scoala obligatorie?

Discutii despre modificarile legii invatamantului si a statutului personalului didactic. Opinii, idei, solutii.

Mesajde gherghescudoina » 31 Mai 2007, 13:20

În capitolul III art.20 din Legea Învăţământului, în clasa I pot fi înscrişi copii care au împlinit 7 ani până la 1 sept. sau copiii de 6 ani la cererea părinţilor pt copiii apţi din punct de vedere medical. În ciclul primar se pot înscrie copiii care au până la 14 ani după care se pot constitui clase speciale pt ei(programul a doua şansă).
Art.6 învăţământul obligatoriu este de 9 clase. Frecventarea obligatorie a învăţământului de zi încetează la 17 ani.
gherghescudoina
 
Mesaje: 285
Membru din: 26 Ian 2007, 18:03
Localitate: BARLAD-VASLUI

Mesajde o_ileana » 17 Iun 2007, 23:30

amoga scrie:Intre timp, m-am pus de am rasfoit putin proiectul legii invatamintului preuniversitar (fisiere .pdf pe care le-am gasit via pagina principala a acestui sit).

Si, din cite scrie acolo si din cite imi spuneti Dvs. (presupun ca bazindu-va pe legea in vigoare) se pare ca invatamintul este obligatoriu in Romania. Noua ani momentan; in proiect se pomeneste de 10 ani.


Scuze, "momentan" e altfel, inca din 2003, cand s-a modificat de la 9clase la 10 clase ...
Iata:

<< LEGE nr.268 din 13 iunie 2003
pentru modificarea şi completarea Legii învăţământului nr. 84/1995
Textul actului publicat în M.Of. nr. 430/19 iun. 2003

Parlamentul României adoptă prezenta lege.

Art. I. - Legea învăţământului nr. 84/1995, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.606 din 10 decembrie 1999, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:

1. Articolul 6 va avea următorul cuprins:

"Art. 6. - Învăţământul obligatoriu este de 10 clase. Frecventarea obligatorie a învăţământului de 10 clase, forma de zi, încetează la vârsta de 18 ani."
.........................................................................................................
44. Alineatele (2) şi (3) ale articolului 180 vor avea următorul cuprins:

"(2) Părintele, tutorele legal instituit sau susţinătorul legal este obligat să ia măsuri pentru asigurarea frecvenţei şcolare a elevului în învăţământul obligatoriu. Nerespectarea acestei prevederi din culpa părintelui, a tutorelui legal instituit sau a susţinătorului legal constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă între 500.000 lei şi 2.000.000 lei.

(3) Constatarea contravenţiei şi aplicarea amenzii se fac de către autorităţile desemnate de Ministerul Educaţiei şi Cercetării şi Ministerul de Interne, printr-o metodologie comună."

..................................................................................................>>


Oare cunoaste cineva vreun caz de aplicare a articolului 180?

Avand in vedere ca dupa primele 8 clase elevii pot alege sc. de arte si meserii ( fostele profesionale), cred ca nu este un efort prea mare. Argumentele nu sunt greu de gasit!

Cu bine.
o_ileana
 
Mesaje: 128
Membru din: 31 Aug 2005, 11:58


Înapoi la Legislatia privind invatamantul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori