semestrul al II-lea

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

semestrul al II-lea

Mesajde marikaj » 10 Aug 2004, 15:55

Ce ziceti de faptul ca incepem semestrul al II-lea pe 3 ianuarie?
S-a modificat data la care incepem si terminam scoala din 15 sept-15 iunie a devenit de luni x sept (anterior datei de 15) pana vineri y iunie (ulterior datei de 15) si ajungem la anul scolar de 36 saptamani, cand in Legea Invatamantului initial erau 34 saptamani.
Nu pun problema din punctul meu de vedere dar elevii ... Anul Nou... si la scoala.
Iar semestrul al II-lea 22 saptamani fata de 14 primul semestru... mult prea lung
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde mariro » 11 Aug 2004, 13:09

Inca o dovada ca nimic nu este bine gandit in sistem! Spunea cineva un proverb cu "Pestele de la cap se ...."
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde anaderol » 30 Aug 2004, 18:53

Parca noi putem spune ceva despre noua structura a anului scolar? Sau chiar daca ne spunem opinia ne asculta cineva? Asa a hotarat guvernul . Cred ca li s-a parut nefiresc sa incepem in anul electoral anul scolar ca oamenii si au considerat ziua de 13 norocoasa. :x
anaderol
 
Mesaje: 28
Membru din: 01 Aug 2004, 14:51
Localitate: Iasi

Mesajde acinorev » 30 Aug 2004, 20:29

iata ca dragul nostru minister s-a razgandit. scoala incepe pe 15 septembrie, iar sem. II pe 10 ianuarie. parca mai merge, nu?
acinorev
 
Mesaje: 12
Membru din: 12 Aug 2004, 14:58

Mesajde anaderol » 30 Aug 2004, 21:44

acinorev scrie:iata ca dragul nostru minister s-a razgandit. scoala incepe pe 15 septembrie, iar sem. II pe 10 ianuarie. parca mai merge, nu?

Unde ati vazut oficial aceasta structura? In presa? Peste tot pe internet anul scolar 2004-2005 incepe pe 13. Am vrea noi sa inceapa pe 15 septembrie.Bine ar fi nu iceperea anului scolar ci semestrului II sa fie pe 10, iar vacanta de primavara sa coincida cu Sarbatorile Pascale. Dar....... cine stie mai sunt 2 saptamani si mai speram :idea:
anaderol
 
Mesaje: 28
Membru din: 01 Aug 2004, 14:51
Localitate: Iasi

Mesajde acinorev » 30 Aug 2004, 21:49

acinorev
 
Mesaje: 12
Membru din: 12 Aug 2004, 14:58

Mesajde efodorean » 30 Aug 2004, 22:54

:lol: Asa se intampla daca nu urmariti cel putin stirile de pe site!Eu v-am scris pe la ora 13 cand am auzit la radio,dar voi...

:lol: Bine ai revenit Anaderol ! :P Cum ti-ai petrecut cele doua saptamani izolata de "civilizatie"?CHIAR NU TI-A FOST DOR DE O CAFELUTA?Pe unde ai cutrierat?
Te iau eu in primire pentru ca Mariro e ocupata cu musafirii ei de acasa.De obicei ea face oficiile de gazda,dar acum ii tin locul.Sper sa nu se supere.

:P Sa auzim numai de bine si asteptam sa ne povestesti ce ai vazut,cum te-ai distrat,cati elevi ai trecut la "olimpiada de toamna"(asa le spun eu corigentelor).

:lol: Felicitari pentru planificarea de la matematica!Am tras cu ochiul cu toate ca nu sunt profesoara,dar aici avem sansa sa invatam toti de la toti.

Catia
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde danis2176 » 31 Aug 2004, 09:29

Ministerul Educatiei si Cercetarii a modificat structura anului scolar 2004-2005. Astfel, cursurile semestrului I vor incepe pe 15 septembrie 2004. Orele se vor incheia pe 20 decembrie 2004, iar vacanta de Craciun va incepe din 21 decembrie. Orele din semestrul al II-lea sunt programate sa inceapa pe 10 ianuarie 2005 si se vor incheia pe 15 iunie. In aceasta perioada este inclusa si vacanta de Pasti, cu o durata de doua saptamani. In total, in noul an scolar, elevii vor avea 173 de ore de predare. MEdC a decis modificarea structurii celor doua semestre "pentru asigurarea conditiilor optime de incepere a noului an scolar, tinand cont de situatia speciala creata in unele judete din cauza inundatiilor si avand in vedere solicitarea unor federatii sindicale". (Al. Calmacu)

Stirea este preluata din Gardianul de astazi, 31.08. Asa ca ra trebui sa ne bucuram, zic eu, nu de alta dar se pare ca uneori cei din minister mai apleaca urechea si la sugestiile celor ce cunosc realitatea.
Avatar utilizator
danis2176
 
Mesaje: 88
Membru din: 19 Aug 2004, 12:54
Localitate: timisoara

Mesajde mariro » 31 Aug 2004, 12:03

anaderol scrie:Parca noi putem spune ceva despre noua structura a anului scolar? Sau chiar daca ne spunem opinia ne asculta cineva? Asa a hotarat guvernul . Cred ca li s-a parut nefiresc sa incepem in anul electoral anul scolar ca oamenii si au considerat ziua de 13 norocoasa. :x


In general moldovenii au un umor "acid"! Frumos! :lol: :lol: :lol: :P
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde anaderol » 31 Aug 2004, 22:57

efodorean scrie::lol:

:lol: Bine ai revenit Anaderol ! :P Cum ti-ai petrecut cele doua saptamani izolata de "civilizatie"?CHIAR NU TI-A FOST DOR DE O CAFELUTA?Pe unde ai cutrierat?
:lol: Felicitari pentru planificarea de la matematica!Am tras cu ochiul cu toate ca nu sunt profesoara,dar aici avem sansa sa invatam toti de la toti.

Catia

Multumesc pentru primire.A fost foarte bine venita ,,izolarea,, din cele doua saptamani.Ma simt foarte odihnita, dar parca uitasem de perlele elevilor si mi-a fost deajuns o zi cu cei din amanari ca sa uit tot concediul. :oops: Dar asta e mergem inainte. :)

In privinta planificarii,iti multumesc pentru incurajare. Chiar aveam nevoie de o parare din exteriorul scolii avand in vedere ca sunt in primii ani de invatamant,respectiv ma pregatesc sa sustin definitivatul anul acesta :wink: , si acum nu este tocmai simplu sa fii profesor.
anaderol
 
Mesaje: 28
Membru din: 01 Aug 2004, 14:51
Localitate: Iasi

Mesajde marikaj » 01 Sep 2004, 07:38

ordinul privind modificarea ordinului :lol:
http://www.edu.ro/download/om4568.pdf
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator