Simpozioanele

Despre ce facem noi in scoala: proiecte, colaborari, activitati inedite

Daca NU primiti o diploma, atestat sau adeverinta, mai participati la un simpozion?

Da, particip
94
21%
Nu particip
165
37%
Depinde de calitatea manifestarii respective
186
42%
 
Voturi totale : 445

Re: simpozioane

Mesajde adinagruia » 02 Feb 2009, 14:02

gogu001 scrie:Cine se respecta(si cadrele didactice au fost mereu mandre si ambitioase)trimite la simpozioane materiale de inalta tinuta,care implica o munca anevoioasa si o documentare minutioasa.
Nu critica cei ce publica manuale,nici cei ce editeaza reviste sau alte auxiliare.Se revolta lenesii,frustratii,invidiosii,etc.

Mare dreptate aveţi!
Mi-aş dori o rubrică, pe acest site, în care să publice toţi cei care au scris vreodată ceva! Fără diplome sau distincţii....
Atunci se va vedea cine munceşte într-adevăr şi cine critică de amorul artei.
adinagruia
 
Mesaje: 5
Membru din: 14 Ian 2009, 22:46

Re: simpozioane

Mesajde emil » 02 Feb 2009, 14:11

adinagruia scrie:
gogu001 scrie:Cine se respecta(si cadrele didactice au fost mereu mandre si ambitioase)trimite la simpozioane materiale de inalta tinuta,care implica o munca anevoioasa si o documentare minutioasa.
Nu critica cei ce publica manuale,nici cei ce editeaza reviste sau alte auxiliare.Se revolta lenesii,frustratii,invidiosii,etc.

Mare dreptate aveţi!
Mi-aş dori o rubrică, pe acest site, în care să publice toţi cei care au scris vreodată ceva! Fără diplome sau distincţii....
Atunci se va vedea cine munceşte într-adevăr şi cine critică de amorul artei.


Sunt colegi de-ai nostri care publica eseuri, referate, materiale metodice, pe didactic.ro la sectiunea "diverse". Va invit pe oricare dintre dumneavoastra sa publicati. Nu va vor fi refuzate daca aveti grija sa va semnati ca si autori, sa mentionati sursele de documentare.

Mult succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde cristina_gl » 02 Mar 2009, 21:54

eu nu cred că cineva participă de plăcere

Imi pare rau ca v-ati format asa o parere si mai ales ca generalizati. Sa va dau cateva motive pentru a participa din placere: interesul pentru tema, dorinta de a invata din experienta altora, atractivitatea unor prezentari de inalta tinuta, poate si dorinta de a schimba o vorba, la pauza de cafea, cu oameni apreciati si pe care ii intalnesti rar. Sigur, foarte multi alearga dupa puncte, dar cei mai multi imbina motivatiile.
Si... interventia care il are drept personaj principal pe ,,Cutzu" mi s-a parut usor agresiva.
cristina_gl
 
Mesaje: 112
Membru din: 14 Ian 2004, 11:14
Localitate: Galati

Mesajde gherghescudoina » 02 Mar 2009, 22:56

cristina_gl scrie:
eu nu cred că cineva participă de plăcere

Imi pare rau ca v-ati format asa o parere si mai ales ca generalizati. Sa va dau cateva motive pentru a participa din placere: interesul pentru tema, dorinta de a invata din experienta altora, atractivitatea unor prezentari de inalta tinuta, poate si dorinta de a schimba o vorba, la pauza de cafea, cu oameni apreciati si pe care ii intalnesti rar. Sigur, foarte multi alearga dupa puncte, dar cei mai multi imbina motivatiile.
Si... interventia care il are drept personaj principal pe ,,Cutzu" mi s-a parut usor agresiva.

Am modificat respectivul mesaj, l-am dat afara pe Cutzulică! Scuzati tonul agresiv! O primăvară cu mult soare în suflet, cu sau fără Simpozioane! :D :D
gherghescudoina
 
Mesaje: 285
Membru din: 26 Ian 2007, 18:03
Localitate: BARLAD-VASLUI

Mesajde cristina_gl » 03 Mar 2009, 16:34

:lol: Se accepta urarile si se restituie.
cristina_gl
 
Mesaje: 112
Membru din: 14 Ian 2004, 11:14
Localitate: Galati

Re: Simpozioanele

Mesajde denes » 04 Mar 2009, 20:24

Daca tema prezinta interes real pentru mine nu conteaza diploma,voi participa .
denes
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Feb 2009, 11:28

simpozion

Mesajde floarebernad » 01 Aug 2009, 11:48

Am participat la mai multe simpozioane, insa intotdeauna am fost atenta la detalii; cu siguranta ca am pregatit materialul temeinic; am avut de invatat din aceste experiente si cred ca am adus si eu un plus de valoare(spun cu modestie ,pentru ca am primit aprecieri); in plus mi-am facut noi prieteni si colaboratori de nadejde.
floarebernad
 
Mesaje: 14
Membru din: 25 Apr 2007, 19:31

Mesajde valimatiuta » 19 Aug 2009, 23:22

Simpozionul este si un mod concret de afirmare profesionala si cred sincer ca avem nevoie si de asa ceva, cel putin pentru tine ca dascal nu neaparat in colectivitatea din care vii.
E foarte bine sa ai in vedere ca te consulti si cu alti colegi, impartasesti idei, conceptii, dar te si autoevaluezi comparativ. Mai pui si faptul ca starea afectiva ti se amelioreaza vizibil. Nu e minunat sa te afli printre colegii tai de breasla? Vorbesc de o participare directa.
Desigur ca o exagerare (de cateva simpozioane pe an scolar) parca nu da bine si ma refer aici la valoarea lucrarilor (orice material construit personal implica o doza reala de constiinciozitate, deci ...), timp si chiar bani (de ce nu?!)
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Simpozioanele

Mesajde maiapavelescu » 16 Noi 2009, 06:55

Cel care îi învaţă pe alţii nu trebuie să uite cum este să înveţe el ,ea insuşi /însăşi. Am participat la multe simpozioane ( funcţie de temă şi de sumă) şi pot spune că simplul fapt că am răsfoit nişte cărţi şi că m-am trezit că-mi pun întrebări a reprezentat pentru mine un câştig. Contează şi punctele, să nu fim ipocriti, dar că participi la 2 sau la 10, asta nu mai contează decât pentru tine ca individ. Orice simpozion a fost pentru mine o invitaţie la reflecţie şi o provocare .
maiapavelescu
 
Mesaje: 85
Membru din: 02 Iul 2007, 09:44

Re: Simpozioanele

Mesajde ilona » 07 Apr 2010, 18:05

Problema este destul de delicata, cum de altfel sunt toate cele legate de invatamantul romanesc. Teoretic,organizarea si participarea la simpozioane ar trebui sa fie benfica ( din punct de vedere cognitiv si relational) pentru toti participantii, atata vreme cat toate materialele prezentate ar fi macar 80% originale si bazate pe experienta proprie. In practica, lucrurile stau total diferit, din pacate: mai toata lumea se inghesuie sa trimita lucrari copiate din diferite surse, se platesc sume foarte mari pentru participare si se doreste neaparat incununarea muncii cu adeverinte.
De fapt, cum ar putea sta altfel lucrurile? Pai, daca nu doresti adeverinte, diplome, publicatii cu ISBN/ ISSN inseamna ca esti masochist. In situatia in care grila de punctaj pentru transfer/ restructurare e facuta asa incat sa puncteze orice altceva in afara activitatii la clasa, e normal sa se creeze acest haos al goanei dupa puncte.
Marturisesc ca, pana in luna februarie a acestui an, cand in scoala noastra s-a anuntat restructurarea unui post de invatator, nu m-a interesat niciodata participarea la simpozioane, datorita taxelor de participare. Insa, la depunerea dosarului am constatat ca eu aveam 38 puncte ( dupa 9 ani de experienta si munca asiduua - pregatiri suplimentare, rezultate la concursuri, zeci de activitati extracurriculare/ extrascolare anual, responsabil de comisie metodica, lider sindical, materiale didactice nenumarate create personal pentru fiecare an scolar - precizez ca niciodata nu am copiat planificarea, fisele de lucru, de evaluare ci mi le-am intocmit singura pe parcursul acestor ani), iar colege de-ale mele care aveau 2-3 ani vechime, fara rezultate la concursuri, cu materiale didactice xeroxate in fiecare an dupa cele intocmite de mine au avut punctaje mult mai mari - participasera la tot felul de simpozioane si pubicasera 2-3 carti.
Asadar, VIVAT SIMPOZIONUL!
Din pacate, mai marii invatamantului romanesc care mint cu nerusinare ca vor invatamant centrat pe elev ne indeamna sa ne falsificam pe noi insine. O sa facem si asta pentru a ne pastra locurile de munca.
Concluzia, NU, Nu vrem participare la simpozioane fara adeverinta!!!!!
ilona
 
Mesaje: 2
Membru din: 14 Feb 2007, 11:16

Re: Simpozioanele

Mesajde adriana_mihai » 09 Apr 2010, 14:17

Subscriu la ce a spus Ilona!...asa este!....dar, acum m-am invatat si eu la fel ca ceilalti...decat sa mai stam la scoala sa pregatim gratis elevii sau sa facem ateliere sau alte activitati extrascolare cu ei, care oricum se puncteaza doar cu 0,1p., mai bine stau pe net, urmaresc simpozioanele si concursurile si particip la ele!...este foarte usor, simplu, fara probleme! bani sa fie!!!(sper sa-mi treaca gandurile astea, dar dupa ce ti s-a redus titulatura, in favoarea celor care procedeaza doar asa, nu ai cum sa gandesti altfel)
...dar acesta este viitorul invatamantului romanesc se pare...ca si ministrul nostru....liste interminabile de studii, carti si etc.la CV dansului...dar la minister, pauza!...asa si noi vom ajunge, liste de specializari care mai de care mai europene, dar la munca cu elevii, pauza!...ca doar asta nu se puncteaza!
(Doamne, da-mi putere sa nu cad in aceasta ispita!!!)
adriana_mihai
 
Mesaje: 22
Membru din: 04 Noi 2009, 01:01

Re: Simpozioanele

Mesajde nandry » 09 Apr 2010, 16:58

maiapavelescu scrie:Cel care îi învaţă pe alţii nu trebuie să uite cum este să înveţe el ,ea insuşi /însăşi. Am participat la multe simpozioane ( funcţie de temă şi de sumă) şi pot spune că simplul fapt că am răsfoit nişte cărţi şi că m-am trezit că-mi pun întrebări a reprezentat pentru mine un câştig. Contează şi punctele, să nu fim ipocriti, dar că participi la 2 sau la 10, asta nu mai contează decât pentru tine ca individ. Orice simpozion a fost pentru mine o invitaţie la reflecţie şi o provocare .



vreau sa va spun ca la mine la scoala,cand inspectorul de specialitate a venit (s-au restrans posturi la inv) ne-a spus ca e pierdere de timp si bani cu simpozioanele ,ca sa nu ne mai inscriem ca si asa nu-s valabile


am ramas trasnita de atata minciuna ca doar in fisele de transfer si restrangere sunt punctate................si apropo cica simpozioanele de pe didactica nu-s punctate ci doar cele de pe site-ul ISJ-ului
nandry
 
Mesaje: 53
Membru din: 23 Oct 2009, 20:55

Re: Simpozioanele

Mesajde carmencreanga » 09 Apr 2010, 20:16

ilona scrie:Problema este destul de delicata, cum de altfel sunt toate cele legate de invatamantul romanesc. Teoretic,organizarea si participarea la simpozioane ar trebui sa fie benfica ( din punct de vedere cognitiv si relational) pentru toti participantii, atata vreme cat toate materialele prezentate ar fi macar 80% originale si bazate pe experienta proprie. In practica, lucrurile stau total diferit, din pacate: mai toata lumea se inghesuie sa trimita lucrari copiate din diferite surse, se platesc sume foarte mari pentru participare si se doreste neaparat incununarea muncii cu adeverinte.
De fapt, cum ar putea sta altfel lucrurile? Pai, daca nu doresti adeverinte, diplome, publicatii cu ISBN/ ISSN inseamna ca esti masochist. In situatia in care grila de punctaj pentru transfer/ restructurare e facuta asa incat sa puncteze orice altceva in afara activitatii la clasa, e normal sa se creeze acest haos al goanei dupa puncte.
Marturisesc ca, pana in luna februarie a acestui an, cand in scoala noastra s-a anuntat restructurarea unui post de invatator, nu m-a interesat niciodata participarea la simpozioane, datorita taxelor de participare. Insa, la depunerea dosarului am constatat ca eu aveam 38 puncte ( dupa 9 ani de experienta si munca asiduua - pregatiri suplimentare, rezultate la concursuri, zeci de activitati extracurriculare/ extrascolare anual, responsabil de comisie metodica, lider sindical, materiale didactice nenumarate create personal pentru fiecare an scolar - precizez ca niciodata nu am copiat planificarea, fisele de lucru, de evaluare ci mi le-am intocmit singura pe parcursul acestor ani), iar colege de-ale mele care aveau 2-3 ani vechime, fara rezultate la concursuri, cu materiale didactice xeroxate in fiecare an dupa cele intocmite de mine au avut punctaje mult mai mari - participasera la tot felul de simpozioane si pubicasera 2-3 carti.
Asadar, VIVAT SIMPOZIONUL!
Din pacate, mai marii invatamantului romanesc care mint cu nerusinare ca vor invatamant centrat pe elev ne indeamna sa ne falsificam pe noi insine. O sa facem si asta pentru a ne pastra locurile de munca.
Concluzia, NU, Nu vrem participare la simpozioane fara adeverinta!!!!!



HRISTOS A INVIAT!
Sunt intru totul de acord cu ce a postat ilona...cred ca in luna februarie la restrangerea din cadrul scolilor am descoperit multe valori copiate printre noi......si cel mai rau valori fara grad de comparatie care cu nerusinare contesta adeverintele, diplomele unor "persoane........."(gasiti dvs. adj. potrivit) ce pe langa activ. extracurriculare din scoala, statul peste program cate 2 ore (aproape zilnic): recuperari, proiecte educ. nationale s.a. mai participa si la evenimentele postate pe acest forum (concursuri, simpozioane...etc. toate pe banii....personali). MOTIVUL: SUNT COPIATE!
Cred ca va imaginati ce bine m am simtit! :(
Repet din februarie...am descoperit cu amaraciune ca in jurul nostru sunt hiene, nu colegi...
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Simpozioanele

Mesajde carmencreanga » 09 Apr 2010, 20:21

nandry scrie:
maiapavelescu scrie:Cel care îi învaţă pe alţii nu trebuie să uite cum este să înveţe el ,ea insuşi /însăşi. Am participat la multe simpozioane ( funcţie de temă şi de sumă) şi pot spune că simplul fapt că am răsfoit nişte cărţi şi că m-am trezit că-mi pun întrebări a reprezentat pentru mine un câştig. Contează şi punctele, să nu fim ipocriti, dar că participi la 2 sau la 10, asta nu mai contează decât pentru tine ca individ. Orice simpozion a fost pentru mine o invitaţie la reflecţie şi o provocare .



vreau sa va spun ca la mine la scoala,cand inspectorul de specialitate a venit (s-au restrans posturi la inv) ne-a spus ca e pierdere de timp si bani cu simpozioanele ,ca sa nu ne mai inscriem ca si asa nu-s valabile


am ramas trasnita de atata minciuna ca doar in fisele de transfer si restrangere sunt punctate................si apropo cica simpozioanele de pe didactica nu-s punctate ci doar cele de pe site-ul ISJ-ului


Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie........raspuns: tot ce se face pe bani e comercial, asa ca nu are valoare. Atunci de ce apar in detalierele punctului 5 din metodologie.....in fiecare fisa elaborata de ISJ?
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Simpozioanele

Mesajde nandry » 13 Apr 2010, 16:08

eu cred ca unii inspectori sunt doar rau intentionati cu persoanele care nu sunt apropiate,cunoscute(a se citi cotizante) ..........pt ca nu inteleg de ce unora le sunt punctate si altora nu participarile la simpozioane!!!
nandry
 
Mesaje: 53
Membru din: 23 Oct 2009, 20:55

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Activitati scolare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator