auzit ca am luat gradatie printre ultimii ,cu 115 puncte. Eu imi calculasem 200 dar le-au taiat. Nici nu m-a interesat de ce au taiat daca tot luasem... Si ma tot intrebam ce stiau sa faca unii care aveau ATENTIE!!! 600-700 de puncte!!!??? D-na mi-a zis ca merg la simpozioane, publica bazaconii, fac parteneriate...,,Ia sa vezi ce desteapta sunt in cap !"mi-a zis. Am vreo 2 carti publicate! D-na era educatoare, avea 2 salarii pt ca avea cumul si era si in prelungire pt ca era pensionara!!! Si povestea si radea siropos! ,,Vedeti ca sunteti fraiere! Da-mi un telefon sa te invat! Pt ca si aici e un secret. Nu se puncteaza orice..." Si : DA! , lumea merge DOAR pentru hartii! Se trimit tot felul de aberatii! Am un CD de la un simpozion si am avut curiozitatea sa citesc toate materialele....M-am ingrozit ! O colega scrisese un....plugusor -ceva si ca sa-i iasa rima era ceva de genul:,,Copii ureaza de sarbatori, Ca sa nu faca Tumori!!!Nu glumesc! Daca aveti vreo curiozitate va spun si simpozionul ...

Asa ca DA!!! Hartia ne intereseaza ..dar eu una am muncit pt referate, le-am si publicat aici, si am invatat multe cautand ce-mi trebuia ca sa scriu materialele ! O sa va spun daca mi-a luat cineva in seama simpozioanele si adeverinta de pe didactic!

SI ATENTIE NU SE IAU IN CONSIDERARE DIPLOMELE PE CARE NU SCRIE TITLUL LUCRARII CU CARE ATI PARTICIPAT! Asa ca din 4 simpozioane cred ca-mi vor puncta 1 la pretransfer... :evil:


Ma bucur si apreciez ca ffff buna interventia dvs.E utila, cel putin ptr mine e fffff utila.Multumim ptr raspunsul amplu!
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Simpozioanele

Mesajde anca_nicarel » 07 Mai 2010, 20:46

Da. Particip pentru a cunoaste noutatile din anumite domenii si pot sa cunosc oamenii cu care as putea avea o colaborare intr-un anumit proiect. A
anca_nicarel
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Mai 2009, 17:40

Re: Simpozioanele

Mesajde manupopescu » 02 Iun 2010, 13:26

Va rog sa votati proiectul unor copii inimosi care si-au propus sa ingrijeasca un parc de langa Scoala nr. 150 din Bucuresti. Proiectul "Am adoptat un parc" participa la concursul "Scoala lui Andrei" si are nevoie de multe voturi. Trebuie sa va faceti cont pentru a putea vota (pana pe 6 iunie 2010). Transmiteti si altora rugamintea de a-i sprijini. Merita!
http://www.taraluiandrei.ro/scoala/proi ... !_133.html
manupopescu
 
Mesaje: 2
Membru din: 20 Ian 2010, 22:46

Re: Simpozioanele

Mesajde gta_chiriac » 05 Noi 2010, 21:08

Participi la orice daca ai un interes. Acum care poate fi interesul? Iti place. Ai ceva de spus. Vrei puncte la dosar.... Nimeni nu te obliga. Daca nu ar fi interesati, simpozioanele nu ar exista.
gta_chiriac
 
Mesaje: 1
Membru din: 27 Ian 2008, 16:06

Re: Simpozioanele

Mesajde tudorpintea » 27 Sep 2013, 21:41

Eu am participat la Simpozionul "Proiectare didactica si management educational in spatiul romanesc" si a fost gratuit. Mai mult am primit tot gratuit si unul dintre volume in care aparea si articolul meu. E ceva fundatie, Educrates din Tg Mures.
tudorpintea
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Ian 2010, 23:55

Re: Simpozioanele

Mesajde tzok72 » 06 Oct 2013, 15:00

Am participat cu lucrare la un simpozion organizat la Gradinita nr 20 Timisoara, cu titlul,, Jocul-activitate dominanta in viata copiilor'' si nu am primit nici un raspuns, mai mult , numarul de telefon la care puteam suna, nu mai este disponibil, asadar a fost bataie de joc din partea lor.Cred ca nu sunt singura care a ,,pierdut'' banii platind taxa de inscriere!Astept pareri ! Ce este de facut cu astfel de scoli ?
tzok72
 
Mesaje: 1
Membru din: 30 Iul 2012, 13:42

Anterior

Înapoi la Activitati scolare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator