SCADEREA NOTEI LA PURTARE IN CLASA A DOUA!!!

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

SCADEREA NOTEI LA PURTARE IN CLASA A DOUA!!!

Mesajde selenah » 12 Iun 2009, 01:33

:?: Buna ziua, sunt mama unui baiat care a terminat clasa a IIa. Copilul meu a participat in acest an la concursul Cangurul ,matematica si romana, la nivelul clasei a IIa ,unde a primit calificativele de :\"excelent\". In general, calificativele lui sint de FB, cu doua exceptii, la lb romana, datorita faptului ca este foarte dezordonat( deci pentru aspectul estetic al lucrarilor) si la educatie plastica. Este un copil extrem de istet doar ca are prostul obicei de a vorbi in cadrul orelor de religie si engleza( unde, cu toate acestea, are calificative FB). Invatatoarea a considerat in acest an ca pentru acest lucru,este indreptatita sa ii scada nota la purtare, acordandu-i \"B\". Mentionez ca baiatul nu este violent, nu este bataus sau obraznic, nu distruge bunuri ale scolii sau ale colegilor; pur si simplu ,conform expresiei invatatoarei ,este\"bufonul clasei\" la cele doua materii. As dori sa stiu daca nota la purtare i-a fost scazuta in mod corect privandu-l astfel de obtinerea premiului II si care este procedura in urma careia poate lua o asemenea hotarare. Nu trebui sa puna in dicutia consiliului profesoral acest aspect? dansa sustine ca este singura in masura sa ia aceste decizii, fara aportul nimanui. Va multumesc pentru timpul acordat si sper sa imi oferiti cat mai repede un raspuns.
selenah
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Iun 2009, 01:28

Mesajde stanuta_grigorica » 12 Iun 2009, 22:01

Da, invatatoarea este indreptatita sa scada nota la purtare dupa ce s-a consultat cu ceilalti profesori ai clasei.
Ce ati vrea dumneavoastra acum? Sa scoateti in evidenta faptul ca vi s-a facut o nedreptate?
Daca deranjeaza orele, este normal sa-i fie scazuta nota la purtare si nu la materia respectiva!
Eu cred ca ar trebui sa-i multumiti invatatoarei pentru ca n-a lasat un comportament incorect al copilului dumneavoastra neevaluat corect. Calificativul Bine nu-i afecteaza cu nimic viitorul, poate, daca gestionati corect aceasta situatie in familie , sa-i foloseasca!
Avand un copil istet, el stie ca a fost notat corect,dupa purtarea lui. Celor care nu deranjeaza orele, cat sa le fi pus daca lui i se cuvenea FB, dupa parerea dumneavoastra?
Cred ca aceasta poate fi o invatatura pentru el ! Incercati sa nu-i induceti ideea ca a fost nedreptatit, ci pe aceea ca..."dupa fapta si rasplata!"
Felicitari pentru rezultatele foarte bune obtinute la invatatura si sa speram ca pe viitor va avea FB si la purtare!
Vacanta placuta!
stanuta_grigorica
 
Mesaje: 1095
Membru din: 06 Noi 2004, 21:55

Mesajde no_name112 » 13 Iun 2009, 14:42

In Consiliul Profesoral se pun in discutie notele la purtare sub 7. Asadar, d-na invatatoare a procedat corect. Insusiti-va "lectia" si dumneavoastra, daca doriti sa aveti un copil exemplar.
no_name112
 
Mesaje: 49
Membru din: 16 Oct 2008, 20:35

Mesajde angel_of_darkness98 » 13 Iun 2009, 21:35

Ma scuzati ca ma bag; dar stiind cum se comporta copilul dvs. la cele doua materii...chiar nu ati luat atitudine?
What I've done
I'll face myself
To cross out
What I've become
Erase myself
And let go of
What I've done...
angel_of_darkness98
 
Mesaje: 160
Membru din: 26 Feb 2009, 15:19

Mesajde massy_66xxx » 14 Iun 2009, 08:27

Mai mult ca sigur ca e ,,circar", acesta e cuvantul pe care eu il folosesc in situatia acestor copii, nu doar la orele de religie si engleza, ci perturba si celelalte ore. Aceste comportamennte, stimata doamna, se...dezvolta in timp, mai mult... si mai mult... odata cu varsta, devin mai nestapaniti, impertinenti, sfidatori si aroganti. Si daca profesorilor le pasa prea putin daca elevii invata sau nu, la capitolul disciplina lucrurile nu stau deloc asa.
Sunt la fel de sigura ca scaderea notei la purtare va afecteaza pe dumneavoastra, nicidecum pe micutul ,,domnul Goe"!
massy_66xxx
 
Mesaje: 30
Membru din: 04 Mar 2007, 19:29

Mesajde sportiv » 14 Iun 2009, 20:26

Nu inteleg despre ce premiu II vorbiti?La clasele primare nu se dau premii.Cat priveste comportamentul elevului la celelalte ore ,la care nu este cu invatatorul,motivele sunt diferite si inclin sa cred ca nu este in totalitate ,,vina" doar a lui! Cred ca invatatoarea a procedat legal- tinand cont si de parerea profesorilor.
Vacanta placuta tuturor!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Mesajde alexandre » 15 Iun 2009, 16:45

massy_66xxx scrie: Sunt la fel de sigura ca scaderea notei la purtare va afecteaza pe dumneavoastra, nicidecum pe micutul ,,domnul Goe"!


Cum se intampla in majoritatea cazurilor.


Orisicum, incercand sa fac abstractie de la cazul de faŢa, prea putin conteaza daca un elev are rezultate deosebite la anumite materii/la toate materiile atata timp cat comportamentul sau lasa de dorit. Indiferent ca se intampla in timpul orelor (la o materie, la doua...toate) sau in timpul pauzei, respectiv unui elev cu media 10 sau unui elev cu media 5, regulamentul trebuie aplicat pentru toti strict la fel.
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Mesajde ela52 » 16 Iun 2009, 14:46

Învăţătoarea a procedat corect . Felicitări că a avut curajul să aplice legea în această ţară în care unii o sfidează iar altora le e teama de şmecheri !
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

Mesajde filofteia » 19 Iun 2009, 12:20

Am si eu o intrebare... Oare invatatoarea nu trebuia sa atentioneze parintii in timpul anului scolar asupra faptului ca elevul respectiv deranjeaza orele si daca situatia continua va scadea nota la purtare?
Mie as mi se pare corect si asta inseamna din punctul meu de vedere colaborarea dintre cadrul didactic si parinte.

In ce priveste faptul ca nu se dau premii ca asa prevede legea ... majoritatea invatatorilor/invatatoarelor dau premii, sau diplome de excelenta ...
filofteia
 
Mesaje: 47
Membru din: 04 Apr 2007, 15:46

Mesajde sportiv » 19 Iun 2009, 22:37

filofteia scrie:Am si eu o intrebare... Oare invatatoarea nu trebuia sa atentioneze parintii in timpul anului scolar asupra faptului ca elevul respectiv deranjeaza orele si daca situatia continua va scadea nota la purtare?
Mie as mi se pare corect si asta inseamna din punctul meu de vedere colaborarea dintre cadrul didactic si parinte.

In ce priveste faptul ca nu se dau premii ca asa prevede legea ... majoritatea invatatorilor/invatatoarelor dau premii, sau diplome de excelenta ...

Nu stim daca a atentionat parintii,cel putin nu reiese din text,desi cred ca a facut-o daca profesorii o informau asupra comportamentului elevului.
Eu nu stiu de o majoritate a colegilor care dau premii la ciclul primar,cel putin in zona unde lucrez. Daca nu respectam nici noi legea,inseamna ca nu putem cere altota sa o respecte (vezi cazuri de salarizare s.a ,care oricum nu ne convin). :?
Concediu placut!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Mesajde sportiv » 04 Iul 2009, 13:15

Eu am raspuns la problema scaderii notei la purtare,mai inainte, dar daca o sa cititi acest subiect,nu pe fuga,o sa vedeti ca ati deturnat spusele mele,altii au scris ceea ce ati citat,asa ca am fost nevoit sa raspund.Eu chiar nu am inteles ce a vrut sa spuna rofi3.
Scuze,eu nu am vrut altceva decat sa raspund la ceea ce a scris dragos2009 la ,,nu mai vorbi degeaba".
Indiferent, cred, de titlul topicului nu putem sa toleram niste afirmatii in afara legilor si metodologiilor in vigoare.Sau da?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

CUM ADICA?

Mesajde dragos2009 » 04 Iul 2009, 13:16

sportiv scrie:Nu inteleg despre ce premiu II vorbiti?La clasele primare nu se dau premii.Cat priveste comportamentul elevului la celelalte ore ,la care nu este cu invatatorul,motivele sunt diferite si inclin sa cred ca nu este in totalitate ,,vina" doar a lui! Cred ca invatatoarea a procedat legal- tinand cont si de parerea profesorilor.
Vacanta placuta tuturor!



Sportiv, daca nu esti invatator nu mai vorbi degeaba. Premiile se dau de la clasa I pana la clasa a XII-a.
dragos2009
 
Mesaje: 56
Membru din: 24 Ian 2009, 13:54

Mesajde sportiv » 04 Iul 2009, 14:24

Nu sunt invatator decat de 36 de ani.Spre deosebire de altii,am invatat sa respect pe toti cei de pe forum,chiar daca nu sunt de aceeasi parere cu dansii.Repet!In invatamantul primar nu se mai dau premii de cel putin 10 ani!. Nici macar n-ar fi posibil folosindu-se ca modalitate de evaluare calificativele. Aprecierea activitatii elevilor se face cu diplome . Premiile de dau incepand din clasa a V-a, cand se face o ierarhizare a elevilor pentru patrunderea intr-un alt ciclu de pregatire(liceal). Daca e bine sau rau,asta face problema unei alte discutii, care de altfel este si aceasta pe forum.Pe elevii din ciclul primar, prin evaluarea pe care o facem, ii situam pe o anumita pozitie mai aproape sau mai departe de nivelul cunostintelor prevazut de programa respectiva.
Va doresc numai bine!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Gresiti!

Mesajde dragos2009 » 04 Iul 2009, 14:58

Eu de exemplu am dat anul acesta premiul I, II, III si mentiune la elevii mei din clasa a IV-a si a II-a.
Dar fiecare procedeaza cum doreste.
dragos2009
 
Mesaje: 56
Membru din: 24 Ian 2009, 13:54

Mesajde sportiv » 04 Iul 2009, 15:08

Am inteles si nu mai are rost sa te contrazic.AI DREPTATE,IN INVATAMANT TREBUIE SA FACA TOATA LUMEA CE DORESTE!.Vai,ce avansati suntem!Nu mai avem nevoie nici de legi,de nimic,facem fiecare cum dorim! Presupun ca nu mai aveti niciun director prin localitate,iar cei de pe la ISJ stau la umbra.
Fara comentarii!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Următorul

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori